29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Węgiel odchodzi powoli

Ocena: 4.93333
5296

To prawdziwie dramatyczne obrazy: zbudowany w 1891 r. neoromański kościół św. Lamberta w Północnej Nadrenii-Westfalii niszczony przez potężną maszynę. Najpierw padła jedna wieża, potem druga.

fot. pixabay.com

„Ci, którzy niszczą kulturę, niszczą też ludzi” – widniał napis trzymany przez protestujących przedstawicieli organizacji Greenpeace. Ale problem nie leży tylko w fakcie zniszczenia opuszczonej świątyni w opustoszałej wiosce Immerath. Rzecz w tym, że na jego miejscu powstanie kopalnia węgla brunatnego. Czyli ogromny dół w ziemi, z którego wydobywany będzie surowiec używany jako opał przez elektrownie.

Immerath znana jest od 1144 r., a w 1288 r. zbudowano tu pierwszy kościół. W 1881 r. powstał klasztor, który opiekował się sąsiednim szpitalem. Ale w związku z rozbudową kopalni wioska już kilka lat temu zaczęła się wyludniać, a ostatnia Msza została odprawiona 13 października 2013 r. W kolejnym roku świątynia została przekazana do – znanego i w Polsce – koncernu energetycznego RWE. Firma zbudowała zupełnie nową wioskę siedem kilometrów dalej, przeniosła tam nawet szpital, ale historycznego kościoła przenieść się nie dało. Choć skonstruowano nowoczesną kaplicę i stworzono nawet model starego kościoła…


Niemieckie uzależnienie

Jak pisała na swym portalu niemiecka Deutsche Welle, „niemieckie ambitne plany zredukowania gazów cieplarnianych napotykają na poważną przeszkodę: wyraźne uzależnienie od węgla”. Niemcy zobowiązały się do ograniczenia emisji takiego gazu o 40 proc. do 2020 r. i o 50 proc. do 2030 r. Eksperci dowodzą, że jedyny sposób na to jest przejście z paliw kopalnych do odnawialnych. Tymczasem RWE planuje ekspansję największych kopalni w Europie – Garzweile i Hambach.

RWE AG to gigantyczny koncern energetyczny, dostarczający za pośrednictwem spółek-córek elektryczność do ponad 20 mln i gaz do 10 mln odbiorców w Europie. I wydobywający węgiel. Ale też RWE to największy w Europie producent CO2, a węgiel brunatny wydobywany w obu kopalniach przyczynia się do tego w największym stopniu; w wyniku jego spalania wytwarzana jest nieco większa ilość dwutlenku węgla i znacząco większa ilość dwutlenku siarki niż przy spalaniu węgla kamiennego.

W Niemczech trwa rozbudowa kopalń,
bo węgiel będzie tam używany jeszcze przez dziesięciolecia.

Niemcy mają duże złoża węgla brunatnego, tzw. miękkiego. W trzech zagłębiach jego rezerwy szacuje się na 40 mld ton (trzecie miejsce w świecie po Rosji i Australii), a jedna trzecia prądu w tym kraju pochodzi właśnie z elektrowni na węgiel brunatny. Wioska Immerath znajduje się na terenie Zagłębia Nadreńskiego; Zagłębie Helmstedt jest niemal wyczerpane, natomiast funkcjonują też Zagłębie Środkowoniemieckie (Halle-Lipsk) i Łużyckie (Chociebuż-Cottbus). Po drugiej stronie Odry, w Polsce, też są spore złoża, największe w Bełchatowie.

Portal Climate Change News pisał w ubiegłym roku, że niemieckie ministerstwo środowiska ostrzegło, iż nie da się dotrzymać zobowiązania ograniczenia produkcji CO2 do 2020 r. Tak wynika z wewnętrznego dokumentu ministerstwa, który nie miał być rozpowszechniany, ale jakoś wyciekł i natychmiast stał się sensacją. Choć cel Berlina to zmniejszenie emisji o 40 proc., ale uda się osiągnąć spadek jedynie o ok. 32 proc. To zaś „poważnie zaszkodzi niemieckie polityce klimatycznej”, a także – przynajmniej według niektórych niemieckich polityków i dziennikarzy – zaszkodzi reputacji tego kraju jako przywódcy w walce ze zmianami klimatycznymi.


Plan do przeróbki

A założenia Unii Europejskiej są wyraźne, choć nieco łagodniejsze niż niemieckie: do 2050 r. UE powinna zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych o 80 proc. w stosunku do poziomu z 1990 r. Kluczowymi etapami w realizacji tego celu byłoby osiągnięcie 40 proc. redukcji emisji do 2030 r. i 60 proc. – do 2040 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter