28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Centesimus Annus" wciąż aktualna

Ocena: 0
1767

Encyklika „Centesimus Annus” napisana przez św. Jana Pawła II stulecia innej encykliki Leona XIII „Rerum Novarum”, poddająca krytycznej analizie różne aspekty gospodarki socjalistycznej i rynkowej, stawiając człowieka w centrum wszystkich procesów gospodarczych, ma już ma już trzydzieści lat. - To dokument proroczy, przydatny również dzisiaj, w okresie zawrotnych przemian - uważa Anna Maria Tarantola, prezes Fundacji Centesimus Annus Pro Pontifice.

Fot. VaticanMedia, Anna Maria Tarantola, prezes Fundacji "Centesimus Annus"

Obie encykliki położyły podwaliny pod współczesną Naukę Społeczną Kościoła i - zdaniem Anny Marii Tarantoli - wiele punktów tekstów jest w pełni aktualnych także dzisiaj. Wskazuje ona szczególnie na potrzebę uznania godności pracy i pracownika, na społeczny wymiar pracy, sprawiedliwą płacę, troskę o ubogich, których liczba wzrosła wraz z pandemią oraz sprawiedliwy zysk.

Wśród celów, jakie stawia sobie encyklika „Centesimus Annus”, znajduje się redukcja zadłużenia krajów ubogich oraz rozbrojenie. Na poziomie społeczeństwa i narodów nie ma powszechnej zgody co do tego, co właściwie należy zrobić w tej dziedzinie. Istnieje potrzeba prowadzenia szeroko zakrojonej pracy kulturowej, kształtowania tego, co Jan Paweł II nazywał „kulturą narodów”. Być może jednym z rozwiązań byłoby wzmocnienie władzy instytucji międzynarodowych, które dziś nie mają realnej możliwości interwencji.

W rozmowie z Radiem Watykańskim prezes Fundacji Centesimus Annus podzieliła się refleksją, w jaki sposób Nauka Społeczna Kościoła mogłaby wpływać na wybory dokonywane przez społeczeństwa i rządy.

Używam trzech słów: przykład, bodziec i reprezentacja. Nauka Społeczna Kościoła opiera się na kilku zasadach, które są zawsze aktualne i nie zmieniają się wraz ze zmianą kontekstu. Obecnie znajdujemy się w kontekście charakteryzującym się pandemią i cyfryzacją. Cyfryzacja zmienia sposób, w jaki pracujemy, w jaki odnosimy się do innych, w jaki żyjemy – podkreśla Tarantola. – Jednakże w tym świecie, również dotkniętym wirusem, podstawowe zasady są nadal takie same: centralne miejsce osoby, dobro wspólne, solidarność, pomocniczość, sprawiedliwość i miłosierdzie. Dlatego uważam, że katolicy, którzy inspirują się tymi zasadami, powinni je stosować w praktyce, w swojej codziennej działalności.

- mówi Anna Maria Tarantola.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter