23 czerwca
sobota
Wandy, Zenona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Volvo rezygnuje z produkcji nowych silników Diesla

Ocena: 0
174

Szwedzki producent aut Volvo nie będzie produkować nowych modeli silników Diesla ze względu na zbyt wysokie koszty związane z redukcją emisji spalin – podała w środę agencja Reuters, powołując się na wypowiedź prezesa firmy Hakana Samuelssona.

fot. Pixabay

"Z dzisiejszej perspektywy nie będziemy rozwijać produkcji silników Diesla nowej generacji" – zapowiedział Samuelsson w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung", na który powołuje się Reuters.

Według Samuelssona, Volvo będzie produkował obecną generację silników Diesla, wprowadzonych na rynek w 2013 r., prawdopodobnie do 2023 r. Później, jak oszacował, koszt dostosowywania ich do coraz bardziej restrykcyjnych norm emisji spalin okaże się dla firmy nieopłacalny.

Volvo chce natomiast zainwestować w produkcję aut elektrycznych i hybrydowych. Pierwszy model elektryczny planuje wprowadzić na rynek w 2019 r.

"Tesla zaoferowała taki samochód, który cieszy się dużą popularnością. W tym obszarze powinno być również miejsce dla nas" – podkreślił Samuelsson.

Wcześniej w wypowiedziach prasowych, jak przypomina Reuters, Samuelsson zaznaczał, że zaostrzanie norm emisji spalin doprowadzi do wywindowania cen diesli, co sprawi, że atrakcyjną alternatywą dla nich staną się auta hybrydowe.

Do 2021 r. europejscy producenci aut będą musieli ograniczyć emisję CO2 w swych samochodach do 95 gramów na kilometr (obecnie limit emisji wynosi 130 g/km). Według Reutera zmusi ich to do większych inwestycji w technologie kontrolujące emisję spalin.

Samochody z silnikiem Diesla stanowią, jak podkreśla Reuters, ponad 50 proc. wszystkich aut rejestrowanych w Europie, co sprawia, że nasz kontynent jest największym rynkiem dla producentów diesli na świecie. Volvo, należące do chińskiego koncernu Geely, sprzedaje na europejskim rynku 90 proc. swych aut terenowych z silnikiem Diesla XC 90. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykuły

SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły