27 stycznia
poniedziałek
Przybysława, Anieli, Jerzego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

50 mln zł na dokapitalizowanie lotniska w Modlinie

Ocena: 4.6
834

Zapadła decyzja o dokapitalizowaniu lotniska w Modlinie kwotą 50 mln zł. Marszałek Mazowsza Adam Struzik uważa, że pozwoli to uratować port i przeprowadzić jego modernizację. Wiceminister infrastruktury Mikołaj Wild mówi, że zgoda na dokapitalizowanie to kompromisowe rozwiązanie.

Fot. Markus Winkler (markuswinkler.de) / CC BY 4.0 / Link

We wtorek Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników spółki Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin zdecydowało o podniesieniu o 50 mln zł jej kapitału przez woj. mazowieckie - poinformowali PAP przedstawiciele lotnisko w Modlinie. Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników wznowiono po przerwane ogłoszonej w ubiegłym tygodniu.

"Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników spółki Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin wyraziło zgodę na dokonanie podwyższenia kapitału zakładowego o kwotę 50.000.000 zł. Dokapitalizowanie nastąpi poprzez ustanowienie nowych udziałów, które w całości zostaną objęte przez Województwo Mazowieckie" - czytamy w komunikacie przesłanym PAP.

Spółka ma czterech akcjonariuszy - Agencję Mienia Wojskowego (AMW), Województwo Mazowieckie, Państwowe Przedsiębiorstwo "Porty Lotnicze" (PPL) oraz Nowy Dwór Mazowiecki.

W ubiegły wtorek mazowiecki urząd marszałkowski informował, że przerwa w obradach Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników został ogłoszona po tym, jak samorząd Mazowsza zaproponował jednostronne podniesienie kapitału spółki o 50 mln zł. Po tej propozycji PPL zawnioskował o przerwę w NZW do 12 marca br.

"Dzisiejsza decyzja wspólników to wielki krok w kierunku zakończenia wielomiesięcznego impasu na naszym lotnisku. Mamy nadzieję, że to początek dalszych zmian, które pozwolą wrócić portowi na drogę dynamicznego rozwoju" - powiedział cytowany w komunikacie p.o. prezesa portu Leszek Chorzewski. Wskazał, że dokapitalizowanie portu pozwoli na rozpoczęcie inwestycji, które będą służyć nowym pasażerom, w tym budowę terminalu tymczasowego i nowych płyt postojowych. Pozwoli to zwiększyć przepustowość naszego portu" - zaznaczył.

Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik przyznał w oświadczeniu przekazanym PAP, że zgoda na dokapitalizowanie lotniska pozwoli w ciągu następnych kilku lat nie tylko przeprowadzić niezbędne inwestycje jak np. rozbudowę terminala pasażerskiego, czy remont dróg kołowania, ale uratuje samo lotnisko.

Struzik dodał, że następnym krokiem będzie "przeprowadzenie testu prywatnego inwestora", mogącego zainwestować w rozwój portu w Modlinie. Przyznał ponadto, że cieszy się z takiego rozwoju sytuacji. Ocenił, że niezależnie od tego, jak będzie wyglądać sieć lotnisk na Mazowszu, to port w Modlinie "będzie miał swoje miejsce zwłaszcza dla tanich przewoźników, dla czarterów", a "jego rozwój jest bardzo pożądany".

"Cieszę się, że zostało wypracowane kompromisowe rozwiązanie, dzięki któremu spółka może pozyskać finansowanie. Jednak cieszyłbym się bardziej, gdyby przełamano ten pat decyzyjny, który wynika z zasady jednomyślności" - powiedział PAP wiceminister infrastruktury Mikołaj Wild.

Zdaniem Wilda, wtorkowa decyzja NZW oznacza jedynie, że "województwo mazowieckie - czyli podmiot, który blokuje tak naprawdę rezygnację z zasady jednomyślności - godzi się ponieść na swój rachunek konsekwencje dofinansowania spółki". Jego zdaniem bez zmiany sposobu zarządzania spółką, który obecnie opiera się na zasadzie jednomyślności, wyklucza się zarządzanie nią przez podmioty, mające większość, czyli Agencję Mienia Wojskowego i PPL.

Pod koniec lutego br. Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" poinformowało, że formalnie zaproponowało pozostałym udziałowcom lotniska w Modlinie zmianę w sposobie podejmowania decyzji. Oznacza to, że obowiązująca w głosowaniach zasada jednomyślności zostałaby zastąpiona zasadą większości bezwzględnej.

Wild zaznaczył, że istotna będzie wycena spółki, którą zlecił w ramach prowadzonego w Modlinie przez EY badania due diligence. Według wcześniejszych informacji badanie to ma zakończyć się pod koniec marca tego roku.

Zgodnie z informacjami zawartymi na stronie internetowej lotniska w Modlinie, AMW posiada 33,29 proc. udziałów, Województwo Mazowieckie - 32,66 proc. udziałów, PPL - 29,39 proc. udziałów oraz Nowy Dwór Mazowiecki - 4,66 proc. udziałów.

Lotnisko w Modlinie w lutym br. obsłużyło blisko 229 tys. pasażerów, czyli o blisko 6 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2018 roku. W całym zeszłym roku z portu skorzystało ponad 3 mln pasażerów.

Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin istnieje od 2012 roku. Lotnisko obsługuje regularne rejsy irlandzkiego przewoźnika Ryanair.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 stycznia

 Zachowam wiecznie łaskę dla Dawida
Dziś w Kościele: piniedziałek, III tydzień zwykły, wspomnienie św. Anieli Merici, dziewicy
Czytania liturgiczne (rok A, II): 2Sm 5,1-7.10; Ps 89 (88),20.21-22.25-26; Mk 3,22-30
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -