7 kwietnia
wtorek
Rufina, Celestyna, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

PKP przekazała grunty na realizację programu Mieszkanie Plus

Ocena: 0
477

Na ok. 250 hektarach przekazanych przez PKP SA na realizację programu Mieszkanie Plus ma powstać nawet ok. 40 tys. mieszkań. Umowę w sprawie przekazania gruntów między BGK Nieruchomości, PKP SA i kolejową spółką deweloperską XCity Investment podpisano w środę w Poznaniu.

fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

– Rozpoczynamy dziś pierwszy etap naszej współpracy z PKP. Wstępnie wyselekcjonowaliśmy 17 lokalizacji w 10 miastach, ale docelowo jesteśmy zainteresowani inwestycjami w około 70 miastach, w których PKP posiada nieruchomości. Wkrótce poddamy te grunty szczegółowym analizom – przekazał PAP członek zarządu BGK Nieruchomości Bartłomiej Pawlak.

BGKN we współpracy z PKP SA wyselekcjonowały wstępnie ok. 250 ha, z ponad 100 tys. ha, którymi zarządza PKP SA. Na ok. 250 ha może powstać nawet ok. 40 tys. mieszkań. – Zapewne liczby te zostaną zweryfikowane. Dokładne dane będą znane po analizie chłonności terenów i uwarunkowań wynikających z zapisów miejscowych planów, a także po przygotowaniu ostatecznych koncepcji architektonicznych – dodał.

Podpisana w środę umowa między BGK Nieruchomości, PKP SA i kolejową spółką deweloperską XCity Investment określa zasady współpracy przy realizowaniu inwestycji w ramach programu Mieszkanie Plus, oraz inwestycji usługowo-komercyjnych, przez powołane w tym celu spółki celowe. Wśród wytypowanych lokalizacji, które mają być zagospodarowane w ramach programu znalazły się grunty m.in. w Warszawie (Odolany, ul. Radzymińska), Poznaniu, we Wrocławiu (k. Dworca Świebodzkiego), Katowicach (ul. Asnyka), Szczecinie (ul. Starkiewicza) i Częstochowie.

Jak powiedział PAP prezes PKP SA Mirosław Pawłowski, "realizujemy wspólnymi siłami – jako instytucje państwowe – program państwowy". – Nie ma obawy, że my przekażemy tereny za tanio, BGK zapłaci za drogo – my realizujemy wspólny program na aktywach Skarbu Państwa – mówił.

– Mamy w tej chwili zdefiniowanych kilka dużych miast, o co zabiegaliśmy wspólnie, ponieważ mniejsze ośrodki mogłyby nie zaabsorbować takiej liczby budowanych mieszkań. Przenieśliśmy więc wspólnie z BGKN punkt ciężkości na duże metropolie, stąd się pojawiła np. Warszawa, Poznań, Wrocław czy Kraków – czyli duże aglomeracje, które są w stanie zaabsorbować podaż tych mieszkań – powiedział.

PKP SA i BGKN wskazały też w porozumieniu 72 kolejne miasta, w których na terenach kolejowych może być realizowany program Mieszkanie Plus.

– Mamy nadzieję, że na przełomie roku będziemy mogli (...) próbować rozpocząć procesy inwestycyjne, ponieważ trzeba mieć na uwadze, że do tych procesów musimy się przygotować: nie mamy zestandaryzowanych ani planów osiedli, ani budynków. Przede wszystkim pierwszą rzeczą, którą trzeba zaprojektować i wykonać to jest uzbrojenie terenu (...) trzeba stworzyć podwaliny małych miast, miasteczek ze stworzeniem własnej infrastruktury miejskiej – podkreślił.

Jednym z pierwszych miejsc, które mają zostać zagospodarowane, będą tereny w Poznaniu. Członek zarządu PKP SA Michał Beim powiedział, że na obszarze tzw. Wolnych Torów, planowana jest budowa kilkunastu tysięcy mieszkań, ale też biurowców, która jego zdaniem, mogłaby stworzyć w stolicy Wielkopolski „nowoczesną, biurową dzielnicę miasta”.

– PKP zmienia nieco politykę nieruchomościową, nie nastawia się na szybką sprzedaż, ale na czerpanie długotrwałego zysku z zarządzania i wynajmu nieruchomości. Inicjatywa BGK Nieruchomości w sprawie Wolnych Torów wpisuje się w naszą strategię – podkreślił.

Prezes XCity Investment Marek Chibowski zaznaczył, że w najbliższym sąsiedztwie torów mogą powstać różnego typu obiekty: logistyczne, magazynowe, ale też i handlowe czy biurowe.

Podczas odbywających się w Poznaniu targów BUDMA, do programu Mieszkanie Plus przystąpiły także kolejne gminy: Głogów, Gorzów Wielkopolski, Oława, Świnoujście i Zielona Góra.

Program Mieszkanie Plus przewiduje budowę tanich lokali na wynajem z możliwością nabycia do nich prawa własności, gdzie średni czynsz, bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów, w mieszkaniu na wynajem ma wynieść od 10 do 20 zł za metr kw., a w opcji najmu z docelowym wykupem mieszkania ma być to ok. 12 do 24 zł za metr kw.

Mieszkania mają być budowane m.in. na gruntach wniesionych do Narodowego Funduszu Mieszkaniowego m.in. przez Skarb Państwa i gminy. Operacyjne prowadzenie inwestycji i zarządzanie powstałymi zasobami lokalowymi będzie koordynować Narodowy Operator Mieszkaniowy – obecnie funkcję tę pełni BGK Nieruchomości. Celem rządu jest, aby w 2030 r. liczba mieszkań przypadających na 1 tys. mieszkańców osiągnęła średnią unijną, czyli 435 mieszkań, wobec średniej 363 mieszkań obecnie. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 7 kwietnia


«Co masz uczynić, czyń prędzej!»

Dziś w Kościele: Wtorek w Wielkim Tygodniu
Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 49,1-6; Ps 71,1-6b.15.17; J 13,21-33.36-38
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ "Ziarna Słowa" Jana Pawła II

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

- Reklama -

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter