18 marca
niedziela
Cyryla, Edwarda, Boguchwaly
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Przedsiębiorcy z optymizmem

Ocena: 4.75
445

Przedsiębiorcy będą zatrudniać, dawać podwyżki i inwestować. To nie marzenie – to fakt!

fot. PAP/Marcin Bielecki

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) kolejny raz zapytał przedsiębiorców: jak w najbliższym czasie zmieni się koniunktura gospodarcza, czy planują zmiany w zatrudnieniu i zarobkach w najbliższym czasie i jakie są ich plany inwestycyjne. Odpowiedzi na wszystkie te pytania są optymistyczne. – Ogólny wskaźnik Busometru, czyli indeksu nastrojów gospodarczych w pierwszym półroczu 2017 r., poszybował w górę aż o 10 punktów w stosunku do tego samego okresu rok temu i wynosi 48,11 pkt (na 100) – mówi Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP. Poszczególne jego komponenty wzrosły następująco: komponent koniunktury gospodarczej – z 33,2 do 47,8 pkt; komponent rynku pracy (zatrudnienie i zarobki) z 52,5 do 56,3; komponent inwestycji – z 38,4 do 41,3 pkt.

– Jedna trzecia przedsiębiorców uważa, że w najbliższym czasie koniunktura gospodarcza w kraju ulegnie poprawie, tyle samo sądzi, że się pogorszy, pozostała 1/3 nie prognozuje zmian. Trzydzieści procent małych i średnich przedsiębiorstw chce zatrudnić więcej pracowników, tyle samo chce dać podwyżki. – To już nie jest rynek pracodawcy, ale rynek pracownika – komentuje Cezary Kaźmierczak. – Oznacza to, że podwyżki będą wyższe i na większą skalę niż w zeszłym roku. Plany ich dotyczące to najlepszy dowód, że przedsiębiorcy wierzą w pozytywną zmianę w najbliższych miesiącach. To, że chcą zatrudnić więcej osób, pokazuje apetyt na rozwijanie biznesu, a nie nastawienie na redukcje i przetrwanie.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 28 (614), 9 lipca 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 19 lipca 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -

SALON DZIENNIKARSKI


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły