25 sierpnia
niedziela
Luizy, Ludwika, Józefa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Co z naszym rolnictwem?

Ocena: 4.9
610

Ogórki w cenie bananów, pietruszka i cebula przebiły szparagi, a wiśnie – brzoskwinie i pomarańcze. Trudny rok dla konsumentów, ale i dla rolników. Dlaczego musimy tyle płacić?

Fot. ks. Henryk Zieliński / Idziemy

Według GUS, tegoroczne zbiory owoców są już teraz oceniane na niespełna 3,9 mln ton, tj. o blisko jedną czwartą mniej od produkcji roku poprzedniego. Chociaż ostania zima była łagodna, to fale przymrozków, jakie wystąpiły w drugiej połowie kwietnia i w pierwszej dekadzie maja, w wielu sadach spowodowały uszkodzenie kwiatów i zawiązków. Z kolei z powodu suszy glebowej i bardzo wysokich temperatur w czerwcu nastąpił wyjątkowo duży opad zawiązków.


 

Skąd te ceny?

W tym roku warzyw będzie o 9 proc. mniej niż przed rokiem – szacuje GUS. – Jeśli chodzi o warzywa, to w ubiegłym roku na zbiorach zaważyła susza. Zwykle uważa się, że warzywa rodzą się jako łatwe produkty, więc niejako zapomniano o nich. W tym roku susza się powtórzyła, a jednocześnie problem ten wystąpił w całej Europie, więc nie można liczyć na import – wskazuje na przyczynę niższych plonów Tomasz Smoleński z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Warzyw na rynku będzie mniej, bo na niższe plony nakłada się większe ich spożycie.

– Zapanowała moda na zdrowe żywienie, torebki fitowe, duże ilości warzyw zużywane są w sałatkarniach. Dotychczas spożywane były głównie podstawowe warzywa, jak buraki, cebula, marchew, obecnie w produkcji „zdrowej żywności” rośnie zapotrzebowanie na brokuły, selery czy oberżynę – mówi Tomasz Smoleński.

Na ceny wpływają też wysokie koszty, które muszą ponieść sadownicy i ogrodnicy. – Środki ochrony roślin i nawozy pochłaniają wysokie sumy, podobnie jak wynajęcie robotników do pracy sezonowej. Nie jest prosto znaleźć takie osoby, praca przy zbiorze, choćby truskawek, jest bardzo ciężka – ocenia Tomasz Smoleński. Zatrudniani wcześniej Ukraińcy wolą mieć całoroczną pracę na budowie niż sezonową w polu czy sadzie.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 33 (722), 18 sierpnia 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 2 września 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

NIEDZIELNY DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 sierpnia

"Są ostatni, którzy będą pierwszymi, i są pierwsi, którzy będą ostatnimi."

Dziś w Kościele: niedziela XXI tygodnia zwykłego 
+ Wspomnienie bł. Marii od Jezusa Ukrzyżowanego
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Iz 66,18–21, Ps 117, Hbr 12,5–7.11–13, Łk 13, 22–30
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -