21 kwietnia
środa
Anzelma, Bartosza, Feliksa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pojedynek o świat

Ocena: 0
1888

Stany Zjednoczone, Kanada i Meksyk zawarły nowe porozumienie o wolnym handlu. I zgodziły się na proponowaną przez USA zmianę jego nazwy. A to ma duże znaczenie.

fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO

Już sama zmiana nazwy mówi wiele. Poprzednia, NAFTA – Północnoamerykańska Strefa Wolnego Handlu – implikowała równość wszystkich członków; akcent był położony na kontynent, a nie na konkretne państwo. Tymczasem obecna nazwa USMCA – czyli: USA-Meksyk-Kanada Układ o Wolnym Handlu – na pierwszym miejscu stawia Stany Zjednoczone. Fakt ten podkreśla istotę polityki prezydenta Donalda Trumpa: America first, czyli interes Stanów Zjednoczonych na pierwszy miejscu, zawsze. Szczegóły nowego układu uzasadniają zmianę nazwy – głównym wygranym są Stany Zjednoczone.

 

Z pozycji siły

Już wstęp do rozmów na temat zmian w NAFTA był znamienny. Najpierw prezydent Trump układ ten wielokrotnie określał jako najgorszą umowę handlową w historii USA i wręcz groził wycofaniem się z niej, co dla Kanady i Meksyku miałoby nieobliczalne następstwa gospodarcze. Potem Stany Zjednoczone nałożyły cła na import stali i aluminium, które objęły także ich partnerów z NAFTA. Co więcej, Trump zagroził podjęciem następnych kroków, nałożeniem kolejnych wysokich ceł na import samochodów i części samochodowych. Jeśli się weźmie pod uwagę, że w trakcie istnienia NAFTA gospodarki członków tego układu, zgodnie z teorią ekonomiczną o wolnym handlu, zaczęły specjalizować się w poszczególnych dziedzinach i partnerzy USA rozwinęli właśnie przemysły stalowy i samochodowy – to dla Kanady i Meksyku utrata czy nawet tylko ograniczenie dostępu do rynku USA w tych branżach groziło wręcz katastrofalnymi skutkami. Zatem od początku Amerykanie negocjowali nowy układ z pozycji siły.

Szczegóły nowego porozumienia wykazały skuteczność tej taktyki: to Stany Zjednoczone odniosły największe korzyści. Po pierwsze, podniesiono minimalny próg wartości samochodu, który musi pochodzić z produkcji w USMCA. W ramach NAFTA wystarczało, że 62,5 proc. było wykonane w krajach członkowskich, obecnie minimum wynosi aż 75 proc. Co więcej, co najmniej 40 proc. wartości pojazdu musi być wytworzone przez pracowników, którzy zarabiają nie mniej niż 16 dolarów na godzinę. Ten ostatni wymóg wyklucza możliwość przeniesienia mocy produkcyjnych do Meksyku, gdzie płace są dużo niższe niż w USA i Kanadzie.

Koncerny amerykańskie uzyskały także szerszy dostęp do rynków kanadyjskich i meksykańskich. Na przykład Kanada ułatwiła dostęp do swego rynku przetworów mlecznych, obaj zaś partnerzy USA zgodzili się na zwiększenie obrotów handlu detalicznego przez internet, w czym dominują przedsiębiorstwa z USA. Stany Zjednoczone wymogły także dłuższą ochronę patentów na leki, co ograniczy zasięg dużo tańszych lekarstw niemarkowych (generycznych), które Kanada produkowała i importowała na wielką skalę.

 

Sytuacja bez precedensu

Wypada jednak podkreślić, że pomimo zawarcia USMCA nałożone wcześniej cła na import stali i aluminium z Kanady i Meksyku nie zostały cofnięte; sprawa ta ma zostać rozwiązana dopiero w ramach kolejnych negocjacji. Mówiąc wprost, Kanada i Meksyk mają nadal pistolet przyłożony do głowy. Natomiast częściowym sukcesem zakończyły się negocjacje dotyczące możliwych ceł na samochody i części samochodowe. Kanada i Meksyk uzyskały bardzo wysokie kwoty eksportowe do Stanów Zjednoczonych wolne od cła, na wypadek, gdyby USA nałożyły opłaty na import tych towarów z innych krajów. Z tym, że przywilej ten nie jest częścią układu USMCA, ale jest zawarty w „liście” towarzyszącym traktatowi, zatem nie ma mocy umowy międzynarodowej i w przyszłości USA będą mogły go bez większych kłopotów unieważnić.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest profesorem ekonomii w Hollins University w stanie Wirginia, USA

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 kwietnia

Środa, III Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Anzelma, biskupa i doktora Kościoła
Ja jestem chlebem życia.
Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 6,35-40
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter