15 lipca
środa
Henryka, Wlodzimierza, Dawida
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Noc w drodze - z Maryją

Ocena: 0
973

W ten piątek, z 11 na 12 października przejdzie ulicami warszawskiej Pragi Północ i Bialołęki ekstremalna III Nocna Droga Różańcowa. Do udziału zaproszeni są wszyscy.

Fot. Ośrodek duszpasterski pw. Matki Bożej Pompejańskiej

Już poprzednie edycje Nocnej Drogi Różańcowej pokazały, że październik – miesiąc różańcowy, to dobra okazja, by w marszowym trudzie, wśród nocnej ciszy, na Różańcu powierzać Matce Bożej siebie, swoich bliskich, sprawy osobiste i sprawy ojczyzny. I propozycja modlitwy w tej formie z roku na rok zyskuje coraz więcej zwolenników.

Przed dwoma laty, kiedy na początku października 2017 roku pierwszy raz NDR przeszła 17-kilometrową trasą z kościoła św. Łukasza przy ul. Sprawnej do w kaplicy Matki Bożej Pompejańskiej przy ul. Myśliborskiej, wspólnie w 20-osobowych grupach poszło kilkadziesiąt osób. To była pierwsza taka, i jedyna Via Stella Maris w Polsce.

W zeszłym roku II NDR wiodła 20-kilometrową trasą z kościoła św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty przy ul. Ostródzkiej do budującej się parafii Matki Bożej Pompejańskiej i poszło w niej już osiem 20-osobowych grup. Przed wyruszeniem w drogą Mszę Świętą dla pielgrzymów odprawił bp Romuald Kamiński.

Nieraz patrzymy ze zdumieniem, jak na naszej drodze Bóg zdoła postawić ogromną liczbę ludzi, którzy wcale nie są przypadkowi. Każdy z nich ma jakąś rolę do odegrania, która ma pomóc w zrozumieniu wielu spraw, a wszystko po to, aby ostatecznie zakotwiczyć się w niebie.(...) Umiejmy docenić idącego z nami brata. Nie możemy go zgubić

- mówił wtedy bp Romuald Kamiński.

I podobnie będzie w tym roku.

Przejdziemy 20-kilometrową trasą. Wyruszymy z katedry św. Floriana i św. Michała Archanioła (ul. Floriańska 3) szlakiem perełek parafii praskich. Najpierw 11 października uroczystą Mszą Świętą o godz. 22 będzie dla nas celebrował bp Marek Solarczyk. Następnie uczestnicy w 20-osobowych grupach wyruszą najpierw do Bazyliki Księży Salezjanów przy ul. Kawęczyńskiej, gdzie zatrzymamy się na półgodzinną przerwę, potem także zatrzymywać się będziemy w kościołach: Matki Bożej z Lourdes przy ul. Szwedzkiej, Matki Bożej Loretańskiej przy ul. Ratuszowej, św. Jadwigi Śląskiej przy ul. Modlińskiej, a naszą Nocną Drogę Różańcową zakończymy nad ranem jak w zeszłych latach – w kaplicy Matki Bożej Pompejańskiej przy ul. Myśliborskiej 28.

- zachęca pomysłodawca i główny organizator Nocnych Dróg Różańcowych ks. Roman Kot, moderator Kół Różańcowych diecezji warszawsko-praskiej.

Na różańcowym szlaku zlokalizowanych będzie 20 tajemnic, przy których rozważane będą życie, śmierć i zmartwychwstanie naszego Zbawiciela.

Organizatorzy liczą, że w tym roku na NDR wyruszy jeszcze więcej, niż w ubiegłym roku, grup. Nie trzeba się zapisywać z wyprzedzeniem. Wystarczy przyjść wcześniej, po Apelu Jasnogórskim o godz. 21 w katedrze praskiej. Ze zgłaszających się będą tworzone 20-osobowe grupy. - Tak więc każdy może dołączyć nawet w ostatniej chwili – mówi ks. Kot.

Uczestnicy wybierają, czy Drogę zechcą przejść całą, w części, czy tylko wziąć udział w jej rozpoczęciu lub zakończeniu. Organizatorzy zapewniają służbę porządkową i przewodników Słowa Bożego w trakcie rozważań; nad bezpieczeństwem będzie czuwała policja, chociaż trasa będzie prowadziła raczej chodnikami, niż ulicami.

Uczestnicy proszeni są o ciepły ubiór, zabranie napoju oraz latarki lub przynajmniej coś odblaskowego.

Relacja z ubiegłorocznej II Via Stella Maris

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz. Związany z "Idziemy” od pierwszego numeru tygodnika. Członek Rady Programowej Polskiego Radia S.A., były redaktor naczelny portalu idziemy.pl
radoslaw.molenda@idziemy.com.pl

 

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 lipca

Środa, XV Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Bonawentury, biskupa i doktora Kościoła
Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi,
że tajemnice królestwa objawiłeś prostaczkom.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 10,5-7.13-16; Ps 94,5-10.14-15; Mt 11,25-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter