16 lipca
poniedziałek
Mariki, Benity, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Morawiecki: brakuje nam silnych instytucji i stabilnego prawa

Ocena: 0
146

Dla wsparcia rozwoju gospodarczego brakuje Polsce silnych instytucji, stabilnego prawa i sprawnego wymiaru sprawiedliwości – ocenił podczas wtorkowego spotkania z dziennikarzami wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki.

fot. Wikipedia/creativecommons.org/licenses/by/1.0

– My w Polsce najbardziej potrzebujemy nie tyle ducha przedsiębiorczości, bo my mamy tego ducha przedsiębiorczości. (...) To czego nam brakowało i brakuje, to silnych instytucji. Silnych, sprawnych instytucji, stabilnego prawa, bardzo sprawnego wymiaru sprawiedliwości, który nie byłby hamulcowym rozwoju gospodarczego, tylko byłby wsparciem dla rozwoju gospodarczego – powiedział Morawiecki.

Dodał, że brakuje nam też wizji długofalowego rozwoju "abyśmy mogli zapatrzyć się na cel jakim jest przegonienie tych najlepszych, tych zawansowanych technologicznie, zarówno w tym rozwoju takim materialnym, ale też niematerialnym, kulturowym, co też świadczy o sile i o rozwoju danej gospodarki i danego kraju" – stwierdził wicepremier.

Zdaniem Morawieckiego, brak silnych instytucji i brak współpracy pomiędzy instytucjami, jest naszą pietą achillesową.

– Można powiedzieć, że wzmocnienie państwa jest główną przyczyną sukcesu, który odnosimy na polu uszczelnienia podatku, bo – bez bardzo poważnego potraktowania tego problemu – nie byłoby tych naszych osiągnięć – powiedział wicepremier.

– My daliśmy sobie wmówić ma początku lat 90–tych (...), że jedyna droga to droga pełnego otwarcia. Jaką gospodarkę dzisiaj mamy, jakie pułapki, pułapkę średniego rozwoju, pułapkę niskich marż i niskiej produktywności, zidentyfikowane w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, to państwo doskonale wiecie – dodał.

Morawiecki stwierdził, że na przestrzeni ostatnich 400-500 lat doganialiśmy już światowego technologicznego lidera kilka razy, jednak nigdy nie byliśmy tak blisko jak teraz, gdy dolar się tak bardzo osłabił.

Powiedział, że PKB na głowę w Polsce to 27 tys. USD w cenach siły nabywczej, a PKB w USA, które są światowym liderem technologicznym to 56 tys. USD.(PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

SALON DZIENNIKARSKI