14 października
poniedziałek
Liwii, Kaliksta, Bernarda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Smutny dzień

Ocena: 0
390

Trybunał Sprawiedliwości UE wydał orzeczenie, które stanowi wykładnię w sprawach frankowiczów. Jedni okrzyknęli to czarnym dniem dla banków, inni tryumfem pożyczkobiorców.

Moim zdaniem jest to smutny dzień dla Polski. Cała sprawa świadczy o słabości rodzimych elit: władzy ustawodawczej, która nie zdobyła się na prawne rozstrzygnięcie tej kwestii, władzy wykonawczej i nadzoru bankowego, wówczas NBP, które dopuściły do całego kryzysu, a także władzy sądowniczej, która pozbyła się tej kłopotliwej sprawy, wciągając w to TSUE. Słoweński sąd w podobnej sytuacji nie wahał się wziąć odpowiedzialności na własne barki.

Źródło tego kryzysu ma swe korzenie w polityce promowanej przez prof. Leszka Balcerowicza – najpierw jako wicepremiera w rządzie AWS-UW, a później jako prezesa NBP – wpuszczania zagranicznych banków na polski rynek bez nakładania na ten sektor żadnych ograniczeń. Obce banki zdobywały większy udział w polskim rynku, oferując pożyczki we frankach, co dla klientów było atrakcyjne ze względu na niskie oprocentowanie. Dołączyły do nich mniejsze polskie banki. Tym sposobem udział kredytów frankowych w portfelu Getin Banku wynosi aż 24 proc., portugalskiego Banku Millennium 22,1 proc., mBanku (Commerzbank) 15,9 proc., Banku Ochrony Środowiska 13,6 proc. i PKO BP (którego portfel pożyczek frankowych został istotnie „wzmocniony” w wyniku przejęcia polskich oddziałów skandynawskiego Nordea Banku) 11,1 proc.

Orzeczenie TSUE otwiera drogę do unieważnienia wielu pożyczek denominowanych w szwajcarskiej walucie, co przyniesie bankom straty. Wysokość tych strat trudno dziś ocenić, podobnie ich rozłożenie w czasie, niemniej będą one poważne.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 41 (730), 13 października 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 28 października 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest profesorem ekonomii w Hollins University w stanie Wirginia, USA

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 14 października

Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych,
lecz słuchajcie głosu Pańskiego. 

Dziś w Kościele:
poniedziałek, XXVIII tygodnia zwykłego 
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Kaliksta I, papieża i męczennika albo wspomnienie św. Małgorzaty Marii Alacoque, dziewicy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 1,1-7; Ps 98 (97),1-4; Łk 11,29-32
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -