7 czerwca
środa
Roberta, Wieslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rezerwy złota w NBP

Ocena: 4.4
2415

Polski bank centralny, czyli Narodowy Bank Polski w ciągu ostatniego roku zakupił 125,7 ton złota. NBP jest obecnie w posiadaniu 228,6 ton złota.

fot. NBP

Złoto ma certyfikat London Good Delivery – oznaczenie wymagane, by nasze złoto uznane było za oficjalną część rezerwy dewizowej Polski. Na rezerwy dewizowe składają się m.in. waluty obce – w tym euro i dolary, papiery wartościowe oraz złoto. NBP posiada tzw. rachunek rewaluacyjny złota, który chroni wynik finansowy przed spadkiem ceny złota. Złoto wzmacnia wiarygodność Polski.

Uznaje się, że złoto – w zrównoważonej wobec innych walorów dewizowych części – niesie ze sobą korzyści dla kraju. Przede wszystkim wpływa na wzmocnienie wiarygodności Polski oraz zabezpiecza jej siłę finansową. Rosnąca ocena wiarygodności finansowej wpływa m.in. na obniżenie kosztu finansowania na rynkach globalnych. Odnotowują to na plus agencje ratingowe, a sygnał o wiarygodności kraju dociera do inwestorów zagranicznych i instytucji międzynarodowych.

 


STRATEGICZNA DECYZJA NBP

Decyzja o zakupie złota wynikała ze sprzyjającej sytuacji gospodarczej Polski. Przez ostatnie pięć lat konsekwentnie wzrastały nasze aktywa rezerwowe. Ten okres to wzrost o 30 mld euro.

Decyzja o zakupie złota miała charakter strategiczny. Złoto charakteryzuje się bowiem fizyczną trwałością, nie jest powiązane z polityką gospodarczą jakiegokolwiek kraju. W wyjątkowych sytuacjach złoto zachowuje się jako najbardziej stabilna część rezerw. Tę cechę złota określa się mianem safe haven asset. Oznacza to, że jego wartość zazwyczaj rośnie w sytuacjach związanych z wystąpieniem ryzyka kryzysów finansowych i politycznych.

 


ZMIANA POZYCJI W RANKINGU KRAJÓW POSIADAJĄCYCH REZERWĘ ZŁOTA

Polska zajmuje obecnie 11. miejsce w Europie pod względem ilości posiadanego złota.

Złoto w tonach

1. Niemcy                3 367,9                            9. Hiszpania            281,6
2. Włochy                2 451,8                           10. Austria               280,0
3. Francja                2 436,0                           11. Polska                228,6
4. Rosja                   2 183,4                           12. Belgia                227,4
5. Szwajcaria           1 040,0                           13. Szwecja             125,7
6. Holandia              612,5                              14. Grecja                113,2
7. Portugalia            382,5                              15. Rumunia             103,7
8. Wielka Brytania   310,3

Dane z lipca 2019 r.

 

Zarząd NBP podjął decyzję o dywersyfikacji miejsc przechowywania złota. Około połowy obecnego zasobu, tj. 100 ton złota, trafi do skarbców NBP.

Jeszcze w tym roku, roku obchodów stulecia naszej waluty, złoto wróci do Polski.

Złoto w skarbcach NBP to symboliczne zamknięcie pewnego etapu naszej historii. Decyzja Zarządu NBP o umieszczeniu znaczącej części rezerw złota w skarbcach w kraju jest spełnieniem woli pracowników przedwojennego Banku Polskiego SA, by złoto było przechowywane także w Polsce.

 


PRZED WOJNĄ

Przed II wojną światową funkcję banku centralnego pełnił Bank Polski SA. Według stanu na sierpień 1939 r. w jego skarbcach znajdowało się złoto o łącznej wadze 79,5 tony. Złoto rozlokowane było w centrali w Warszawie, ale także w skarbcach oddziałów banku w Brześciu nad Bugiem, Lublinie, Siedlcach i Zamościu. Część złota złożona była również w Londynie, Nowym Jorku, Paryżu oraz w bankach w Szwajcarii.

W dniu wybuchu wojny, 1 września 1939 r., zapadła decyzja o ewakuacji na wschód kraju złota znajdującego się w skarbcu Banku Polskiego SA w Warszawie. Od 4 września zaczyna się niezwykła podróż polskiego złota.

Część złota kolejno trafia z Warszawy do Brześcia nad Bugiem. Tam też przewieziono złoto ze skarbca w Siedlcach. Następnego dnia wyrusza kolejny transport z Warszawy, tym razem do Lublina. Transportem dowodzi płk. Adam Koc, a z ramienia banku obecny jest prezes Władysław Byrka wraz z dyrektorami Leonem Barańskim, Zygmuntem Karpińskim, Jerzym Nowakiem, Franciszkiem Czernichowskim. Dwa dni później transport wyjechał z Lublina do Łucka. Jednocześnie prowadzono intensywne przygotowania zabezpieczające kolejne etapy przemieszczania transportu złota. Podzielono zadania: i tak prezes Byrka i dyrektor Nowak udali się do Bukaresztu, dyrektor Karpiński do Londynu, a dyrektor Czernichowski do Dubna. Dowództwo nad transportem przejmuje mjr Henryk Floyar-Rajchman wraz z byłym ministrem skarbu Ignacym Matuszewskim. Z ramienia banku w transporcie uczestniczyli: Stanisław Orczykowski (główny skarbnik) oraz 21 urzędników i strażników banku.

 


ZA GRANICAMI POLSKI

W nocy z 13 na 14 września 1939 r. złoto przewieziono na polsko-rumuńską granicę do stacji kolejowej Śniatyń-Załucze. Wcześniej oddzielono 4 tony, którymi rząd zamierzał płacić za dostawy dla wojska. Do granicy polsko-rumuńskiej złoto transportowano wynajętymi samochodami oraz pociągiem. Jednym z pojazdów kierowała Halina Konopacka – lekkoatletka, mistrzyni olimpijska z Amsterdamu w 1928 r., żona Ignacego Matuszewskiego.

Transport przekracza granicę z Rumunią, a po 48 godzinach dociera już do portu w Konstancy nad Morzem Czarnym.

Złoto załadowano na pływający pod brytyjską banderą statek, zarekwirowany dzięki pomocy konsula brytyjskiego. Statek wypłynął w kierunku Stambułu. Złoto z gwarancją nienaruszalności zostało przetransportowane koleją przez Turcję, a następnie przez Syrię i Liban trafiło do Bejrutu. Część złota została przetransportowana krążownikiem francuskim w końcu września do Tulonu we Francji. Pozostałą część zabrały dwa francuskie niszczyciele 4 i 5 października.

Odłączone w Łucku od głównego transportu 4 tony złota, zdeponowano w Narodowym Banku Rumunii. Po wojnie ta część złota została sprowadzona do Polski.

Główny transport złota został w całości złożony w wynajętym przez Polaków skarbcu w oddziale Banku Francji w Nevers. Dzięki temu rozwiązaniu Polacy formalnie pozostawali jego właścicielami.

Po agresji Niemców na Francję złoto trafia do Dakaru, a następnie do francuskiego fortu w Kayes.

 


 

SPÓR Z RZĄDEM VICHY

W wyniku działań wojennych złoto znalazło się w strefie nadzorowanej przez władze Phillipe’a Petaina (rząd Vichy). Pojawiły się istotne wątpliwości dotyczące dysponowania złotem. W 1941 r. Polacy postanowili więc wytoczyć w Stanach Zjednoczonych proces przeciwko Bankowi Francji. W rezultacie sędzia nałożył areszt na złoto francuskie przechowywane w Banku Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku. Sprawę udało się pozytywnie rozstrzygnąć dopiero w 1943 r. Francja przyznała, że polskie złoto znajduje się w Keyes, i zgodziła się je wydać. Polska w zamian miała przerwać proces sądowy trwający w Stanach Zjednoczonych.

 


ZŁOTO W NOWYM JORKU I OTTAWIE

W październiku 1944 r. złoto złożono w Banku Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku, Banku Anglii w Londynie i Banku Kanady w Ottawie. W postaci fizycznej nigdy nie trafiło ponownie do Polski. Przechowywane za granicą, było zarządzane przez komunistyczne władze Polski. Zaciągano za jego pomocą pożyczki pod zastaw i sprzedawano na rynkach finansowych.

 


HISTORIA ZATACZA KOŁO

Po 80 latach od tamtych wydarzeń następuje symboliczne zamknięcie rozdziału w historii banku centralnego. Złoto – w ilości blisko połowy obecnych zasobów – wróci do kraju.

Narodowy Bank Polski jako spadkobierca Banku Polskiego SA uznaje postawę pracowników przedwojennego banku centralnego za wzór patriotycznego zaangażowania oraz poświęcenia w służbie Rzeczypospolitej.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 7 czerwca

Środa - IX Tydzień zwykły
Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 12, 18-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter