28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Poloneza czas zacząć

Ocena: 0
1425

Prawie 200 artystów z różnych krajów, stroje historyczne, ludowe, narodowe i współczesne, barwny korowód tancerzy, muzyków i wokalistów na Placu Zamkowym w Warszawie. 15 i 16 czerwca odbył się piąty, jubileuszowy Międzynarodowy FESTIWAL POLONEZA w Polsce.

fot. Maciej Buda

- W polonezie zawarte są nasze cechy osobowe. Każdy naród ma swój charakter. Ten taniec odzwierciedla polską dumę, waleczność. Powinno się to pielęgnować – mówi Jolanta Kucińska z Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Nowomiejskiej. Międzynarodowy FESTIWAL POLONEZAw Polsce to jedyne takie widowisko w Europie i prawdopodobnie na świecie. Jest to święto polskości, radości i solidarności narodu polskiego. Jest pretekstem do refleksji nad kulturą polską.

Polonez to tradycyjny, najpopularniejszy taniec narodowy w takcie trójmiarowym o uroczystym, podniosłym charakterze. Jest to także forma muzyczna odzwierciedlająca charakter tego tańca. Słowo ,,polonez’’ jest spolszczeniem francuskiego ,,polonaise’’. Nazwa wzięła się z mody, jaka dawniej panowała na francuszczyznę. Na początku mówiło się po prostu ,,taniec polski’’. Polskie tańce narodowe kształtowały się od połowy XVI do końca XVII wieku. Polonez jest tańcem dworskim. Rodowód nie jest jasny. Prawdopodobnie wywodzi się z tańców o charakterze ludowym tj. ,,wolny’’, ,,chodzony’’, ,,chmielowy’’. Od XVIII wieku polonez rozpowszechnił się w Europie. Komponowały go takie osobistości jak Beethoven, Schubert, Liszt, Dvorak, Czajkowski i wielu innych. Do szczytu rozwojowego tego gatunku doprowadził Fryderyk Chopin. W XIX wieku muzyka ta nabrała charakteru patriotycznego.  Był i jest tańczony na studniówkach. Polonez studniówkowy jest tańczony od prawie 200 lat z niewielkimi przerwami w trakcie nasilenia działań zaborców i w okresie stalinizmu, kiedy to był kojarzony z piętnowaną wówczas obyczajowością szlachecką.

Pomysłodawczynią Międzynarodowego FESTIWALU POLONEZA w Polsce jest Maria Czerwińska. Od 2014 roku Fundacja CZE-NE-KA i Zespół CHOREA ANTIQUA, którymi zarządza pani Maria, organizują to wspaniałe widowisko.  

15 czerwca śpiewaczka operowa Anna Maria Adamiak wraz z zespołem zaśpiewała Poloneza A-Dur Fryderyka Chopina. Tego dnia na scenie plenerowej ,,Witaj Lato na Bielanach’’ z okazji 200-lecia urodzin wielkiego kompozytora zaprezentowano widzom Poloneza z ,,Halki’’ Moniuszki.

GALERIA

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter