7 czerwca
środa
Roberta, Wieslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Red. Tomasz Krzyżak laureatem nagrody "Ślad" 2019

Ocena: 0
830

Tomasz Krzyżak, dziennikarz i publicysta „Rzeczpospolitej", został tegorocznym laureatem Nagrody Dziennikarskiej „Ślad” im. bp. Jana Chrapka. Uroczysta gala odbyła się w poniedziałek w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

Fot. Fot. Michal Wozniak/East News

Tomasz Krzyżak jest dziennikarzem i publicystą, kierownikiem działu krajowego „Rzeczpospolitej”. Interesuje się historią Kościoła w Polsce. Wcześniej pracował m.in. w „Życiu Warszawy”, tygodnikach „Wprost”, „Ozon”. W 2012 r. wydał biografię św. Maksymiliana M. Kolbego, za którą otrzymał nagrodę „Feniks” Stowarzyszenia Wydawców Katolickich w kategorii edytorstwo. Jest też autorem biografii abp. Józefa Michalika "Nie mam nic do stracenia" (2015) oraz "Biografii z charakterem" poświęconej Wandzie Półtawskiej (2017).

Tegoroczny laureat "Śladu" został nominowany do tej nagrody za "niezależność i odwagę w podejmowaniu tematów trudnych, w tym dotyczących Kościoła i religii, oraz formułowanie opinii w sposób, który nikogo nie obrażając, zmusza do refleksji i debaty publicznej".

Przedstawiający sylwetkę Tomasza Krzyżaka ks. Kazimierz Sowa dodał, że redaktor "Rzeczpospolitej" został nominowany za to, że "nie bierze udziału w ogólnopolskim wyścigu na arcykatolickość polskiego dziennikarstwa". Podkreślił, że laureat jest po prostu rzetelnym dziennikarzem i uczciwym katolikiem, a jednocześnie człowiekiem, do którego pracy możemy się odwołać w przypadku wątpliwości.

Tomasz Krzyżak, odbierając nagrodę przyznał, że pracuje nad swoimi tekstami do ostatniej minuty i zawsze towarzyszy mu przede wszystkim myśl, że bohaterów swoich tekstów powinien szanować.

Podkreślił też, że w pracy towarzyszy mu wspomniana m.in. w listach bp. Chrapka idea dobra wspólnego. - Czasem traktujemy to jako słowo-wytrych, ale to dobro wspólne naszej Ojczyzny jest do zrealizowania - zarówno przez polityków, jak i przez nas, dziennikarzy - dodał.

Nagrodę wręczyła s. Barbara Chrapek, młodsza siostra śp. bp. Jana Chrapka.

Pozostałymi nominowanymi do tegorocznego "Śladu" byli: Aneta Liberacka, założycielka i redaktor naczelna multimedialnego portalu Stacja7, inicjatorka Akademii Dziennikarskiej oraz Maciej Wierzyński, dziennikarz i publicysta TVN24, ekspert spraw międzynarodowych i autor magazynu „Horyzont” emitowanego na antenie TVN24.

Kapituła Nagrody Dziennikarskiej „Ślad” im. bp. Jana Chrapka postanowiła w tym roku przyznać także Nagrodę Specjalną. Otrzymał ją śp. Piotr Pawłowski (1966–2018), działacz społeczny, założyciel i prezes Fundacji Integracja, wieloletni redaktor naczelny magazynu „Integracja” oraz portalu niepełnosprawni.pl.

Nagrodę odebrała Ewa Pawłowska, wdowa po Piotrze Pawłowskim. Podkreśliła, że jej śp. mąż był człowiekiem bardzo otwartym i przyjaznym wobec innych ludzi, ale też bardzo pokornym. Dodała, że skupił wokół siebie wspaniały zespół ludzi zajmujących się wyzwaniami integracji osób pełno- i niepełnosprawnych i ta praca powinna być kontynuowana.

Gospodarz miejsca kard. Kazimierz Nycz wspomniał na początku uroczystości postać bp. Jana Chrapka, którego imieniem nazwana została nagroda "Ślad". W październiku tego roku minie 18 lat od jego tragicznej śmierci.

- To był człowiek, z którym byłem osobiście bardzo związany - powiedział kardynał, wspominając zwłaszcza lata współpracy z bp. Chrapkiem przy organizacji pielgrzymek Jana Pawła II do Polski.

Metropolita warszawski zastanawiał się, jak na dzisiejsze dziennikarstwo, zwłaszcza coraz większą szybkość komunikowania się i rozwój nowych technologii medialnych, reagowałby bp Chrapek.

Kard. Nycz powiedział, że cieszy się, iż pamięć o bp. Chrapku nie zaciera się, a wyrazem tego jest właśnie ponawiana co roku Nagroda "Ślad". - Nie ubywa ani kandydatów do tej nagrody, wskazywanych przez różne środowiska i kapitułę, ani was, uczestników tego spotkania - dodał kard. Nycz, zwracając się do gości Domu Arcybiskupów Warszawskich.

Na początku gali uczczono minutą ciszy Andrzeja Godlewskiego, zmarłego niedawno dziennikarza prasowego i menedżera telewizyjnego.

Nagroda Dziennikarska „Ślad” im. bp. Jana Chrapka przyznawana jest od 2002 r. Laureatami jej dotychczasowych edycji byli kolejno: Ewa K. Czaczkowska, Grzegorz Polak, Stefan Wilkanowicz, ks. Jerzy Szymik, Marek Zając, Szymon Hołownia, ks. Marek Gancarczyk, ks. Kazimierz Sowa, Anna Gruszecka, Tomasz Królak, Jacek Moskwa, Krzysztof Ziemiec, ks. Jan Kaczkowski, Piotr Żyłka, Tomasz Rożek, Alina Petrowa-Wasilewicz, Brygida Grysiak i ks. Andrzej Draguła.

Patronem nagrody jest bp Jan Chrapek (1948–2001), człowiek mediów i przyjaciel środowiska dziennikarskiego. Był członkiem zgromadzenia księży michalitów, doktorem teologii, wybitnym duszpasterzem i znanym naukowcem w zakresie współczesnych mediów. Studiował w Lublinie i Louvain. W latach 1983–1986 był redaktorem naczelnym miesięcznika „Powściągliwość i Praca”, w latach 1986–1992 był przełożonym generalnym zgromadzenia księży michalitów. Autor licznych publikacji z zakresu teologii pastoralnej, zwłaszcza środków społecznego przekazu, m.in. „Recepcja programów TV przez młodzież” i „Kościół a media”. Przez wiele lat wykładał na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1992 do 1994 r. był biskupem pomocniczym drohiczyńskim, w latach 1994–1999 biskupem pomocniczym toruńskim. Od 1999 do swojej tragicznej śmierci w wypadku samochodowym – biskupem radomskim.

W tym roku po raz pierwszy organizacją Gali Nagrody „Ślad” zajęło się Stowarzyszenie na rzecz Nagrody Dziennikarskiej „Ślad” im. bp. Jana Chrapka, powołane przez członków Kapituły Nagrody „Ślad”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 7 czerwca

Środa - IX Tydzień zwykły
Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 12, 18-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter