25 maja
piątek
Grzegorza, Urbana, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Urząd Skarbowy wypełni PIT za podatnika

Ocena: 0
438

PIT za podatnika będzie mógł wypełnić Urząd Skarbowy – poinformował w środę na konferencji prasowej w Ministerstwie Finansów wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Wystarczy teraz przesłać do urzędu odpowiedni wniosek o sporządzenie zeznania podatkowego.

fot. PAP/Rafał Guz

Usługa jest dostępna od środy. Wniosek można złożyć poprzez bankowość elektroniczną lub profil zaufany.

Według MF PIT w ten sposób może złożyć nawet 13 mln Polaków.

– Wchodzimy w nowy etap relacji urzędów skarbowych, całego fiskusa z podatnikiem – powiedział Morawiecki. – To urząd wypełni zeznanie podatkowe osoby indywidualnej, a podatnik tylko je sprawdzi – wyjaśnił.

Podkreślił, że do rozliczenia PIT przez urząd skarbowy wykorzystane będą narzędzia cyfrowe, stosowane m.in. przez administrację publiczną.

Dodał, że resort finansów chce do tego celu wykorzystać także współpracę z bankami, tak jak w rządowym programie Rodzina 500 Plus. – W kontekście uproszczenia rozliczeń podatkowych będziemy poszerzać różnego rodzaju kanały dostępu dla podatników – podkreślił.

– Wygoda, mniej formalności, uproszczenie i większa przyjazność urzędu – takie cele nam przyświecają przy tej zmianie – zaznaczył wicepremier.

Uczestnicząca w konferencji minister cyfryzacji Anna Streżyńska określiła nowy sposób rozliczenia jako "rewolucję". – Żeby było jeszcze łatwiej składać dokumenty, o których dzisiaj mówimy – PIT-WZ, to zeznanie podatkowe zostanie przygotowane przez urzędnika skarbowego. Można to zrobić nie tylko za pomocą certyfikatu kwalifikowanego (podpisu elektroniczego – PAP) czy kwoty zeznania podatkowego z poprzedniego roku, ale także za pomocą profilu zaufanego – tłumaczyła Streżyńska.

Jak poinformowała, obecnie jest 721 tys. profili zaufanych, z tego ponad 90 tys. zostało założonych w ostatnich tygodniach za pomocą serwisów bankowych. – Ten ponad 12-procentowy przyrost był możliwy dzięki temu, że nastąpiło ułatwienie w procesie zakładania profilu zaufanego – zaznaczyła.

– Spodziewamy się, że profil zaufany stanie się najpowszechniejszym sposobem korzystania z e-usług, w tym również innych usług skarbowych – powiedziała. – Chcielibyśmy także, żeby w przyszłym roku wszystkie zeznania podatkowe można było składać za pomocą profilu zaufanego, obok dotychczas dostępnych metod – dodała.

Urząd Skarbowy na podstawie danych z wniosku PIT-WZ oraz informacji od pracodawców lub organów rentowych samodzielnie przygotuje zeznanie podatkowe. Podatnik drogą elektroniczną przedstawi tylko informacje o korzystaniu z odliczeń od podatku lub dochodu, takich jak np. ulga na dzieci, wydatki na cele rehabilitacyjne, podwyższonych kosztów uzyskania przychodów czy przekazaniu 1 proc. podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego.

MF poinformowało też, że do godz. 9.45 urzędy otrzymały 300 PIT-WZ. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły