8 marca
poniedziałek
Beaty, Wincentego, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wielki Post w Warszawie: adoracje krzyża w kościele seminaryjnym

Ocena: 5
841

W Wielkim Poście klerycy zapraszają na adoracje krzyża w kościele seminaryjnym. W każdy piątek od 6 marca o godz. 20.00 kolejne roczniki alumnów poprowadzą rozważania Męki Pańskiej. W tym roku koncentrują się one wokół słów Uwielbiajmy tajemnicę wiary".

Fot. Wyższe Metropolitalne Seminarium Duchowne w Warszawie

Adoracja krzyża to charakterystyczne nabożeństwo dla okresu Wielkiego Postu. Przygotowuje wiernych do Triduum Paschalnego, a zwłaszcza Wielkiego Piątku, oraz Niedzieli Zmartwychwstania.

Rzeczywistość krzyża i śmierci Pana Jezusa jest nieodłącznie związana z Jego Zmartwychwstaniem

- mówi Kacper Świerzowicz, kleryk V roku warszawskiego seminarium.

Nabożeństwo rozpoczyna się o godz. 20:00 i jest podzielone na dwie części - przez pierwszą godzinę rozważania modlitewne prowadzą klerycy, natomiast w drugiej godzinie jest więcej ciszy, więcej przestrzeni na osobistą modlitwę, adorację”.

Hasłem tegorocznych nabożeństw w kościele seminaryjnym są słowa Uwielbiajmy tajemnicę wiary", czyli aklamacji którą kapłan wypowiada w czasie mszy świętej, tuż po Przeistoczeniu.

 W tym roku chcemy podkreślić, że rzeczywistość krzyża jest również nieodłącznie związana z rzeczywistością Eucharystii

- podkreśla seminarzysta.

Słowa te powinniśmy traktować, jako zachętę do adoracji Pana, który do końca nas umiłował i poniósł za nas śmierć na krzyżu”.

Ofiara dokonana na krzyżu staje się obecna w Eucharystii, urzeczywistnia się i my możemy się też w nią włączać. Chcemy, żeby adoracje krzyża były też przygotowaniem do właściwego przeżywania mszy świętej

- dodaje Kacper Świerzowicz.

W czasie nabożeństwa klerycy prowadzą ewangelizację na Krakowskim Przedmieściu i zachęcają przechodniów, aby choć na chwilę wstąpili do kościoła.

Zdarzają się dobre i ciekawe rozmowy, nieraz budujące nawet dla nas. To jest niesamowite, że wychodząc na ewangelizację też często zostajemy w jakiś sposób zewangelizowani

- mówi seminarzysta.

Klerycy - jak podkreśla Kacper Świerzowicz - spotykają zarówno ludzi, którzy wierzą i dzielą się tą wiarą, jak i tych którzy może nie wierzą lub są w jakiś sposób oddaleni od Kościoła, ale widać, że też szukają Boga w swoim życiu i są na to otwarci”. - I to też jest w pewien sposób budujące, bo to nam pokazuje, że faktycznie jesteśmy potrzebni - dodaje.

Adoracje krzyża przygotowują w kolejne piątki Wielkiego Postu roczniki od II do VI. Na ostatnie nabożeństwo, co roku przychodzi modlić się z seminarzystami i mieszkańcami Warszawy kard. Kazimierz Nycz.