Centralne obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej z udziałem gości z 40 krajów odbyły się na pl. Piłsudskiego w Warszawie.
– Polska została skreślona z mapy i podzielona między dwie antychrześcijańskie i ateistyczne ideologie; narodowego i międzynarodowego socjalizmu. Oba te totalitarne systemy – odrzuciwszy Boga – w przerażający sposób zwróciły się przeciwko człowiekowi – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w homilii wygłoszonej w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.
– Biskupi polscy pierwsi wyciągają rękę, prosząc o przebaczenie i sami przebaczają. Pan Jezus mówi w swojej Ewangelii, że potrzeba przebaczać i modlić się za nieprzyjaciół, a warunkiem prawdziwie chrześcijańskiego życia jest pojednanie. Po latach okazało się, jak proroczy był to gest i jak bardzo uruchomił on proces zbliżania się między polskim a niemieckim narodem – podkreślił z kolei w swojej rocznicowej homilii metropolita krakowski abp. Marek Jędraszewski.
1 września na gdańskim Westerplatte odbyły się obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wzięli w nich udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych z premierem Mateuszem Morawieckim i członkami rządu oraz parlamentarzyści i mieszkańcy Trójmiasta.
Mateusz Morawiecki podkreślił bohaterstwo żołnierzy z Westerplatte. – Ofiarna walka Polaków miała trwać siedem godzin, trwała siedem dni. Oni, chłopcy z Westerplatte, warszawskich Termopil, Wizny i wielu innych miejsc polskiego Września dawali świadectwo bohaterstwa narodu polskiego, ale też ich krew, ich ofiara dała nam później nadzieję – zaznaczył premier.
– Chylę czoła przed ofiarami ataku na Wieluń. Chylę czoła przed polskimi ofiarami niemieckiej tyranii i proszę o przebaczenie – powiedział po polsku prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier. Z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy i prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera odbyły się 1 września o godz. 4.40 w Wieluniu uroczystości 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Centralne uroczystości z udziałem gości z 40 krajów odbyły się na pl. Piłsudskiego w Warszawie – przemówienia wygłosili prezydent Andrzej Duda, prezydent Niemiec i wiceprezydent USA. Goście bili po kolei w dzwon „Pamięć i Przestroga”, po nim rozdzwoniły się wszystkie warszawskie świątynie.
– Polska jest krajem bohaterów. Przeszliście przez ciężkie czasy, zapłaciliście ogromną cenę, a mimo tego się nie poddaliście. Nasze narody są razem. Relacje między Polską a Stanami nigdy nie były tak silne – podkreślił wiceprezydent USA Mike Pence. Powiedział także: „We are rodzina”.