14 lipca
wtorek
Ulryka, Bonawentury, Kamila
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pamięć o ks. Zychu

Ocena: 0
367

Trzydziestą rocznicę śmierci ks. Sylwestra Zycha uczczono 11 lipca Mszą Świętą w Bazylice Świętej Trójcy w Kobyłce.

fot. Barbara Wiśniowska / Idziemy

Obecni byli krewni i przyjaciele księdza, a także przedstawiciele rządu, starostwa wołomińskiego i władz Kobyłki. List wystosował prezydent Andrzej Duda. Mszy Świętej przewodniczył ks. dr Andrzej Rusinowski, który w homilii wspominał swoją i księdza proboszcza Jana Andrzejewskiego znajomość z ks. Zychem, jego ogromną odwagę i miłość do ojczyzny. – Nie pytał, jakie korzyści będzie miał z mówienia prawdy o zniewolonej Polsce, tylko tę prawdę mówił i działał. Zapłacił za odwagę najwyższą cenę – przypomniał.

Ksiądz Sylwester Zych, kapelan Konfederacji Polski Niepodległej, pierwszy raz naraził się reżimowi komunistycznemu, gdy zainicjował akcję wieszania krzyży w szkołach i przedszkolach. W 1982 r., fałszywie oskarżony o udział w zabójstwie milicjanta, spędził sześć lat w więzieniu. Po wyjściu na wolność był pobity przez nieznanych sprawców i stale śledzony, a 11 lipca 1989 r. jego zwłoki ze śladami obrażeń znaleziono na dworcu autobusowym w Krynicy Morskiej. Pracownik TVP Gdańsk dostał polecenie nakręcenia filmu o księdzu, który jakoby „zapił się na śmierć”. Sprawców i zleceniodawców zabójstwa do dziś nie odnaleziono, choć podejrzenia padają na funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa.

Ksiądz Zych, pośmiertnie odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, jest pochowany w grobie rodzinnym na cmentarzu w Kobyłce. Po Mszy Świętej zgromadzeni obejrzeli film o nim i modlili się na jego grobie. Za pamięć podziękowała siostra księdza, Danuta Regulska.

– Pamięć o nim nie zginie – zapewnia burmistrz Kobyłki Edyta Zbieć.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 14 lipca

Wtorek, XV Tydzień zwykły Rok A, II
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Kamila de Lellis, prezbitera albo wspomnienie św. Henryka
Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych, lecz słuchajcie głosu Pańskiego.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 7,1-9; Ps 48,2-8; Mt 11,20-24
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter