1553 policjantów i 452 strażaków jest zaangażowanych w działania wzdłuż biegu Odry w związku ze skażeniem rzeki – poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Poniedziałek jest kolejnym dniem działań służb związanych z katastrofą ekologiczną na Odrze oraz znalezieniem śniętych ryb na rzece Ner. Jak podało MSWiA na Twitterze, obecnie w działania wzdłuż biegu Odry zaangażowanych jest 1553 funkcjonariuszy policji i 452 strażaków. Prace prowadzone są na terenie województw: zachodnio-pomorskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego.
Państwowa Straż Pożarna przekazała, że komendant główny PSP Andrzej Bartkowiak „polecił zadysponować blisko 700 metrów zapory, która pomoże w odłowieniu śniętych ryb w Odrze w województwie zachodniopomorskim”.
Polscy strażacy są gotowi do pomocy po niemieckiej stronie rzeki
– podkreślono w twitterowym wpisie.
W miniony czwartek fala zanieczyszczonej Odry ze śniętymi rybami dotarła na teren woj. zachodniopomorskiego. W piątek, 12 sierpnia, w Szczecinie zebrał się sztab kryzysowy w związku z sytuacją na rzece. Tego samego dnia został wprowadzony zakaz wstępu do Odry w województwach zachodniopomorskim, lubuskim i w dolnośląskim. Trwa oczyszczanie rzeki z truchła ryb, co jest konieczne, by nie pogłębiły się skutki tej katastrofy ekologicznej.
Od soboty (13 sierpnia br.) na terenie województwa lubuskiego obowiązuje rozporządzenie porządkowe wojewody lubuskiego z dnia 12 sierpnia 2022 r. ws. wprowadzenia zakazu korzystania z wód Odry. Zakaz obowiązuje do 18 sierpnia 2022 r. Jego przestrzegania pilnuje policja, która prewencyjnie patroluje okolice Odry.