24 kwietnia
wtorek
Horacego, Feliksa, Grzegorza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

McDonald's w watykańskiej kamienicy

Ocena: 0
836

W należącej do Watykanu kamienicy koło placu św. Piotra otwarty został bar sieci McDonald's. Przeciwko takim planom przez kilka miesięcy protestowała część dostojników kościelnych i mieszkańców tej okolicy. Nowy bar włoskie media nazwały McVatican.

fot. Michał Ziółkowski

Sumy, za jaką wynajęto lokal na parterze o powierzchni 538 metrów kwadratowych, nie podano oficjalnie. Włoskie media informują, że jest to kwota około 30 tys. euro miesięcznie.

Polemika rozpoczęła się w październiku, gdy pojawiły się pierwsze informacje o wynajmie lokalu przy ul. Borgo Pio tuż koło placu św. Piotra. W tej samej kamienicy mieszka kilku ważnych dostojników Kurii Rzymskiej. Budynkiem zarządza urząd Apsa, czyli Administracja Dziedzictwa Stolicy Apostolskiej.

Przeciwko umieszczeniu tam baru protestowali przede wszystkim mieszkający w pobliżu kościelni hierarchowie. Kard. Elio Sgreccia powiedział w jednym z wywiadów, że otwarcie tego lokalu w takim miejscu to “aberracja”. Podkreślano, że nie licuje to z powagą miejsca.

Niezadowolenie wyrażał też komitet mieszkańców domów przy Borgo Pio, którzy napisali w tej sprawie list do papieża Franciszka. Mieszkańcy argumentowali, że sieć szybkiej obsługi przyniesie tej części miasta "degradację" i naruszy jej wizerunek oraz "artystyczne i kulturowe dziedzictwo". (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -

SALON DZIENNIKARSKI


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły