25 września
piątek
Aurelii, Wladyslawa, Kleofasa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Euromoot - międzynarodowa wędrówka skautów z FSE

Ocena: 5
347

5000 skautów z całej Europy i świata w dniach od 27 lipca do 3 sierpnia pielgrzymować będzie szlakami czworga świętych: Katarzyny Sieneńskiej, Franciszka z Asyżu, Benedykta z Nursji oraz św. Pawła do Rzymu, na spotkanie z papieżem Franciszkiem. Wśród nich obecnych będzie kilkaset przewodniczek i wędrowników z Polski. 

fot. Wrocławskie Ognisko św. Edyty Stein

Euromoot jest to zlot wszystkich skautów z całej Federacji Skautingu Europejskiego, którzy ukończyli 17 rok życia, w trakcie którego na przełomie lipca i sierpnia 2019 roku około 5000 osób będzie wędrować do Rzymu, szlakami czworga świętych: Katarzyny Sieneńskiej, Franciszka z Asyżu, Benedykta z Nursji oraz Pawła. Tegoroczne hasło zlotu brzmi Parate Viam Domini (Przygotujcie Drogę Panu). Program Euromootu bogaty jest w służbę i modlitwę, ale również radość, integrację oraz wymianę harcerskich doświadczeń. Przedostatniego dnia skauci wysłuchają konferencji oraz przygotują festiwal. Wędrówka zakończy się w Rzymie, spotkaniem z papieżem Franciszkiem. 

Aby promować swój zlot skauci przygotowali płytę  „Ad Mariam Europa”. Na płytę składa się 12 pieśni maryjnych, z których 11 to pieśni pochodzące z różnych krajów Europy i świata, a ostatnią stanowi tytułowy kanon. Polskę na płycie reprezentuje pieśń „Z dawna Polski Tyś Królową”. Wszystko zaczęło się od jednej piosenki – stworzonego przez Henriego Gire kanonu „Ad Mariam Europa”. Jego proste słowa – Ad Mariam Europa, Ave Maria (Europo do Maryi, Zdrowaś Maryjo), zainspirowały Krzysztofa Olafa Żochowskiego, jednego z członków Kręgu Szefów bł. Męczenników Podlaskich z 1. Hufca Garwolińsko-Pilawskiego Skautów Europy do stworzenia całej płyty, noszącej tytuł od tej właśnie piosenki.

 W ramach projektu „Ad Mariam Europa” przygotowany został scenariusz Koncertu Maryjnego, na który składają się pieśni maryjne w języku polskim i łacińskim oraz teksty z Pisma Świętego i nauczania Kościoła odnoszące się do Matki Bożej. 26 maja 2019 r. został on po raz pierwszy w Polsce zaprezentowany w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Łaskarzewie, a następnie w parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Garwolinie.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 września

Piątek, XXV Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Błogosławiony Pan, Opoka moja.
On mocą i warownią moją.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Koh 3,1-11; Ps 144,1b.2abc.3-4; Łk 9,18-22
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter