29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Przegląd informacji z diecezji

Ocena: 5
781

Prezentujemy Państwu wybrane najciekawsze wiadomości z diecezji przygotowane przez dziennikarzy tygodnika "Idziemy".

fot. arch.www.idziemy.pl

Łomżanie u św. Walentego

W klasztorze Mniszek Benedyktynek Opactwa Trójcy Przenajświętszej przy ul. Dwornej 32 w Łomży, 12 lutego o godz. 17.00 sprawowana będzie Msza święta przez ordynariusza łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego z błogosławieństwem narzeczonych i odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich. Do wzięcia udziału w inicjatywie modlitewnej zachęca diecezjalny duszpasterz rodzin, ks. Jacek Kotowski.

– Zapraszamy narzeczonych, małżonków oraz myślących o miłości. Na Eucharystii poświęcimy pierścionki narzeczonym, którzy otrzymają specjalne błogosławieństwo od Księdza Biskupa i egzemplarz Pisma Świętego. W Biblii jest recepta na szczęśliwą miłość

– mówi ks. Kotowski.

Siostry Benedyktynki zapraszają na „walentynkę zza krat”, czyli możliwość zobaczenia jak, na co dzień żyją mniszki. Na zwiedzających czeka „drobiazg niespodzianka”. 


Krawiec łódzkich sutann

We wtorek 24 stycznia w wieku 68 lat zmarł śp. Grzegorz Łuczyński. Krawiectwa nauczył się w domu rodzinnym od ojca. Później terminował w Rzymie w pracowni krawieckiej Gammerelliego, która od pokoleń przygotowuje sutanny dla papieży, kardynałów, biskupów i duchownych w Watykanie. Po przygodzie w Wiecznym Mieście, wrócił do Łodzi. Tutaj osiadł i przez blisko 30 lat - w swojej pracowni na plebanii przy kościele Przemienienia Pańskiego w Łodzi, szył sutanny dla duchownych i kleryków.

– Kiedy widzę na ulicy księdza, od razu wiem czy to ja wykonałem jego sutannę. Po tylu latach praktyki jestem w stanie to rozpoznać. W tym zawodzie każdy zna swój krój

– wspominał mistrz krawiectwa.
/ks. Paweł Kłys 
fot. ks. Paweł Kłys


Odpust w białostockim sanktuarium

W sanktuarium bł. Bolesławy Lament w Białymstoku 29 stycznia abp Józef Guzdek przewodniczył Mszy świętej odpustowej. Eucharystię koncelebrowali kapłani zaprzyjaźnieni ze wspólnotą Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny, a uczestniczyli w niej wierni wspierający, na co dzień dzieła prowadzone przez siostry. 
W homilii metropolita białostocki stwierdził, że lekarstwem dla tych, którzy wybrali stagnację, bierność i brak zaangażowania w dzieło ewangelizacji, jest spotkanie z bł. Bolesławą Lament, której taka postawa była obca. Abp Guzdek wyjaśnił, że bł. Bolesława Lament zawsze znajdowała sposób i miejsce realizacji ideałów opisanych w ośmiu błogosławieństwach.

– Czy można przejść obojętnie wobec dokonań bł. Bolesławy Lament? Czy w czasach, gdy tak wielu ogranicza swoją aktywność do roli gapiów, można się nie zachwycić jej nieustannym poszukiwaniem i służbą Chrystusowi w dzieciach i młodzieży, chorych, cierpiących i czekających na pomoc?

– pytał metropolita białostocki.

Abp Guzdek powiedział, że spotkanie z bł. Bolesławą Lament ludzi o duchowości zasiedzenia, szukających jedynie komfortu, powinno zawstydzić i niejako zmusić do rachunku sumienia.

–Wszyscy, którzy ograniczają się do obserwacji i utyskiwania na swój ciężki los, powinni oblać się rumieńcem wstydu. Obyśmy wszyscy zamiast pouczać i wskazywać palcem, co należy zmienić oraz czego dokonać, sami dali się prowadzić Duchowi Świętemu i angażowali się w dzieła, które On nam wskaże. Wciąż trzeba iść dalej, podejmując nowe zadania

– tłumaczył hierarcha. 
Dodał, że oprócz „zbawczego wstydu”, każde spotkanie z bł. Bolesławą Lament powinno stawać się źródłem inspiracji i natchnieniem do zaangażowania w rozmaite dzieła Kościoła. Na zakończenie Mszy świętej zostało odśpiewane uroczyste Te Deum. 
fot. www.archibial.pl/Teresa Margańska


Pamięci łodzian

W 78. rocznicę spalenia więzienia na łódzkim Radogoszczu, odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary niemieckiej masakry, która miała miejsce w nocy z 17 na 18 stycznia 1945 r. W wydarzeniu obok przedstawicieli władz miasta, województwa, wojska, pocztów sztandarowych i mieszkańców Łodzi, wzięli udział także przedstawiciele kościołów i zawiązków wyznaniowych. Po oficjalnych wystąpieniach modlitwę ekumeniczną za zmarłych odmówili duchowni metropolita łódzki abp. Grzegorz Ryś, bp Włodzimierz M. Jaworski z Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, pastor Leszek Wkuła z Kościoła Chrześcijan Baptystów, pastor Semko Koroza z Kościoła Ewangelicko - Reformowanego oraz Dawid Szychowski, Rabin Łodzi./ks. Paweł Kłys 
fot. ks. Paweł Kłys


 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter