22 czerwca
piątek
Pauliny, Tomasza, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Do 2019 r. potrwają prace nad nowym odcinkiem metra na Targówku

Ocena: 0
166

Na warszawskim Targówku rozpoczęło się wiercenie tuneli nowego odcinka drugiej linii metra. Budowa odcinka będzie zakończona w 2019 roku – zapowiedziała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, która odwiedziła w sobotę budowę stacji Trocka.

fot. PAP/Marcin Obara

Na razie druga linia warszawskiego metra ma siedem stacji. W maju rozpoczęło się wiercenie tunelu odcinka wschodnio-północnego, który połączy stację Dworzec Wileński z dzielnicą Targówek. Na odcinku tym powstać mają trzy stacje: Szwedzka, Targówek i Trocka.

Hanna Gronkiewicz-Waltz mówiąc o ostatniej i największej w tym etapie budowy metra stacji Trocka powiedziała, że budowa tej stacji będzie zakończona w 2019 roku. W sobotę prezydent podpisała element tunelu – tubing – który zakopany będzie pod ziemią. Swoje podpisy mogli też złożyć zwiedzający budowę stacji warszawiacy.

Prezes Metra Warszawskiego Jerzy Lejk powiedział, że maszyna "Maria", która pracuje w tunelu, drążyła też odcinek centralny drugiej linii metra. Za kilka tygodni pracę przy drążeniu tunelu rozpocząć ma też maszyna "Anna".

Wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska powiedziała PAP: – Liczymy na to, że średnio będziemy drążyli ok. 10 metrów bieżących, co przekłada się na około 10 miesięcy (pracy)". Dodała, że tarcza Maria wprawdzie działa od kilku dni i wydrążyła już dziewięć próbnych metrów, "ale od dzisiaj realizujemy prace konsekwentnie, całą dobę – z drobnymi przerwami technologicznymi na serwis".

– Ten odcinek, na którym jesteśmy, chcemy skończyć po 38 miesiącach [od podpisania umowy na budowę w marcu 2016 r. – przyp. Idziemy.pl], a więc mniej więcej w marcu-kwietniu 2019 roku – dodała.

Stacja Trocka będzie miała część pasażerską i technologiczną. – Łączna kubatura pod ziemią to ok. 230 tys. metrów sześciennych – poinformował Lejk. Porównał, że np. Błękitny Wieżowiec w Warszawie liczy 150 tys. m sześciennych. – Przedsięwzięcie jest ogromne – zauważył wiceprezydent.

Jak zapowiedział, postęp w wierceniu tunelu będzie można śledzić na stronie internetowej metra. – Przewidujemy, że raz w tygodniu będziemy pokazywali postęp, jaki został dokonany od startu – zapowiedział. Wyjaśnił, że w każdy piątek pojawiać się tam będą informacje, gdzie znajduje się tarcza wiercąca tunel.

Zdaniem prezesa Metra Warszawskiego, działająca już część drugiej linii metra cieszy się już sporą popularnością. – W dzień powszedni ponad 140 tys. warszawiaków korzysta z odcinka centralnego drugiej linii metra – powiedział. W soboty i niedziele to z kolei po 100 tys. osób – dodał.

Prezydent Warszawy zwróciła uwagę, że oprócz dwóch linii metra są jeszcze w stolicy cztery linie naziemne – SKM, które również nie stoją w korkach. – Szybkich linii – i pod powierzchnią, na powierzchni – jest więc sześć – zaznaczyła.

Druga linia metra ma mieć 23 km długości i 21 stacji. Plany m.st. Warszawy zakładają dokończenie budowy całej II linii do 2023 r. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły