23 czerwca
sobota
Wandy, Zenona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Potrzeba nowej umowy społecznej

Ocena: 0
530

Do utworzenia nowej umowy społecznej XXI w. wezwał Franciszek przedsiębiorców uczestników Fortune-Time Global Forum w Rzymie. – Świat potrzebuje pilnie bardziej zintegrowanych i sprawiedliwszych modeli gospodarczych, nie abstrakcji, lecz konkretnych pomysłów i skutecznego działania – powiedział papież.

Konferencja odbywała się pod hasłem "Wyzwanie XXI w. W celu utworzenia nowej umowy społecznej". Wzięli w niej udział m.in. osobistości świata gospodarczego i polityki.

– Jeśli zignorujemy krzyk wielu braci i sióstr w każdym zakątku świata, wtedy zaprzeczymy nie tylko swoim prawom i wartościom, które otrzymaliśmy od Boga, ale także zamykamy się na ich mądrość i uniemożliwiamy im, aby wzbogacali nas swymi talentami, kulturami i tradycjami. Takie zachowanie pogarsza cierpienia ubogich i zepchniętych na margines oraz czyni nas samych bardziej ubogimi, nie tylko materialnie, ale również moralnie i duchowo – powiedział Franciszek.

Papież zwrócił uwagę, że nasz świat naznaczony jest dzisiaj wielkim niepokojem. – Nierówności między narodami rosną; wojna, bieda, ruchy migrantów i uchodźców wpływają na wiele wspólnot. W tej sytuacji ludzie chcą wyrazić swoje obawy i lęki, chcą wnieść swój wkład w społeczeństwo i uczestniczyć w zarządzaniu zasobami i rozwoju, które są często zastrzeżone tylko dla nielicznych – mówił papież.

Franciszek stwierdził, że w tej sytuacji możemy również doświadczyć nadziei. – Jeśli zidentyfikujemy zło pośród nas, możemy spróbować je leczyć, stosując odpowiednią terapię – powiedział. Do tej terapii zaliczył: kroki instytucjonalne i osobiste nawrócenie, "przemianę serca", "fundamentalną odnowę". – Przy czym nie chodzi tylko o gospodarkę rynkową, ale dobro wspólne ludzkości, tak, aby każdy miał prawo do udziału w zasobach planety, mieć takie same szanse jak inni do rozwoju swego potencjału – powiedział Franciszek.

– Nasze wielkie wyzwanie polega na tym, aby na poziomie globalnym odpowiedzieć na niesprawiedliwość poprzez promowanie lokalnego, osobistego poczucia odpowiedzialności, tak, aby nikt nie został wykluczony z udziału w życiu społecznym. Pytanie, jakie powinniśmy sobie zadać, brzmi: "W jaki sposób możemy doprowadzić siebie i nasze społeczności do tego, aby lepiej odpowiedzieć na cierpienia i potrzeby tych, którzy są daleko lub pośród nas?" – mówił Franciszek i dodał: – Odnowa, oczyszczanie i wzmacnianie solidnych modeli ekonomicznych zależy od naszego osobistego nawrócenia i wspaniałomyślności wobec potrzebujących.

Papież wezwał do przemiany instytucji i struktur gospodarczych tak, aby na nowo i mocniej zwróciły się w stronę człowieka. – Ważna jest kreatywność. Reform nie przeprowadza się w próżni – zaznaczył papież.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykuły

SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły