10 sierpnia
środa
Borysa, Filomeny, Wawrzynca
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Warszawa: dziś Wianki nad Wisłą

Ocena: 0
112

W sobotę, 25 czerwca na Podzamczu warszawiacy przywitają lato, podczas Wianków nad Wisłą. Na miejscu odbędą się m.in. rodzinny piknik świętojański, rekonstrukcja wioski słowiańskiej, warsztaty wicia wianków, a wieczorem koncerty. Zwieńczeniem imprezy będzie wielkie widowisko z udziałem muzyków, tancerzy, akrobatów i aktorów teatrów ulicznych.

fot. Stołeczna Estrada

Jak przekazał stołeczny ratusz obchody tegorocznych Wianków nad Wisłą skoncentrują się wokół wielkiego artystycznego widowiska nawiązującego do starosłowiańskiej Nocy Kupały zwanej również Sobótką.

Na tle fontann multimedialnych odbędzie się spektakl stworzony specjalnie na okazję świętojańskiej nocy. Pojawią się na nim żywiołowe tańce kobiet i popisy mężczyzn, akrobacje gimnastyczne, szybujące po niebie latawce, wiry wodne, żywe kwiaty, wielkie wianki, dużo ognia, światła i muzyki. W spektaklu wezmą udział warszawskie grupy artystyczne: Teatr Akt, Szkoła Wachlarzy Bojowych, Fundacja Sztuka Ciała, grupa tancerzy z ogniem i akrobatów. Przed widowiskiem odbędą się koncerty zespołów: Żywiołak, Dagadana i Mikromusic.

O godzinie 13 rozpocznie się piknik rodzinny, który będzie okazją do odkrycia tajemnic dawnych Słowian – w zrekonstruowanej wiosce będzie można odwiedzić warsztat tkacki, garncarski i spróbować pradawnej kuchni. Na odważnych chętnych będzie czekał tor łuczniczy, gry sprawnościowe i rzuty toporem. Podczas warsztatów tematycznych uczestnicy upieką podpłomyki, stworzą unikatową sznurkową biżuterię, a także nauczą się toczyć naczynia na kole garncarskim.

Nieodłączną częścią wszystkich sobótkowych obrzędów jest wspólne śpiewanie, do czego będzie zachęcał zespół Na swojską nutę. To pieśniarki z Zahorowa kultywujące lokalne tradycje. Śpiewają bez kapeli, przytupując i klaszcząc. Wykonują dawne pieśni polskie, dożynkowe, żniwne, weselne oraz ballady przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Podczas Wianków nad Wisłą 2022 wystąpi również zespół Jarzębina. W jego skład wchodzą trzy pokolenia kobiet pielęgnujące lokalne tradycje śpiewacze i obrzędowe.

Program:

  • 13.00-18.00: świętojański piknik rodzinny
  • 18.30 koncerty: Żywiołak, DAGADANA, Mikromusic
  • 22.00: widowisko taneczno-muzyczne
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 10 sierpnia

Środa, XIX Tydzień zwykły – święto św. Wawrzyńca, diakona i męczennika
Kto by chciał Mi służyć, niech idzie za Mną,
a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 12, 24-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter