29 czerwca
środa
Piotra, Pawla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pamięć o ks. Zychu

Ocena: 0
681

Trzydziestą rocznicę śmierci ks. Sylwestra Zycha uczczono 11 lipca Mszą Świętą w Bazylice Świętej Trójcy w Kobyłce.

fot. Barbara Wiśniowska / Idziemy

Obecni byli krewni i przyjaciele księdza, a także przedstawiciele rządu, starostwa wołomińskiego i władz Kobyłki. List wystosował prezydent Andrzej Duda. Mszy Świętej przewodniczył ks. dr Andrzej Rusinowski, który w homilii wspominał swoją i księdza proboszcza Jana Andrzejewskiego znajomość z ks. Zychem, jego ogromną odwagę i miłość do ojczyzny. – Nie pytał, jakie korzyści będzie miał z mówienia prawdy o zniewolonej Polsce, tylko tę prawdę mówił i działał. Zapłacił za odwagę najwyższą cenę – przypomniał.

Ksiądz Sylwester Zych, kapelan Konfederacji Polski Niepodległej, pierwszy raz naraził się reżimowi komunistycznemu, gdy zainicjował akcję wieszania krzyży w szkołach i przedszkolach. W 1982 r., fałszywie oskarżony o udział w zabójstwie milicjanta, spędził sześć lat w więzieniu. Po wyjściu na wolność był pobity przez nieznanych sprawców i stale śledzony, a 11 lipca 1989 r. jego zwłoki ze śladami obrażeń znaleziono na dworcu autobusowym w Krynicy Morskiej. Pracownik TVP Gdańsk dostał polecenie nakręcenia filmu o księdzu, który jakoby „zapił się na śmierć”. Sprawców i zleceniodawców zabójstwa do dziś nie odnaleziono, choć podejrzenia padają na funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa.

Ksiądz Zych, pośmiertnie odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, jest pochowany w grobie rodzinnym na cmentarzu w Kobyłce. Po Mszy Świętej zgromadzeni obejrzeli film o nim i modlili się na jego grobie. Za pamięć podziękowała siostra księdza, Danuta Regulska.

– Pamięć o nim nie zginie – zapewnia burmistrz Kobyłki Edyta Zbieć.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 czerwca

Środa, XIII Tydzień zwykły - uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła
Od wszelkiej trwogi Pan Bóg mnie wyzwolił
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 8,18-22
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane komentarzePOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter