25 maja
środa
Grzegorza, Urbana, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pro Tempore. Dialog Nauk / debata 5: zaproszenie

Ocena: 0
680

Ks. Krzysztof Pawlina, rektor Akademii Katolickiej w Warszawie zaprasza 26 stycznia na już piątą debatę w formule online pt. „Cezarowi, co cesarskie, a Bogu, co boskie, czyli o związkach teologii z ekonomią”.

Czymś normalnym jest dla nas dyskusja teologii z naukami przyrodniczymi. Przywykliśmy już do faktu, że teolodzy debatują z biologami na temat znaczenia teorii ewolucji czy Inteligentnego Projektu, a z fizykami - na temat powstania wszechświata bądź natury czasu. Wydaje się jednak, że związki teologii z taką nauką jaką jest ekonomia nie są wyraźne, a na pewno nie są dziś tak intensywnie dyskutowane, jak to onegdaj bywało. Dlaczego tak się dzieje? Czy teologia rzeczywiście jest doskonale obojętna wobec tego, co bada się w naukach ekonomicznych, a nauki ekonomiczne zupełnie ignorują treści, którymi zajmuje się teologia? Dlaczego nie toczymy już tak intensywnych sporów teologiczno-ekonomicznych jak nasi przodkowie w wierze i poprzednicy w nauce? Przecież spory o lichwę, iustum pretium czy wreszcie o wpływ etyki katolickiej bądź protestanckiej na rozwój gospodarczy i ekonomię były jeszcze nie tak dawno niezwykle ważnym polem spotkania i żywej debaty teologii z naukami ekonomicznymi.   

Te i podobne zagadnienia będą tematem najbliższego spotkania z cyklu „Pro tempore. Dialog nauk” organizowanego przez Komitet Nauk Teologicznych PAN i Akademię Katolicką w Warszawie. Tytuł debaty brzmi: „Cezarowi, co cesarskie, a Bogu, co boskie, czyli o związkach teologii z ekonomią”. W spotkaniu udział wezmą teolodzy i ekonomiści:   

  • - dr Bogusław Bławat (Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie),   
  • - dr Piotr Karaś (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie),   
  • - dr Janusz Pyda OP (Instytut Tomistyczny, Akademia Katolicka w Warszawie).  

Debata – w formule online - odbędzie się 26 stycznia 2022 r. o godz. 19.00.

Więcej szczegółów na temat projektu można znaleźć na stronie: www.protempore.mkw.pl

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 maja

Środa, VI Tydzień Wielkanocny - wspomnienia dowolne: św. Bedy Czcigodnego, prezbitera i doktora Kościoła, św. Grzegorza VII, papieża, św. Marii Magdaleny de Pazzi, dziewicy, św. Magdaleny Zofii Barat, dziewicy
Ja będę prosił Ojca, a da wam innego Parakleta,
aby z wami był na zawsze.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 16,12-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter