19 lipca
piątek
Wincentego, Wodzislawa, Marcina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Przegląd informacji z zagranicy

Ocena: 4.25
747

Prezentujemy Państwu wybrane najciekawsze wiadomości z zagranicy przygotowane przez dziennikarzy tygodnika "Idziemy".

MISJA KARDYNAŁA ZUPPIEGO

W swej misji pokojowej na Ukrainie kard. Matteo Zuppi będzie rozmówcą zarówno Kijowa, jak i Moskwy – oświadczył sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin. Ujawnił, że obecnie trwają ustalenia dotyczące daty podjęcia misji.

Wyjaśnił, że misja pokojowa polega na tym, że kard. Zuppi będzie „próbował stworzyć klimat, środowisko, które może prowadzić do pokojowych ścieżek”.

Cieszy nas gotowość Moskwy do przyjęcia także wysłannika papieża, ale to niczego nie zmienia w odniesieniu do istoty misji

– powiedział kardynał.

Odnosząc się do faktu, że władze Ukrainy zapowiedziały, że nie są chętne do mediacji, kard. Parolin sprecyzował, iż „Kijów, jak donoszą media, nie byłby skłonny do mediacji w ścisłym tego słowa znaczeniu, ale misja nie ma mediacji za bezpośredni cel, ale raczej stworzenie klimatu, pomoc w dążeniu do pokojowego rozwiązania”.

Fot. PAP

WŁOSKIE „ANIOŁY BŁOTA” 

We Włoszech podziw i uznanie budzą Anioły Błota, czyli ochotnicy, którzy sprzątają zalane domy, piwnice i sklepy we włoskiej Emilii-Romanii, nawiedzonej w minionych dniach przez katastrofalną powódź. To im tysiące mieszkańców zawdzięczają to, że w krótkim czasie ich domy udało się oczyścić z błota powodziowego.

Nazywanie wolontariuszy, zwłaszcza młodych, Aniołami Błota ma we Włoszech długą tradycję. Po raz pierwszy określenie to pojawiło się po niszczycielskiej powodzi we Florencji 4 listopada 1966 r. Sześć dni później zostało użyte w relacji na łamach dziennika „Corriere della Sera”. Tak samo nazywa się kolejne pokolenia wolontariuszy, niosących pomoc powodzianom w zalanych miejscowościach. Na zdjęciu wolontariusze usuwają błoto z zalanego domu w Ca di Lugo w regionie Emilia-Romania.

Fot. PAP

PIELGRZYMKA DO CHARTRES

Doroczna pielgrzymka do Chartres we Francji osiągnęła rekordową liczbę uczestników. Po zadeklarowaniu się do udziału 16 tys. ludzi trzeba było zamknąć dalsze możliwości zapisu ze względów organizacyjnych oraz tych dotyczących bezpieczeństwa. Decyzję o pieszym przejściu między 27 a 29 maja z Paryża do katedry Najświętszej Maryi Panny w Chartres na Zesłanie Ducha Świętego podjęła również rekordowa liczba ponad 300 księży, zakonników i kleryków. Za temat wydarzenia obrano hasło „Eucharystia – zbawienie dusz”. Na uczestnictwo zdecydowali się nie tylko Francuzi, ale również Hiszpanie, Amerykanie, Argentyńczycy czy mieszkańcy Gabonu. 

Fot. ks. Henryk Zieliński

IKONY NA KAMIZELKACH KULOODPORNYCH

Zwierzchnik autokefalicznego Kościoła Prawosławnego Ukrainy metropolita Epifaniusz poświęcił w katedrze Michała Archanioła o Złotych Kopułach w Kijowie 12 ikon napisanych na pancerzach z kamizelek kuloodpornych, które zostały uszkodzone, ale zatrzymały kule wroga i uratowały życie ukraińskim żołnierzom.

Fot. PAP

SERBOWIE PRZECIW PRZEMOCY

Tysiące Serbów protestowało na ulicach Belgradu przeciw przemocy w ich kraju. 3 maja 13-letni chłopiec zastrzelił w szkole w Belgradzie dziewięć osób, w tym ośmioro uczniów. Dwa dni później 21-latek zabił we wsi w środkowej części kraju osiem osób. Demonstranci domagają się m.in. dymisji ministra spraw wewnętrznych, cofnięcia koncesji stacjom telewizyjnym promującym przemoc, a także zakazu wydawania prorządowych gazet, które podsycają napięcia.

Fot. PAP

W HOŁDZIE BOHATEROWI

W Londynie odbył się pogrzeb weterana II wojny światowej, sierżanta RAF Petera Browna. Pochodzący z Jamajki, był jednym z 450 młodych pilotów pochodzenia afro-karaibskiego, którzy zgłosili się na ochotnika do Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii (RAF) podczas II wojny światowej. Sierżant Peter Brown zmarł samotnie w wieku 96 lat w swoim domu w Londynie. Uroczystości pogrzebowe z asystą wojskową odbyły się w londyńskim kościele św. Klemensa, który jest świątynią garnizonową Królewskich Sił Powietrznych.

Fot. PAP

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 lipca

Czwartek, XV Tydzień zwykły
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Szymona z Lipnicy, prezbitera
Przyjdźcie do Mnie wszyscy,
którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 11, 28-30
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter