13 lipca
poniedziałek
Henryka, Kingi, Andrzeja
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Sto lat w Augustowie

Ocena: 0
77

Biskup ełcki Jerzy Mazur SVD odprawił w Bazylice Najświętszego Serca Jezusa w Augustowie Mszę Świętą w intencji ojczyzny i poległych w walce o niepodległość.

fot. Irena Świerdzewska/Idziemy

W niedzielę, 28 lipca odbyły się główne uroczystości związane z obchodami stulecia odzyskania niepodległości przez Ziemię Augustowską oraz święta 1. Pułku Ułanów Krechowieckich.

– Dopiero 25 lipca 1919 r. Niemcy opuścili Augustów, następnego dnia przybyły oddziały polskie. Witano je z wielką radością – mówił biskup. – Święto odzyskania przez Polskę niepodległości jest hołdem składanym tym wszystkim, którzy podjęli się odbudowywać ojczyznę i zmagać się o wolność i suwerenność naszego kraju przez kolejne niełatwe lata wojny i systemu totalitarnego

Bp Mazur dziękował tym, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości: przywódcom politycznym, poetom, pisarzom, ludziom Kościoła tamtych czasów, którzy pracowali nad religijnym i moralnym odrodzeniem Polaków. Zaapelował do zgromadzonych, żeby uwierzyli w wielkość narodu polskiego, żeby przypominali sobie, a także młodzieży i dzieciom słowa św. Jana Pawła II: „Nie chciejcie ojczyzny, która was nic nie kosztuje”.

Po zakończeniu Mszy nastąpiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej. Następnie na Rynku Zygmunta Augusta był apel pamięci i salwa honorowa, potem pokaz sprawności żołnierskiej oraz musztry paradnej, a także pokaz sprzętu wojskowego.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 lipca

Poniedziałek, XV Tydzień zwykły
+ Wspomnienie świętych pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta
Kto nie bierze swego krzyża, a idzie za Mną, nie jest Mnie godzien
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 1,10-17; Ps 50,8-9.16b-17.21.23; Mt 10,34-11,1
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter