25 września
poniedziałek
Aurelii, Wladyslawa, Kleofasa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Energetyka jądrowa

Ocena: 4.8
985

W krótkiej perspektywie, bo już w połowie lat 30., będziemy mieć bardzo duże braki energii. - mówi Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego, w rozmowie z Ireną Świerdzewską

fot. arch. Instytutu Jagiellońskiego

Zapadły decyzje o budowie elektrowni atomowej w Polsce. Czy jest to dla nas bezpieczny projekt?

Na pewno mocno zadziałał na naszą świadomość wybuch elektrowni jądrowej w Czarnobylu w 1986 r. Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo nowych projektów opartych na energii atomowej, to znajdujemy się dziś w zupełnie innym miejscu. Czarnobyl jest dla nas dramatycznym przykładem technologii, z której nie będziemy korzystać. Bezpieczeństwo elektrowni w Fukushimie stało na bardzo wysokim poziomie, wybuch spowodowany został trzęsieniem ziemi i tsunami. Rośnie społeczna aprobata dla budowy elektrowni atomowej, co niesie ze sobą decyzje polityków i biznesu. Trzeba pamiętać, że w krótkiej perspektywie, bo już w połowie lat 30., będziemy mieć bardzo duże braki energii. Skończy się węgiel brunatny, będziemy mieli

braki tzw. mocy pracującej w podstawie. Elektrownia atomowa to jeden ze sposobów na uzupełnienie tych braków.

 

W jakim stopniu sześć reaktorów jądrowych może zaspokoić zapotrzebowanie Polski na energię?

Zastąpienie pod względem wydajności elektrowni w Turowie i Bełchatowie wymaga wyprodukowania 7 gigawatów mocy. Tyle mniej więcej mieści się w spektrum, które rząd założył trzy lata temu w przygotowanej strategii energetycznej. Powinniśmy mieć od sześciu do dziewięciu dużych bloków. Od zatwierdzenia ostatniej strategii dużo się zmieniło, jeśli chodzi o technologie odnawialne, technologie alternatywne do konwencjonalnych. Natomiast nikt na razie nie wymyślił nic lepszego w tzw. podstawie, czyli takich bloków, które pracują non stop. Elektrownia jądrowa może zaspokoić ok. 25–30 proc. zapotrzebowania energetycznego, czyli prawie 52 terawatogodziny, wobec ok. 170 terawatogodzin, które zużywamy.

 

Nasi sąsiedzi – Niemcy, Czesi, Litwini, Białorusini – wybudowali elektrownie jądrowe na obrzeżach państw, często blisko naszych granic. Dlaczego lokujemy inwestycję w okolicach Konina, w samym środku Polski?

Konin jest dobrą lokalizacją; tam znajduje się część dawnego zagłębia węgla brunatnego, które jest powoli wygaszane. W związku z tym znajduje się tam gotowa infrastruktura elektroenergetyczna. Przewaga miejsca nad innymi lokalizacjami jest więc duża, nie trzeba budować od podstaw linii przesyłowych i dystrybucyjnych.

 

Czy nie można byłoby skorzystać z zaplecza planowanej i niezrealizowanej elektrowni atomowej w Żarnowcu, na północnym krańcu Polski?

Biorąc pod uwagę infrastrukturę przesyłową energii, pomysłów na elektrownię z udziałem państwowych spółek jest kilka. Żarnowiec i okolice są cały czas brane pod uwagę. To miejsce ma dobry dostęp do wody, a więc do możliwości chłodzenia, co jest istotne w procesie produkcji energii atomowej. Dobre są wskazania badań geologicznych tego miejsca, wykonanych jeszcze w czasach PRL. Rozbudowywana jest infrastruktura przesyłowa i będzie możliwość dodania tej mocy do całego planowego systemu dystrybucji energii wyprodukowanej z atomu.

 

A jak poradzimy sobie z odpadami promieniotwórczymi?

Każda działalność człowieka w energetyce oddziałuje na środowisko. 15 proc. spalanego węgla zostaje w formie żużlu, pyłu i innych zanieczyszczeń powietrza. Rocznie zużywamy ok. 65 mln ton węgla, co znaczy, że prawie 10 mln ton z tej ilości stanowi zanieczyszczenie środowiska. Oczywiście część tych „odpadów” wykorzystujemy w budownictwie. W porównaniu z korzystaniem z węgla kamiennego wielkość odpadów promieniotwórczych jest nieporównywalnie mniejsza jeżeli chodzi o wolumeny, a przez to i szkodliwość. Mamy w Polsce miejscowości odpowiednio przygotowane do składowania odpadów promieniotwórczych.

 

Czy po wybudowaniu wszystkich reaktorów elektrowni atomowej będą w Polsce wygaszane niektóre kopalnie węgla?

To nie kopalnie emitują dwutlenek węgla, tylko elektrownie, które go spalają. Myślę, że duża część bloków będzie wygaszana, ale część tych instalacji zostanie, tak jak dzieje się w Niemczech i w innych krajach europejskich. Przewidywania wskazują, że docelowo w 2050 r., a nawet wcześniej, węgiel wypadnie z naszego miksu energetycznego, zarówno z powodu kosztów środowiskowych, emisyjnych, jak i przez to, że co roku mniej go wydobywamy. W przypadku węgla kamiennego przez ostatnie 30 lat wydobycie spada o 2–4 proc. rocznie. Rozdzielmy sektor wydobywczy od sektora wytwórczego produkującego energię elektryczną czy cieplną.

 

Spośród trzech kandydatów do realizacji elektrowni atomowej wybraliśmy USA i Koreę Południową. Sądzi Pan, że odrzucenie – na przestrzeni ostatnich lat po raz kolejny – partnerstwa Francji odbije się na sprawach Polski w UE?

Oferta europejskich świadczeń z ostatnich lat jest droższa, niż przewidywano, i ma dłuższe harmonogramy realizacji, niż zakładano. Decydując się na daną technologię, wybieramy partnera, do którego trafią setki miliardów złotych, a nawet euro. Jest to też „wybór geopolityczny”. Wybraliśmy Amerykanów, którzy są już zaangażowani w sektor energetyczny, w odnawialne źródła energii, a przede wszystkim w obronę militarną naszego regionu. Korea Południowa, z którą rozpoczęliśmy negocjacje odnośnie do zakupów uzbrojenia, też ma technologie związane z budową elektrowni atomowej. Istotna jest dla nas w tej dziedzinie dywersyfikacja. Pod wieloma względami inwestycja w energię atomową nie jest łatwym projektem.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 września

Poniedziałek, XXV Tydzień zwykły
Bo kto ma, temu będzie dane; a kto nie ma,
temu zabiorą nawet to, co mu się wydaje, że ma

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 8, 16-18
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter