22 września
piątek
Tomasza, Maurycego, Joachima
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Verba Sacra - Mądrość Syracha

Ocena: 4.3
617

Nasz czas współczesny nie bardzo sprzyja mądrym radom i ich propagowaniu. Raczej interesuje się ich karykaturami. Życie jednak udowadnia w końcu, czasem mniej lub bardziej boleśnie, że poznawanie świata i ludzi nie może obyć się bez mądrości. Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego tegoroczny, 23. trzeci sezon Verba Sacra otwiera księga Starego Testamentu – Mądrość Syracha.

Jak pisze w swoim komentarzu siostra dr hab. Judyta Pudełko:

Mądrość pochodzi od Boga, stanowi Boży sposób komunikacji z człowiekiem oraz sposób poznawania Boga przez człowieka. Syrach poucza nas, że mądrość zstąpiła z nieba, zamieszkała wśród ludzi.

Pytanie o obecność mądrości w naszym życiu jest głównym przesłaniem październikowej premiery Verba Sacra. Komentatorka zwraca uwagę na to, że

zróżnicowana tematyka podjęta przez Syracha nie stanowi jakichś pojedynczych opisów, lecz złożoną całość, w której Bóg zwraca się do człowieka i prowadzi go ścieżkami Prawa. Człowiek zaś zdobywa mądrość jedynie poprzez postawę bojaźni Bożej (szacunku wobec Boga) i wierności przykazaniom. (…) tematy poruszane przez Syracha dotyczą rozmaitych sytuacji życia ludzkiego. Chodzi o relacje małżeńskie, rodzinne, a nawet w dziedzinie interesów, wobec lekarzy czy władzy. Jedną z więzi międzyludzkich szeroko omawianą przez Syracha jest przyjaźń. W przeciwieństwie do koncepcji epikurejskich przyjaźń nie zastępuje więzi rodzinnych, o których Syrach również często wspomina. Stanowi ona jednak nowy typ relacji opartej na wolnej decyzji i równości stron. Mędrzec poucza również o dobrych i złych postawach, takich jak pokora, jałmużna, honor, gościnność, wstyd, wady języka, duma, gniew, złośliwość czy zemsta. Uczy właściwej relacji do bogactwa, ubóstwa, chorób i ich leczenia, ucztowania czy przyjemności życia.

Księgę Syracha usłyszymy w interpretacji Agnieszki Mandat - znakomitej aktorki teatralnej i filmowej, znanej m.in. z brawurowo zagranej głównej roli w filmie Agnieszki Holland „Pokot”. Jej sceniczny dorobek jest bardzo bogaty i różnorodny. Spotkanie z Andrzejem Wajdą to dwie charakterystyczne, bardzo odrębne w swej stylistyce role: brawurowo zagranej służącej Mani w epopei scenicznej „Z biegiem lat, z biegiem dni…” według scenariusza Joanny Olczak-Ronikier oraz wypowiadającego niemal na jednym oddechu swój monolog Posłańca w „Antygonie” Sofoklesa. Agnieszka Mandat jest również pedagogiem, profesorem zwyczajnym sztuk teatralnych Wydziału Aktorskiego Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie.

Aktorce towarzyszyć będą muzycy – Jakub Domański /trąbka/ i Jacek Pupka /organy/. W programie utwory Vivianiego, Messeneta, Bacha i Fantiniego.

Mądrość Syracha to 2011 premiera Verba Sacra od 2000 roku, kiedy to cały cykl zainaugurował w Katedrze Poznańskiej jeden z najwybitniejszych polskich aktorów Gustaw Holoubek Księgą Koheleta i Pieśnią nad Pieśniami.

Verba Sacra – Mądrość Syracha
Niedziela 9 października 2022 godz. 16:30
Bazylika Archikatedralna w Poznaniu
Wstęp wolny
 transmisja online na kanale https://www.facebook.com/verbasacra/

www.verbasacra.pl

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 września

Piątek, XXIV Tydzień zwykły
Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi.
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 8, 1-3
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Ojca Pio

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter