19 lipca
piątek
Wincentego, Wodzislawa, Marcina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Krótkie informacje ze świata

Ocena: 3.35
747

Co ciekawego wydarzyło się na świecie? Zapraszamy do zapoznania się z krótkim informacjami z zagranicy. 

Fot. pixabay.com/CCO

Za Biblię do łagrów

W Korei Północnej aresztowano pięć osób, które zebrały się, aby wspólnie czytać Biblię i modlić się. Zostały wysłane do łagrów w celu „reedukacji”. W Korei Północnej religie są zakazane. Państwo dokonuje egzekucji, a także torturuje i znęca się nad ludźmi wierzącymi. Pomimo to wiara jest praktykowana w podziemiu, a Biblie lub inne materiały religijne są przemycane przez chińską granicę.

Ukarany nauczyciel

W Wielkiej Brytanii usunięto z zawodu nauczyciela Joshua Sutcliffea, który nie zgodził się na użycie męskich zaimków wobec uczennicy, która poinformowała go, że identyfikuje się jako osoba transpłciowa. Sprawę obszernie relacjonował „Catholic Herald”.

Kuratorium oświaty nieprzejednaną postawę nauczyciela nazwało „nietolerancyjną” i „zniesławiającą profesję”, po czym odebrano mu prawo wykonywania zawodu. Urzędnicy stwierdzili, że „zakaz jest proporcjonalny w stosunku do winy” i „leży w interesie publicznym” aby utrzymać „zaufanie do zawodu nauczyciela”. W uzasadnieniu decyzji odnotowano, że Joshua Sutcliffe nie tylko odmówił nazywania dziewczyny chłopcem, ale także nie okazał z tego powodu „pełnych wyrzutów sumienia”. 

Tragiczne skutki powodzi

Klęska powodzi w regionie Emilia-Romania spowodowała również ogromne szkody pośród dóbr kultury. Zniszczone zostały m.in. ogrody Villa Spada w Bolonii i średniowieczne muzeum miasta. W Cesenie koło Forli woda wdarła się do liczącej ponad 550 lat biblioteki, w położonym nieopodal klasztorze benedyktynów Santa Maria del Monte zawaliła się część budowli, natomiast u sióstr kapucynek w położonym bardziej na północ Bagnacavallo uszkodzonych zostało sześć fresków. 

Nowa relokacja uchodźców?

Na posiedzeniu ambasadorów państw członkowskich przy UE prezydencja szwedzka podtrzymała propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą reformy systemu azylowo-migracyjnego w UE. Zakłada ona m.in. relokację do 120 tys. migrantów rocznie lub ekwiwalent w wysokości 22 000 euro na osobę, w przypadku gdy państwo nie będzie chciało relokacji.  Spotkania ambasadorów UE odbywają się w Brukseli za zamkniętymi drzwiami. 

Muzułmanie w Japonii

Japoński krajobraz religijny przeżywa wstrząs wraz ze wzrostem mniejszościowej populacji muzułmańskiej. Powoduje to napięcia -  donosi azjatycka agencja katolicka Ucanews. Monoteistyczny charakter islamu jest nie do pogodzenia z szintoizmem, tradycyjną politeistyczną religią Japonii.

Według Ucanews, liczba muzułmanów w Japonii wzrosła dziesięciokrotnie w ciągu ostatnich 20 lat i obecnie szacuje się ją na około 200 000. Wzrost ten wynika w niewielkiej części z małżeństw mieszanych, a w dużej części z migracji. Obecnie w Japonii znajduje się ponad 100 meczetów, a w Osace w zeszłym roku w opuszczonej fabryce zbudowano nowy muzułmański dom modlitwy i spotkań, w dużej mierze sfinansowany z darowizn z Indonezji.

Według Ucanews, rośnie napięcie związane z mniejszością islamską w Japonii. Niedawno muzułmanin z afrykańskiej Gambii zdewastował szintoistyczną świątynię mówiąc: „Jest tylko jeden Bóg, Bóg muzułmanów, a tutaj nie ma Boga". Nagranie wideo z ataku wywołało poruszenie i gorące komentarze w Japonii.

Życie Kościoła sparaliżowane

Na terenach zajętych przez Rosjan życie duszpasterskie jest kompletnie sparaliżowane. Wskazuje na to bp Jan Sobiło podkreślając, że ostatni dwaj księża, którzy posługiwali na okupowanych terenach diecezji charkowsko-zaporoskiej zostali jesienią uprowadzeni i nadal pozostają w niewoli. Zdaniem biskupa,  Rosjanie inwigilują nawet połączenia wiernych, którzy dzięki internetowi chcą np. uczestniczyć w Mszy czy innym nabożeństwie.

Biskup Zaporoża przypomina, że dwaj greckokatoliccy redemptoryści zostali porwani w listopadzie. Informacje, jakie docierają mówią, że po pierwszym okresie tortur obecnie przetrzymywani są w godniejszych warunkach. Rosjanie czekają na to, by ich wymienić na swoich oficerów znajdujących się w ukraińskiej niewoli. 

Sytuacja duszpasterska jest sparaliżowana, dlatego że na okupowanych terenach nie da się odprawić obecnie Mszy. Ksiądz nie może tam wjechać, a gdyby nawet wjechał nie jesteśmy pewni, czy by wrócił żywy. Większość tamtejszych katolików wyjechała, jak się wojna zaczęła. Ale niektórzy myśleli, że wojna się szybko skończy i zaryzykowali pozostanie tam. Oni tej chwili żałują, że nie wyjechali przede wszystkim dlatego, że są pozbawieni sakramentów

– powiedział Radiu Watykańskiemu bp Sobiło.

Mają tylko łączność internetową i czasami online znajdą jakąś Mszę św. i tak w niej uczestniczą choć wiedzą, że są inwigilowani, bo służby specjalne przyglądają się im bacznie.

Biskup Zaporoża zauważa, że na terenach kontrolowanych przez Ukrainę mimo wojny duszpasterstwo funkcjonuje normalnie. 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 lipca

Piątek, XV Tydzień zwykły
Moje owce słuchają mego głosu,
Ja znam je, a one idą za Mną.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 12, 1-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Anny 17-25 lipcaNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter