21 lipca
niedziela
Daniela, Diany, Wawrzynca
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Podatek po amerykańsku

Ocena: 3.4
881

Dzięki rozlicznym ulgom, w USA około 45 proc. gospodarstw domowych wykazuje ujemny albo zerowy dochód i z tego powodu nie płaci podatku PIT. Do tej kategorii należą rodziny mające stosunkowo niskie dochody.

fot. Cimexus via Foter.com / CC BY-ND

Każdy Amerykanin jest uprawniony do automatycznych ulg (odpisów od dochodu podlegającego opodatkowaniu) w postaci kwoty zwolnionej od podatku (exemption) i odliczenia ustawowego (standard deduction). Pierwsze wynosi 4 tys. dolarów na członka rodziny (włącznie z dziećmi poniżej 18. roku życia będącymi na utrzymaniu rodziców), drugie zaś – 6 tys. 300 dolarów na każdego współmałżonka. Załóżmy zatem, że mamy do czynienia z rodziną 2+2, czyli rodzice plus dwoje dzieci. W roku 2015 średni dochód rodziny (ściślej mediana, ale nie komplikujmy sprawy) wyniósł 55 tys. 775 dol., od której to sumy odliczane są kwoty exemptions, co w naszym przypadku wynosi 16 tys. dol. (4 razy 4 tys.) oraz deductions – 12 tys. 600 dol. (2 razy 6 tys. 300). Tak więc „z automatu” opodatkowaniu podlega nie więcej niż 21 tys. 175 dol. (55 tys. 775 minus 16 tys. minus 12 tys. 600), czyli mniej niż połowa uzyskanego dochodu.

 

To nie wszystko

W praktyce rodziny cieszące się dochodami zbliżonymi do przeciętnych nie wykorzystują w pełni stojących przed nimi możliwości uniknięcie opodatkowania, ponieważ automatyczne ulgi (exemption i standard deduction) nie pokrywają bieżących wydatków zapewniających godziwą stopę życiową. Z polskiej perspektywy budżet czteroosobowej rodziny w granicach 28 tys. 600 dol. (16 tys. plus 12 tys. 600) wydaje się ogromną kwotą, ale w USA koszty utrzymania są znacznie wyższe i ta kwota pozwala tylko na bardzo skromne życie.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 8 (594), 19 lutego 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 1 marca 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest profesorem ekonomii w Hollins University w stanie Wirginia, USA

NIEDZIELNY DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 lipca

"Błogosławieni, którzy w sercu dobrym i szlachetnym zatrzymują słowo Boże"

Dziś w Kościele: niedziela XVI tygodnia zwykłego
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rdz 18, 1-10a; Ps 15; Kol 1, 24-28; Łk 10, 38-42
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań
 

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

PATRONUJEMY

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -