30 marca
czwartek
Anieli, Kwiryna, Leonarda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

VIII edycja "Betlejem w Polsce" (live i online)

Ocena: 0
1189

Już po raz ósmy spotkamy się na Betlejem w Polsce. Podczas tej edycji zabrzmią najpiękniejsze kolędy nie jak dotychczas „ze wszystkich stron świata”, ale z Polski. Wspólne kolędowanie to rdzennie polski obyczaj. Zakorzeniony nie tylko w naszej tradycji, ale przede wszystkim w naszej potrzebie rodzinnego świętowania Bożego Narodzenia.

VII edycja wydarzenia "Betlejem w Polsce", fot. betlejemwpolsce.pl

POLSKIE BETLEJEM będzie można zobaczyć:

6 stycznia, godz. 17.00, w  Katowicach  /plac przed Spodkiem

15 stycznia, godz. 17.00, w  Rybniku / Kampus ulica Rudzka

Wydarzenia będzie można obejrzeć także online na profilach Betlejem w Polsce  - Youtoube i Facebook.

W repertuarze znajdą się popularne pieśni Bożonarodzeniowe, na przykład Bóg się rodzi czy Nie było miejsca dla Ciebie, jak i niemal zupełnie nieznane - Gore gwiazda Jezusowi czy Zdrów bądź, Królu Anielski.

Usłyszymy kompozycje wydobyte przez twórców POLSKIEGO BETLEJEM z historycznych źródeł, z których najstarsze sięgają aż XVI wieku. Nie zabraknie jednak współczesnych pieśni Bożonarodzeniowych, a także utworów premierowych, wyjątkowo licznych w tegorocznej edycji.

W POLSKIM BETLEJEM wezmą udział:

Marek Piekarczyk, Maciej Balcar, Marcin Styczeń, Bartas Szymoniak, Marika/Skubas, Gabi Gąsior, Magda Anioł, Viola Brzezińska, Arkadio, chór DeocentryCity

oraz

  • laureaci the Voice of Poland.
  • Dyrektor artystyczny: Adam Szewczyk
  • Dyrektor muzyczny: Paweł Tomaszewski

Na POLSKIM BETLEJEM spotkamy się po czasie przymusowej izolacji we własnych domach – zamknięcia także na zewnętrzny świat, na innych ludzi. Wydarzenie odbędzie się na otwartej przestrzeni, by cieszyć się możliwością wspólnego i zarazem bezpiecznego (!) świętowania. By poczuć, jak miasto na powrót staje się miejscem świątecznych spotkań mieszkańców, rodzin, przyjaciół, znajomych i sąsiadów. Dzięki temu piękna tradycja kolędowania stanie się w tym czasie, w tym miejscu i w całym tego słowa znaczeniu – powszechna.

Takie doświadczenie będzie po raz pierwszy udziałem obywateli polskich miast. Do kalendarza wydarzeń w naszym kraju weszło już na stałe wspólne śpiewanie patriotycznych pieśni na miejskich placach i rynkach z okazji ważnych, historycznych rocznic. Do tej pory jednak nie odbyło się, przynajmniej na tak wielką skalę, zbiorowe kolędowanie w przestrzeni miejskiej. Siły jego oddziaływania – kulturowego i społecznego – nie sposób przecenić w okresie tak trudnym, jak ten pandemiczny. Teraz koniecznym jest bowiem odbudowanie więzi międzyludzkich, poczucia wspólnotowości, a także po prostu – umiejętności świętowania razem z innymi.

Dlatego też utwór Kolęda dla Brata, autorstwa Szymona Babuchowskiego i Adama Szewczyka, który promuje VII edycję Betlejem w Polsce, to swoistego rodzaju przesłanie wydarzenia POLSKIE BETLEJEM: bądźmy razem !

Kolęda dla Brata dostępna jest bezpłatnie na platformach streamingowych, by każdy mógł podzielić się z innymi Betlejemskim przesłaniem.

Specjalnie z okazji POLSKIEGO BETLEJEM każdy słuchacz może nieodpłatnie pobrać z fanpage'u płytę, na której najpiękniejsze polskie kolędy śpiewa 28 wokalistów oraz chór złożony ze 120 000 osób. To materiał zarejestrowany podczas poprzednich edycji Betlejem w Polsce, kiedy artyści wspólnie z wielotysięczną widownią polskich miast śpiewali pieśni Bożonarodzeniowe.

Każdy może teraz dołączyć do tego chóru wraz z rodziną i przyjaciółmi czy sąsiadami, słuchając i śpiewając w swoich domach.

Podobnie jak podczas poprzednich edycji Betlejem w Polsce, podobnie i w tym roku, wydarzeniu będzie towarzyszyć akcja społeczna AMBASADOR MIŁOSIERDZIA.

Cały dochód ze zbiórek oraz sprzedaży płyt Betlejem w Polsce zarówno w wersji cyfrowej jak i tradycyjnej zostanie przeznaczony na pomoc dla osób potrzebujących.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 marca

Czwartek, V tydzień Wielkiego Postu
Jeśli ktoś zachowa moją naukę, nie zazna śmierci na wieki
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 8, 51-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Materiał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter