6 lipca
poniedziałek
Gotarda, Dominiki, Lucji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rembertów upamietnił Cud nad Wisłą

Ocena: 0
757

Obchody 99. rocznicy Butwy Warszawskiej świętowano już 14 sierpnia na skwerze przed ratuszem dzielnicy w warszawskim Rembertowie. Pod patronatem urzędu dzielnicy swoje obozowisko rozbiła tam grupa historyczno-edukacyjna „Szare Szeregi”.

fot. Rafał Laszuk

W tamtych pamiętnych dniach, w drodze na pole bitwy pod Ossowem przez Rembertów prechodził 236 Pułk Piechoty Legii Akademickiej. Na znak pamięci tamtych wydarzeń około 20 rekonstruktorów ubranych w stroje z epoki przygotowało inscenizację przemarszu, w którym udział wziął także samochód pancerny.

- Zaczynali kiedy mieli po osiem, siedem lat. Teraz mają po dwadzieścia. To niesamowita droga historyczna, którą przeszli ze stowarzyszeniem grupy - mówi powiedział o członkach inscenizacji Zbigniew Rowiński, od trzynastu lat twórca inicjatywy zrzeszającej młodych patriotów. Podczas żywej lekcji historii przypomniał on gościom o bitwie stoczonej na tym terenie w dniach 13-25 sierpnia 1920 roku. Zwycięstwo Polaków nad Armią Czerwoną zapobiegło rozprzestrzenieniu się komunizmu na kraje Europy Zachodniej.

- W tym roku pomyśleliśmy o tym, aby przygotować jakąś atrakcję dla naszych mieszkańców, nawiązującą do historii sprzed 99 laty i będącą pierwszym sygnałem zwiastującym bardziej uroczyste, już setne odchody w przyszłym roku. Stąd pomysł, by zainscenizować pobyt 236 Legii Akademickiej, która brała udział w walkach pod Ossowem - mówi o inicjatywie Elwira Wiechecka z wydziału kultury i promocji urzędu dzielnicy.

Po odśpiewaniu „My, Pierwsza Brygada” rekonstruktorzy w asyście pancernego samochodu i gości ruszyli główną Aleją Gen. Chruściela „Montera” kierując się na Ossów.

GALERIA

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 lipca

Poniedziałek, XIV Tydzień zwykły
+ Wspomnienie bł. Marii Teresy Ledóchowskiej, dziewicy
«Ufaj, córko! Twoja wiara cię ocaliła»
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Oz 2,16.17b-18.21-22; Ps 145,2-9; Mt 9,18-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter