16 lipca
wtorek
Mariki, Benity, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jurek: CETA nie jest gwarancją bezpieczeństwa Polski

Ocena: 0
385

Umowa gospodarczo-handlowa UE z Kanadą CETA nie jest dodatkową gwarancją dla polskiego bezpieczeństwa – uważa prezes Prawicy Rzeczypospolitej Marek Jurek. Jego zdaniem Polska powinna ten traktat odrzucić.

fot. jeffowenphotos via Foter.com / CC BY

– W Parlamencie Europejskim politycy PiS mówili, że CETA to jakaś dodatkowa gwarancja dla polskiego bezpieczeństwa – przypomniał Jurek w piątkowej audycji "Salon Polityczny Trójki". Jednak, jego zdaniem, "robienie z CETA suplementu do NATO jest kompletnie niepoważne", ponieważ "nie jest to żaden układ militarny".

– Stany Zjednoczone są sojusznikiem militarnym Japonii i Korei Południowej, ale tym krajom nigdy nie przyjdzie do głowy, aby przestać chronić konkurencyjność swojej produkcji w stosunkach z USA – argumentował.

Zdaniem Jurka, odrzucenie przez Polskę traktatu handlowego UE-Kanada to "kwestia odpowiedzialności". – CETA to przede wszystkim furtka do traktatu TTIP, czyli zniesienia granic handlowych w relacjach z USA – dodał.

Zaznaczył, że umowa z Kanadą niesie olbrzymie zagrożenie dla polskiego rolnictwa, a Polska jako najbardziej rolniczy kraj UE powinna ją odrzucić jako pierwsze z państw członkowskich.

Zapytany, czy będzie rozmawiał o CETA z liderami PiS, Jurek odpowiedział, że politycy Prawicy Rzeczypospolitej "cały czas rozmawiają z kolegami z PiS i uświadamiają im ich odpowiedzialność". – Widzę zresztą, że bardzo wielu polityków PiS z ciężkim sercem głosowało za traktatem – podkreślił. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 lipca

" Ziemi sodomskiej lżej będzie w dzień sądu niż tobie "

Dziś w Kościele: wtorek, XIV tydzień zwykły
+ wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Wj 2, 1-15a; Ps 69; Mt 11, 20-24
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najwyżej oceniane artykuły

PATRONUJEMY

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -