24 marca
piątek
Marka, Gabriela, Katarzyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Europejscy biskupi wzywają do solidarności energetycznej

Ocena: 0
332

Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) zaapelowała do Unii Europejskiej o solidarność energetyczną w związku ze zbliżającą się zimą. W oświadczeniu, opublikowanym 7 listopada w związku z kryzysem energetycznym, biskupi wezwali do zapewnienia sprawiedliwego dostępu do energii po przystępnych cenach dla wszystkich, zwłaszcza najsłabszych, nie tracąc z oczu długoterminowych celów sprawiedliwej i zrównoważonej transformacji energetycznej.

W kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę nadmierna zależność Unii Europejskiej od jednego dostawcy ropy i gazu pozwoliła na używanie przez Rosję dostaw energii jako broni. Sytuacja ta nie tylko zwiększyła brak bezpieczeństwa energetycznego w Europie, ale również spowodowała, że gwałtownie rosnące ceny wpłynęły negatywnie na wszystkie społeczeństwa UE, w szczególności na ich najsłabszych członków. „Podczas gdy niektóre firmy bankrutują, inne zwalniają pracowników, a wiele osób nie jest już w stanie poradzić sobie z rosnącymi kosztami utrzymania” – zauważyła COMECE.

Wobec zbliżającej się zimy wezwała do zbiorowej solidarności, zachęcając każdego członka społeczeństw do wzajemnej troski i odpowiedzialnej konsumpcji energii. W szczególności zaś zaapelowała do politycznych decydentów UE, aby zajęli się obecną sytuacją kryzysową, nie tracąc jednak z oczu „długoterminowych celów sprawiedliwej i zrównoważonej transformacji energetycznej”.

COMECE wskazała decydentom trzy zasady, którymi powinni się kierować: powszechne przeznaczenie dóbr, preferencyjną opcję na rzecz ubogich oraz sprawiedliwość i pokój. Zachęciła ich do zapewnienia przystępnej cenowo energii osobom najbardziej dotkniętym poprzez tymczasowe ograniczenia i sprawiedliwej dystrybucji zasobów; do priorytetowego traktowania efektywność energetycznej i wzmożenia poszukiwań alternatywnych form energii; a także do kontynuowania odpowiedzialnego i opartego na wartościach partnerstwa energetycznego oraz położenia podwalin pod nowy globalny system energetyczny, który będzie kierowany zasadami: sprawiedliwości, solidarności, włączającego uczestnictwa i zrównoważonego rozwoju.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 marca

Sobota, IV tydzień Wielkiego Postu
Sprawiedliwości Twojej nie kryłem w głębi serca,
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 1, 26-38
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter