28 maja
czwartek
Jaromira, Justa, Justyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rozpoczęto przyjmowanie wniosków o rekompensaty za utracony deputat węglowy

Ocena: 0
425

Cztery górnicze spółki rozpoczęły we wtorek przyjmowanie wniosków o 10-tysięczne rekompensaty za utracone prawo do bezpłatnego węgla. Uprawnienie do świadczenia ma ponad 24 tys. osób, którym w przeszłości odebrano deputat węglowy - głównie wdowy i sieroty po górnikach.

fot. pixabay.com/CC0

Wnioski są przyjmowane do 23 kwietnia br., w dni robocze, w 18 punktach, uruchomionych przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń (SRK), Jastrzębską Spółkę Węglową, Tauron Wydobycie i Lubelski Węgiel Bogdanka. Wypłaty świadczenia rozpoczną się z początkiem czerwca tego roku.

"Ruszamy z akcją zbierania wniosków, aby 1 czerwca móc uruchomić wypłacanie kwot związanych z rekompensatami za deputaty" - poinformował wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Zapewnił, że cały proces został przygotowany tak, by przyjmowanie wniosków przebiegło sprawnie, i aby z początkiem czerwca można było rozpocząć przekazywanie środków osobom uprawnionym. Informacje dotyczące lokalizacji i godzin otwarcia punktów przyjmowania wniosków przekazano lokalnym mediom, o pomoc w rozpropagowaniu informacji poproszono też biura poselskie śląskich parlamentarzystów.

Szacuje się, że około trzy czwarte uprawnionych do świadczenia (ok. 18 tys. osób) złoży wnioski w sześciu punktach uruchomionych przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń. Znajdują się one w Katowicach, Bytomiu, Zabrzu, Rybniku i Czechowicach-Dziedzicach. Pozostałe punkty są przy kopalniach JSW i spółki Tauron Wydobycie oraz w budynku górniczej stołówki kopalni Bogdanka.

Jak powiedział PAP rzecznik SRK Wojciech Jaros, pierwsze wnioski przyjęto już we wtorek rano - w punktach był ruch, ale nie było kolejek. Osoby zainteresowane otrzymaniem rekompensat dzwonią też na uruchomioną w miniony piątek infolinię SRK (nr 32 757 45 54), gdzie można uzyskać wszystkie informacje o warunkach otrzymania świadczenia. Pytania można kierować także na adres poczty elektronicznej rekompensaty@srk.com.pl.

Rzecznik SRK zaznaczył, że nie wszystkie punkty, gdzie przyjmowane były wnioski o podobne świadczenia w końcu 2017 roku, są obecnie otwarte - stąd przed złożeniem wniosku należy upewnić się (najlepiej na stronie internetowej lub telefonicznie) gdzie znajduje się czynny punkt. Informacje z adresami punktów umieszczono również we wszystkich miejscach, gdzie przyjmowano wnioski ponad rok temu, a które obecnie są nieczynne.

Na stronach internetowych Ministerstwa Energii oraz spółek wypłacających świadczenie zamieszczone zostały szczegółowe informacje dla osób uprawnionych do rekompensat - dostępny jest m.in. wzór wniosku o rekompensatę oraz wzór oświadczenia, wymaganego przy składaniu wniosku.

Na mocy obowiązującej od wtorku ustawy, rekompensaty przysługują m.in. wdowom, wdowcom i sierotom po pracowniku, emerycie lub renciście, mającym ustalone uprawnienie do renty rodzinnej, a także emerytom, emerytkom i rencistom pobierającym zamiast swojej emerytury lub renty świadczenie korzystniejsze po współmałżonku, oraz osobom przebywającym na świadczeniach przedemerytalnych, mającym ustalone uprawnienie do świadczenia przedemerytalnego.

Rekompensata nie przysługuje osobom, które otrzymały świadczenie na podstawie poprzedniej ustawy o rekompensatach, przyjętej 12 października 2017 r.

Osoby, które otrzymywały bezpłatny węgiel w Kompanii Węglowej, Katowickim Holdingu Węglowym oraz kopalni Kazimierz-Juliusz powinny złożyć wnioski w Spółce Restrukturyzacji Kopalń, a osoby korzystające wcześniej z węgla w spółkach Tauron Wydobycie, Bogdanka i JSW - we właściwych przedsiębiorstwach.

Pełne listy punktów informacyjnych, formularze wniosków oraz szczegółowe informacje o rekompensatach będą dostępne na stronach internetowych: www.gov.pl/web/energia, www.srk.com.pl, www.jsw.pl, www.lw.com.pl oraz www.tauron-wydobycie.pl.

Opracowana przez Ministerstwo Energii ustawa o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla oraz z tytułu zaprzestania pobierania bezpłatnego węgla przez osoby niebędące pracownikami przedsiębiorstwa górniczego weszła w życie 22 stycznia. Budżet państwa przeznaczy na jej realizację 240,8 mln zł. Ustawa została przyjęta przez Sejm 23 listopada ub. roku, a 14 grudnia poparł ją Senat.

Z rozwiązań zawartych w ustawie mogą skorzystać również osoby, które spóźniły się z wnioskami składanymi w 2017 i na początku 2018 r. w myśl poprzedniej ustawy, oraz te, których wnioski nie zostały zweryfikowane przed zakończeniem okresu wypłat z tamtej ustawy. Łącznie na podstawie ustawy z 2017 r. świadczenie rekompensacyjne wypłacono ponad 200 tys. osób.

Zgodnie z obecną ustawą – podobnie jak w ustawie z 2017 roku – osoby ubiegające się o rekompensatę muszą złożyć oświadczenia, że nie wystąpią na drogę sądową w sprawie odebranego deputatu, a jeśli już wystąpiły – wycofać pozwy. Nie ma możliwości połączenia rekompensaty z jednoczesnym roszczeniem w sprawie deputatu w sądzie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 maja

Czwartek, VII Tydzień Wielkanocny
+ dzień powszedni
Aby wszyscy stanowili jedno, jak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Dz 22,30; 23,6-11; Ps 16,1b-2a.5.7-11 ; J 17,20-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter