30 marca
poniedziałek
Anieli, Kwiryna, Leonarda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Sto lat w Augustowie

Ocena: 0
63

Biskup ełcki Jerzy Mazur SVD odprawił w Bazylice Najświętszego Serca Jezusa w Augustowie Mszę Świętą w intencji ojczyzny i poległych w walce o niepodległość.

fot. Irena Świerdzewska/Idziemy

W niedzielę, 28 lipca odbyły się główne uroczystości związane z obchodami stulecia odzyskania niepodległości przez Ziemię Augustowską oraz święta 1. Pułku Ułanów Krechowieckich.

– Dopiero 25 lipca 1919 r. Niemcy opuścili Augustów, następnego dnia przybyły oddziały polskie. Witano je z wielką radością – mówił biskup. – Święto odzyskania przez Polskę niepodległości jest hołdem składanym tym wszystkim, którzy podjęli się odbudowywać ojczyznę i zmagać się o wolność i suwerenność naszego kraju przez kolejne niełatwe lata wojny i systemu totalitarnego

Bp Mazur dziękował tym, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości: przywódcom politycznym, poetom, pisarzom, ludziom Kościoła tamtych czasów, którzy pracowali nad religijnym i moralnym odrodzeniem Polaków. Zaapelował do zgromadzonych, żeby uwierzyli w wielkość narodu polskiego, żeby przypominali sobie, a także młodzieży i dzieciom słowa św. Jana Pawła II: „Nie chciejcie ojczyzny, która was nic nie kosztuje”.

Po zakończeniu Mszy nastąpiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej. Następnie na Rynku Zygmunta Augusta był apel pamięci i salwa honorowa, potem pokaz sprawności żołnierskiej oraz musztry paradnej, a także pokaz sprzętu wojskowego.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 marca

Pan mówi: Nie chcę śmierci grzesznika,
lecz pragnę, aby się nawrócił i miał życie.

Dziś w Kościele: Poniedziałek, V Tydzień Wielkiego Postu
Czytania liturgiczne (rok A, II): Dn 13,1-9.15-17.19-30.33-62; Ps 23,1b-6; J 8,1-11 lub J 8,12-20
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Wielkopostne Kościoły Stacyjne
30 marca –  Parafia Św. Augustyna (ul. Nowolipie 18, AW)
+ "Ziarna Słowa" Jana Pawła II

E-WYDANIE

Tygodnik Idziemy dostępny w e-wydaniu!
Zachęcamy także do prenumeraty wydań drukowanych.

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter