2 czerwca
piątek
Marianny, Marcelina, Piotra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ogólnopolska Droga Krzyżowa Ludzi Pracy (Warszawa)

Ocena: 0
1137

W piątek 31 marca ulicami Żoliborza przejdzie XXIII Ogólnopolska Droga Krzyżowa Ludzi Pracy. Jej hasłem będą słowa bł. ks. Jerzego Popiełuszki: “Tylko ludzie silni nadzieją są zdolni przetrwać wszelkie trudności”. Procesja pokutna tradycyjnie wyruszy z kościoła świętego Stanisława Koski, od grobu błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki, patrona Solidarności, przyjaciela i orędownika robotników.

fot. ODKLP

W wydarzeniu weźmie udział 30 pocztów sztandarowych z regionów NSZZ Solidarność i z zakładów pracy z całej Polski.

Wśród delegacji znajdą się stoczniowcy, hutnicy, przedstawiciele sektora zbrojeniowego, lotniczego, spożywczego a także portowcy, kolejarze, marynarze, reprezentanci wojska i straży pożarnej. Delegacje przybędą w mundurach, a na ulicach Warszawy towarzyszyć im będzie orkiestra górnicza z Jaworzna.

Rozważania poszczególnych czternastu stacji tradycyjnie przygotowane zostaną przez przedstawicieli poszczególnych zawodów.

Wydarzenie rozpocznie się Mszą świętą o godzinie 17:00, po zakończeniu której procesja wyruszy na ulice Żoliborza. Całość przygotował i koordynuje duszpasterz ludzi pracy archidiecezji warszawskiej ks. Michał Kotowski.

Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 r. w wiosce Okopy na Białostocczyźnie, był kapelanem związanym z "Solidarnością" i robotnikami. Podczas Mszy za Ojczyznę sprawowanych w kościele św. Stanisława Kostki na stołecznym Żoliborzu publicznie krytykował nadużycia władzy komunistycznej. Równocześnie - zgodnie z głoszoną przez siebie zasadą "zło dobrem zwyciężaj" - przestrzegał przed nienawiścią do funkcjonariuszy systemu.

Wielokrotnie zastraszany i szykanowany przez aparat państwowy, a także atakowany przez państwowe media, 19 października 1984 r. został porwany przez oficerów Służby Bezpieczeństwa z IV Departamentu MSW zwalczającego Kościół katolicki. Po brutalnym pobiciu, oprawcy wrzucili księdza do Wisły na tamie koło Włocławka.

W zakończonym w lutym 1985 roku procesie przed sądem w Toruniu na wysokie kary więzienia za tę zbrodnię skazano trzech oficerów MSW. Przewód sądowy nie ujawnił jednak ani wszystkich okoliczności, ani inspiratorów mordu.

Grób ks. Jerzego przy warszawskim kościele św. Stanisława Kostki stał się miejscem pielgrzymek Polaków oraz wiernych z całego świata.

W 1997 roku rozpoczął się proces beatyfikacyjny kapłana. Ks. Jerzy Popiełuszko został beatyfikowany 6 czerwca 2010 r. podczas Mszy św. na Placu Piłsudskiego w Warszawie.

Po uroczystościach beatyfikacyjnych relikwie nowego błogosławionego przeniesiono w procesji do wilanowskiej Świątyni Opatrzności Bożej i złożono je w Panteonie Wielkich Polaków.

Obecnie trwa proces kanonizacyjny bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 czerwca

Piątek, dzień Powszedni albo wspomnienie świętych męczenników Marcelina i Piotra
Śpiewajcie Panu pieśń nową, *
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 11, 11-25
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter