22 czerwca
piątek
Pauliny, Tomasza, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rośnie liczba przestępstw gospodarczych

Ocena: 0
155

– Skala postępowań ws. przestępstw gospodarczych znacząco wzrosła – powiedział we wtorek prokurator krajowy Bogdan Święczkowski. Podkreślił, że w sprawach dotyczących wyłudzeń na dużą skalę, prokuratura sprawdza też działania instytucji nadzorujących.

fot. Wikimedia/CC BY-SA 4.0

Święczkowski był pytany w Telewizji Republika o śledztwa ws. głośnych przestępstw gospodarczych, takich jak afera SKOK Wołomin czy wyłudzenia podatku VAT. – Toczą się w tym zakresie postępowania karne. Nakazaliśmy wszcząć takie postepowania, aby wyjaśnić, co było powodem, że mogła działać taka firma jak SKOK Wołomin (...) Zostało wszczęte też kilka miesięcy temu postępowanie związane z uszczupleniami podatku VAT – mówił prokurator krajowy. To są sytuacje sprzed kilku dobrych lat, więc nie będzie łatwo ustalić odpowiedzialność poszczególnych urzędników – zaznaczył.

Jak mówił, w ostatnim czasie "skala postępowań ws. przestępstw gospodarczych na poziomie prokuratury generalnej i prokuratur okręgowych znacząco wzrosła". Podkreślił też, że zajmuje się nimi coraz więcej śledczych, których przeszkolono w prowadzaniu tego rodzaju postępowań. – Ponad tysiąc prokuratorów przeszkoliliśmy w ciągu tego roku w prowadzeniu przestępstw gospodarczych, finansowo–księgowych – powiedział.

Święczkowski zaznaczył, że w przypadku przestępstw, w których doszło do wyłudzeń na dużą skalę, sprawdzana będzie również działalność instytucji nadzorujących. –Staramy się też we wszystkich sprawach, gdy w grę wchodzą wyłudzenia setek, jeżeli nie miliardów złotych, aby także podejmować działania wobec tych instytucji, które były zobowiązane kontrolować i nadzorować. Mówimy tutaj o KNF-ie, o służbach specjalnych – wymieniał.

– Prowadzimy także działania zmierzające do nadania pewnych metodologii prowadzenia postępowań przygotowawczych nie tylko dla prokuratorów, ale dla funkcjonariuszy policji, CBA, ABW – podkreślił.

Pytany, dlaczego dopiero teraz prokuratura zajęła się przestępstwami gospodarczymi na taką skalę, Święczkowski ocenił, że reforma prokuratury z 2010 roku doprowadziła do jej "niewydolności". – Ryba psuje się od głowy (...) Tak naprawdę Prokurator Generalny w tym czasie nic nie mógł zrobić, żeby zaktywizować działalność prokuratorów. (...) Później przeprowadzono kolejne elementy tej dezintegracji struktur wymiaru sprawiedliwości; mówimy o służbach specjalnych, o sądownictwie – stwierdził.

Zdaniem Święczkowskiego, "lata 2007–2015 to było eldorado dla przestępców w białych kołnierzykach".

W lutym 2015 r. warszawski sąd ogłosił upadłość SKOK Wołomin. W ostatnich latach kilka prokuratur prowadzi śledztwo dotyczące doprowadzenia Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej w Wołominie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem wielkiej wartości.

Największe postępowanie ws. SKOK Wołomin nadzoruje prokuratura w Gorzowie Wlkp. badająca działalność grupy przestępczej, która w ciągu kilku lat wyłudziła ze SKOK Wołomin pożyczki na niemal 800 mln zł.

Podejrzany o kierowanie tą grupą przestępczą Piotr P. (który zasiadał w Radzie Nadzorczej SKOK Wołomin) już wcześniej został oskarżony o zlecenie pobicia w 2014 r. wiceszefa KNF Wojciecha Kwaśniaka, który nadzorował kontrolę w SKOK Wołomin.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny wypłacił do połowy 2015 r. 2 mld 200 mln zł klientom SKOK Wołomin.

40 spółdzielczych kas oszczędnościowo–kredytowych prowadzących działalność na koniec 2016 r. wykazało łącznie stratę netto w wysokości 118,5 mln zł, natomiast na koniec 2015 r. te same kasy wykazały łącznie stratę netto w wysokości 24,7 mln zł – wynika z raportu KNF o sytuacji w sektorze SKOK w ub. roku.(PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły