19 listopada
poniedziałek
Seweryny, Maksyma, Salomei
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pojedynek o świat

Ocena: 0
442

Stany Zjednoczone, Kanada i Meksyk zawarły nowe porozumienie o wolnym handlu. I zgodziły się na proponowaną przez USA zmianę jego nazwy. A to ma duże znaczenie.

fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO

Już sama zmiana nazwy mówi wiele. Poprzednia, NAFTA – Północnoamerykańska Strefa Wolnego Handlu – implikowała równość wszystkich członków; akcent był położony na kontynent, a nie na konkretne państwo. Tymczasem obecna nazwa USMCA – czyli: USA-Meksyk-Kanada Układ o Wolnym Handlu – na pierwszym miejscu stawia Stany Zjednoczone. Fakt ten podkreśla istotę polityki prezydenta Donalda Trumpa: America first, czyli interes Stanów Zjednoczonych na pierwszy miejscu, zawsze. Szczegóły nowego układu uzasadniają zmianę nazwy – głównym wygranym są Stany Zjednoczone.

 

Z pozycji siły

Już wstęp do rozmów na temat zmian w NAFTA był znamienny. Najpierw prezydent Trump układ ten wielokrotnie określał jako najgorszą umowę handlową w historii USA i wręcz groził wycofaniem się z niej, co dla Kanady i Meksyku miałoby nieobliczalne następstwa gospodarcze. Potem Stany Zjednoczone nałożyły cła na import stali i aluminium, które objęły także ich partnerów z NAFTA. Co więcej, Trump zagroził podjęciem następnych kroków, nałożeniem kolejnych wysokich ceł na import samochodów i części samochodowych. Jeśli się weźmie pod uwagę, że w trakcie istnienia NAFTA gospodarki członków tego układu, zgodnie z teorią ekonomiczną o wolnym handlu, zaczęły specjalizować się w poszczególnych dziedzinach i partnerzy USA rozwinęli właśnie przemysły stalowy i samochodowy – to dla Kanady i Meksyku utrata czy nawet tylko ograniczenie dostępu do rynku USA w tych branżach groziło wręcz katastrofalnymi skutkami. Zatem od początku Amerykanie negocjowali nowy układ z pozycji siły.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 44 (682), 4 listopada 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 24 listopada 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest profesorem ekonomii w Hollins University w stanie Wirginia, USANajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

SALON DZIENNIKARSKI

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -