22 października
czwartek
Halki, Filipa, Salomei
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wejście na Gubałówkę wzdłuż kolejki PLK płatne?

Ocena: 0
281

Wzdłuż ogrodzenia przylegającego do torów kolei linowo-terenowej na Gubałówkę znajdują się nieruchomości, których właścicielem są Polskie Koleje Linowe (PKL). Przejście przez te nieruchomości jest otwarte i nie podlega żadnym opłatom – odpowiedziało Polskiej Agencji Prasowej na pytanie w tej sprawie Biuro Prasowe Polskich Kolei Linowych.

Fot. PAP/Grzegorz Momot

Od 1 lipca 2018 roku właściciele terenów, przez które przebiega ścieżka prowadząca wzdłuż torów PKL na Gubałówkę, pobierają za to na samym dole góry, przy stacji PKL, opłaty. Od ubiegłej soboty na stoku Gubałówki funkcjonuje drugi punkt poboru opłat. Postawiła go warszawska firma SPK sp. z o.o., dzierżawiąca grunty od części właścicieli gruntów. Tymczasem zdezorientowani turyści maszerujący pod górę napotykając punkty są informowani, że muszą płacić w każdym po 4 zł za osobę.

Właściciele zarówno pierwszego jak i drugiego punktu poboru opłat za przejście przez prywatne tereny twierdzą, że robią to legalnie, zarabiając na swojej własności. Z informacji PKL wynika jednak, że turyści mogą pasem przylegającym bezpośrednio do płotu okalającego linię kolejki linowo-terenowej przechodzić swobodnie i zupełnie za darmo. Ponadto na szczyt wiodą dwa wyznaczone szlaki PTTK nieco oddalone od wydeptanej wzdłuż stoku ścieżki, które są zupełnie bezpłatne.

Biuro Prasowe PKL podkreśla, że punkty poboru opłat za przejście ścieżką na Gubałówkę są prywatną inicjatywą właścicieli nieruchomości i PKL nie mają z tymi działaniami nic wspólnego.

Od ubiegłej soboty przy punktach poboru opłat kilkakrotnie interweniowała policja. O interwencje prosili turyści, którzy w drugim punkcie opłat nie otrzymywali paragonów za dokonane opłaty.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 października

Czwartek, XXIX Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Jana Pawła II, papieża
Niech Chrystus zamieszka przez wiarę w waszych sercach.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ef 3,14-21; Ps 33,1-2.4-5.11-12.18-19; Łk 12,49-53
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter