17 kwietnia
środa
Rudolfa, Roberta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Obchody 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej odbędą się 13-15 sierpnia w Warszawie, Ossowie i Radzyminie

Ocena: 5
1528

Kościelne obchody 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. odbędą się w dniach 13-15 sierpnia. W mszy św. na Cmentarzu Bohaterów 1920 r. w Ossowie 15 sierpnia weźmie udział kard. Gerhard Ludwig Müller a w sanktuarium św. Jana Pawła II w Radzyminie nuncjusz apostolski w Polsce abp. Salvatore Pennacchio.

fot. arch.www.idziemy.pl

Bitwa Warszawska została uznana za 18. przełomową bitwę w historii świata. Uroczystości centralne 15 sierpnia odbędą się w Warszawie, Ossowie i Radzyminie. Mszy św. z udziałem władz państwowych, m.in. prezydenta RP Andrzeja Dudy w stołecznej katedrze polowej Wojska Polskiego będzie przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz.

Tego dnia uroczystości w Ossowie rozpoczną się o godz. 8.00 modlitwą przy krzyżu upamiętniającym bohaterską śmierć ks. Ignacego Skorupki. Następnie pod pomnikiem kapelana przy Szkole Podstawowej zostaną złożone kwiaty - poinformowała diecezja warszawsko-praska.

Uroczysta msza św. pod przewodnictwem byłego prefekta watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerharda Ludwiga Müllera i ordynariusza warszawsko-praskiego bp Romualda Kamińskiego rozpocznie się o godz. 9.30. Po liturgii odbędzie się apel poległych, a ok. godz. 14.00 - zgodnie z tradycją - na polach Ossowskich zaplanowana jest rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej 1920 roku.

Po południu uroczystości będą się toczyły na Cmentarzu Żołnierzy Poległych w 1920 r. w Radzyminie. Mszy św. o godz. 17.00 będzie przewodniczył bp. Jacek Grzybowski.

W setną rocznicę bohaterskiej śmierci ks. Ignacego Skorupki, 14 sierpnia, obchody będą miały miejsce w Ossowie i w Radzyminie. O godz. 11.00 odbędzie się Apel Poległych na Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920 r. w Radzyminie. Następnie do sanktuarium św. Jana Pawła II przejdzie procesja różańcowa, po której nastąpi uroczysta Msza św. o godz. 13.00 pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio. Po liturgii zacznie się piknik wojskowy.

Po południu o godz. 19.00 w Dolinie 96. Dębów Smoleńskich, na terenie sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Ossowie, zostaną odsłonięte dwa popiersia - śp. ks. Andrzeja Kwaśnika, kapelana Oddziału Prewencji Policji w Warszawie i Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 oraz Federacji Rodzin Katyńskich, jak też śp. ojca Józefa Jońca, prezesa stowarzyszenia "Parafiada". Po tym ok. godz. 21.00, przy krzyżu upamiętniającym bohaterską śmierć ks. Ignacego Skorupki, odbędzie się Apel Poległych i złożenie wieńców.

13 sierpnia mszy św. o godz. 18.00 w konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej na warszawskim Kamionku – świątyni będącej wotum za "Cud nad Wisłą" - będzie przewodniczył bp. Viktors Stulpins, biskup diecezjalny Lipawy na Łotwie. O godz. 19.00 zaplanowany jest koncert inauguracyjny w Hołdzie Bohaterom 1920 roku w wykonaniu Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. W ciągu dnia w Ossowie będzie trwał piknik wojskowy organizowany przy współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej.

17 sierpnia uroczystości rocznicowe odbędą się w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mińsku Mazowieckim. W tym miejscu zatrzymał się sto lat temu gen. Józef Haller, by podziękować Bogu za otrzymane łaski i za zwycięstwo. Uczynił to przed obrazem Matki Bożej Anielskiej, która od tej chwili zaczęła być nazywana Matką Bożą Hallerowską. Obraz ukoronowano w 2000 roku.

Ks. Ignacy Skorupka był kapelanem Wojska Polskiego, którego śmierć stała się symbolem bohaterstwa i poświęcenia za ojczyznę. Był on kapelanem 236. ochotniczego pułku piechoty (Legii Akademickiej), złożonego głównie z gimnazjalistów i studentów. Pełnił też m.in. funkcje notariusza warszawskiej kurii metropolitalnej oraz kapelana Ogniska Rodziny Maryi na Pradze.

Na wiadomość o zagrożeniu Warszawy ze strony bolszewików wstąpił ochotniczo do wojska. Uzyskał poparcie ze strony kard. Aleksandra Kakowskiego i późnym wieczorem 13 sierpnia wyruszył z koszar na front – przez Ząbki i Rembertów przedostał się do Ossowa pod Wołominem. 14 sierpnia, w czasie jednego z kontrataków na pozycje wroga, duchowny włączył się do boju i zginął.

W wyniku Bitwy Warszawskiej 1920 roku straty strony polskiej wyniosły ok. 4,5 tys. zabitych, 22 tys. rannych i 10 tys. zaginionych. Straty zadane Sowietom nie są znane. Przyjmuje się, że ok. 25 tys. żołnierzy Armii Czerwonej poległo lub było ciężko rannych, 60 tys. trafiło do polskiej niewoli, a 45 tys. zostało internowanych przez Niemców.

+++++++

HARMONOGRAM OBCHODÓW

13 sierpnia

18:00 – Msza Święta pod przewodnictwem bpa Viktorsa Stulpinsa, Biskupa Lipawskiego, w Kościele konkatedralnym pw. Matki Bożej Zwycięskiej na Kamionku (ul. Grochowska 365)

19:00 – Koncert Inauguracyjny w Hołdzie Bohaterom 1920 roku w wykonaniu Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego

14 sierpnia

11:00 – Apel Poległych na cmentarzu Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 r.

11:30 – procesja różańcowa z cmentarza do Sanktuarium św. Jana Pawła II

13:00 – Msza Święta pod przewodnictwem abpa Salvatore Pennacchio, nuncjusza apostolskiego w Polsce, w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Radzyminie

14:30 – piknik wojskowy, pokazy rekonstruktorów

19:00 – 20:30 – Odsłonięcie popiersi w Dolinie 96. Dębów Smoleńskich, na terenie Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Ossowie:

  • śp. ks. Andrzeja Kwaśnika, Kapelana Prewencji Policji w Warszawie i Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 i Federacji Rodzin Katyńskich
  • śp. ojca Józefa Jońca, Prezesa Stowarzyszenia „Parafiada”, zakonnika Zakonu Szkół Pobożnych (Pijarów), działacza organizacji pozarządowych

21:00 – Uroczysty Apel Poległych i złożenie wieńców przy krzyżu upamiętniającym bohaterską śmierć ks. Ignacego Skorupki w Ossowie

15 sierpnia

8:00 – Modlitwa poranna przy krzyżu upamiętniającym bohaterską śmierć ks. Ignacego Skorupki w Ossowie

8:45 – Złożenie kwiatów pod pomnikiem ks. Ignacego Skorupki przy Szkole Podstawowej w Ossowie

9:30 – Uroczysta Msza Święta celebrowana przez Kardynała Gerharda Ludwiga Müllera i bpa Romualda Kamińskiego, Biskupa Diecezji Warszawsko-Praskiej

11:15 – Apel poległych przy Cmentarzu Poległych w Ossowie

14:00 – Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej 1920 roku na Polach Ossowskich

17:00 – Msza Święta pod przewodnictwem bpa Jacka Grzybowskiego na Cmentarzu Żołnierzy Poległych 1920 r. w Radzyminie

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 kwietnia

Środa, III Tydzień wielkanocny
Każdy, kto wierzy w Syna Bożego, ma życie wieczne,
a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 35-40
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter