17 sierpnia
środa
Zanny, Mirona, Jacka
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wielki głód w Korei Północnej?

Ocena: 4.2
1796

Koreę Północną może czekać powtórka katastrofy z lat 90., kiedy to z głodu zmarło ponad 2 miliony ludzi – twierdzą eksperci ze szwajcarskiej organizacji monitorującej uprawy. Ich zdaniem, w wyniku suszy, tegoroczne zbiory będą najgorsze od pięciu lat. Już teraz, według Światowej Organizacji Wyżywienia i Rolnictwa FAO, co dziesiąty mieszkaniec tego regionu cierpi głód, a na terenie całego kraju występują poważne niedobory żywności.

fot. youtube.com/Pozrdo z KRLD

Zdaniem ekspertów za głód odpowiada nie tylko pogoda, ale i polityka Korei Północnej oparta na samowystarczalności i izolacjonizmie. Kraj jest górzysty, tylko 14% jego powierzchni nadaje się pod uprawy. Gleba jest więc wyjałowiona na skutek niezwykle intensywnego użytkowania, brakuje żywności i niezbędna jest pomoc z zewnątrz. W czerwcu Korea Południowa zaproponowała Północy dostarczenie 50 tysięcy ton ryżu. Jednak reżim odrzucił ofertę, uzasadniając to udziałem Południowców we wspólnych ćwiczeniach wojskowych ze Stanami Zjednoczonymi.

Sytuacja będzie się pogarszać także ze względu na fatalny stan maszyn rolniczych – tylko połowa traktorów jest na chodzie, a nawet te są w kiepskim stanie technicznym. Zdaniem ekspertów to wszystko może doprowadzić do kolejnego kryzysu żywnościowego, takiego jak pod koniec lat 90. i śmierci milionów ludzi.

Do końca lat 80., dzięki bardzo intensywnej produkcji rolnej, Korei Północnej udawało się zaspokajać potrzeby żywnościowe swoich mieszkańców. Problemy rozpoczęły się pod koniec ubiegłej dekady wraz z wyjaławianiem się gleby. Do tego upadł blok wschodni, co odcięło kraj od dostaw taniego paliwa i nawozów sztucznych, kupowanych do tej pory prawie wyłącznie w ZSRR. Oba te czynniki spowodowały zapaść produkcji rolnej na początku lat 90. oraz głód.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 sierpnia

Środa, XX Tydzień zwykły – wspomnienie św. Jacka, prezbitera
Żywe jest słowo Boże i skuteczne,
zdolne osądzić pragnienia i myśli serca.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 20, 1-16a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter