22 października
czwartek
Halki, Filipa, Salomei
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Podatki a wzrost gospodarczy

Ocena: 0
1830

OECD, organizacja zrzeszająca najbardziej rozwinięte państwa, do których zalicza się także nasz kraj, podała dane tyczące się systemów podatkowych swoich członków. Nie napawają one optymizmem.

fot. Pixabay, CC0

Dodatkowe światło na sprawę rzuca opublikowane ostatnio przez Instytut Badań Strukturalnych (IBS) opracowanie Jakuba Sawulskiego. Zacznijmy jednak od plusów. Obciążenie podatkowe w Polsce jest niższe niż przeciętne dla OECD; w 2017 r. (ostatni analizowany rok) całkowita wartość podatków ściągniętych przez rząd wyniosła równowartość 33,9 proc. PKB, podczas gdy średnia w OECD wyniosła 34,2 proc. Jest nam daleko do Francji (46,2 proc. – rekord w OECD) czy krajów skandynawskich (Dania 46 proc., Szwecja 44 proc., Finlandia 43,3 proc.) i Włoch (42,4 proc.). Z kolei nasze państwo zabiera dużo więcej niż na przykład w Szwajcarii (28,5 proc.), USA (27,1 proc.) i Korei Południowej (26,9 proc.).

Pobieranie podatków to jedna strona medalu. Druga, nie mniej ważna, to jest to, na co państwo wydaje zabrane obywatelowi pieniądze. O tym za chwilę.

 

Kto płaci podatki?

Powyższe dane obrazują ogólny rozmiar ciężaru podatkowego, natomiast z punktu widzenia podatnika istotne jest, kto naprawdę płaci podatki. Jaka jest struktura systemu podatkowego?

Niestety, w Polsce nieproporcjonalnie wysokie obciążenie spada na „zwykłego zjadacza chleba”, ponieważ nad Wisłą aż 38,1 proc. przychodów państwa pochodzi ze składek na ubezpieczenia społeczne. Drugim największym źródłem są podatki od konsumpcji – 36,4 proc. całkowitych przychodów państwa (VAT to 21,1 proc., a pozostałe podatki od spożycia to 15,3 proc. całości dochodów). Podatki od konsumpcji w dużo większym stopniu obciążają gospodarstwa mało zamożne, ponieważ dla nich spożycie stanowi gros wydatków. Podobnie składki na ubezpieczenia społeczne obciążają dochód z pracy i dotyczą biedniejszych, w przeciwieństwie do dochodu z kapitału (np. z dochodu przedsiębiorstw, oprocentowania itp.). Dla porównania podajmy, że średnio w OECD składki ubezpieczeniowe wynoszą tylko 26,2 proc. całkowitego przychodu państwa, a podatki od konsumpcji 32,7 proc.

Z kolei w Polsce udział podatków od przedsiębiorstw (CIT) w całkowitym dochodzie skarbu państwa jest bardzo niski – 5,5 proc., podczas gdy średnia w OECD to 9 proc. Jeszcze większe dysproporcje występują w przypadku udziału podatków od dochodu osobistego (PIT) – 14,8 proc. wobec 23,8 proc. w OECD. Podatki od dochodu osobistego są zwykle progresywne, co znaczy, że stopa podatkowa wzrasta wraz z dochodem, czyli ciężar podatkowy w większym stopniu ponoszą bogaci.

Fakt, że polski system podatkowy nie opiera się na PIT i CIT, ale na składkach na ubezpieczenia społeczne i podatkach od konsumpcji, powoduje regresję w systemie podatkowym. Znaczy to, że nieproporcjonalnie wysoki ciężar podatkowy spada na barki osób i gospodarstw mniej zamożnych. Zatem to, co w Polsce biedniejsi otrzymują w postaci różnych, lawinowo rosnących świadczeń społecznych, w wielkim stopniu pochodzi z podatków, które płacą sami obdarowywani – rząd jedną ręką zabiera, aby móc dać drugą.

 

„Socjalizm” w USA, a w UE?

System podatkowy obowiązujący nad Wisłą jest w wielkim stopniu wynikiem, z jednej strony, „minionej epoki” – wówczas bardzo istotną podstawą dochodu państwa były właśnie składki na ubezpieczenia społeczne; z drugiej zaś, naszego uczestnictwa w UE – Unia promuje podatek VAT, który w jest formą opodatkowania spożycia. Unia ustanawia minimalne stawki VAT i zabrania wyłączenia spod niego jakichkolwiek towarów.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest profesorem ekonomii w Hollins University w stanie Wirginia, USA

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 października

Czwartek, XXIX Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Jana Pawła II, papieża
Niech Chrystus zamieszka przez wiarę w waszych sercach.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ef 3,14-21; Ps 33,1-2.4-5.11-12.18-19; Łk 12,49-53
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter