3 grudnia
piątek
Franciszka, Ksawerego, Kasjana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ekumeniczne rekolekcje dla par, małżeństw i rodzin mieszanych wyznaniowo

Ocena: 0
1340

Staraniem archidiecezji łódzkiej oraz Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce w dniach 8-9 maja br odbędą się w Łodzi pierwsze ekumeniczne rekolekcje dla par, małżeństw i rodzin mieszanych wyznaniowo. Będą one dostępne także w formule on line na kanałach YouTube archidiecezji łódzkiej i parafii Ewangelicko-Augsburskiej Św. Mateusza.

Co zatem Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela (Mt 19,6)

Jedna z definicji małżeństwa czy rodziny określa je jako najmniejszy Kościół.  W przypadku małżeństw czy szerzej rodzin mieszanych wyznaniowo jest to Kościół szczególny. Szczególny, bo zbudowany jakby z dwóch różnych, na pierwszy rzut oka niepasujących do siebie części. Obrazowo można to opisać jako budowla stworzona w dwóch różnych stylach czy różnych epokach. Pewno w wielu miejscach Europy widzieliśmy takie kościoły. W niektórych przypadkach dały one wspaniałe efekty architektoniczne i zachwycają nas one swoim pięknem, skłaniając do uznania geniuszu ich twórców. W innych takie łączenie stylów razi, wprowadza niepokój i dysonans. A zapewne w historii zdarzało się i tak, że takie „eksperymenty” budowlane kończyły się katastrofą.

Tak samo może być w przypadku małżeństw mieszanych wyznaniowo. Są takie, które pomimo różnorodności, a może właśnie dzięki niej, są pięknym świadectwem wiary, miłości i wzajemnego szacunku. Ale są i takie, które nie przetrwały trudnej próby bycia razem ludzi o odmiennych tradycjach, czy przekonaniach religijnych lub takie, które na co dzień zmagają się z wyzwaniami wynikającymi z tej różnorodności.

Niniejsze zaproszenie do udziału w rekolekcjach jest adresowane do osób, dla których wierność Bogu, ale także wierność Kościołowi do którego należą, stanowi szczególny imperatyw. Do małżeństw i ich rodzin będących Kościołami domowymi, w których modlitwa o jedność chrześcijan nie trwa tylko przez jeden tydzień w roku, ale lata tej modlitwy odmierzają kolejne rocznice ślubu. Takie związki z wielu powodów zasługują na to na to żeby je dostrzec i docenić, ale także wspomóc modlitwą i opieką duszpasterską.

Rekolekcje prowadzić będą ks. abp. Grzegorz Ryś - metropolita łódzki KRK, ks. bp. Jerzy Samiec - zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, ks. Petr Seyfried z Wspólnoty Chemin Neuf KRK i ks. Michał Makula - proboszcz Parafii E-A Św. Mateusza w Łodzi. Szczegóły dotyczące rekolekcji dostępne są na profilu FB EkumeniczneRekolekcje.

Rekolekcje poprzedzone zostały adresowaną do małżeństw mieszanych ankietą, której bardzo interesujące wyniki organizatorzy omawiaja na wyżej wymienionym profilu FB. Tam też w tygodniu poprzedzającym rekolekcje publikowane będą filmowe świadectwa kilku małżeństw mieszanych wyznaniowo, a także osobiste zaproszenia rekolekcjonistów.

 

Program rekolekcji:
•    8 maja godz. 18.00, Rzymskokatolicka Bazylika Archikatedralna św. Stanisława Kostki w Łodzi (ul. Piotrkowska 265):
- Msza Św. Rozważanie I (kazanie): bp Jerzy Samiec - zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP;
- Rozważanie II:  ks. Petr Seyfried - Wspólnota Chemin Neuf w Łodzi;

 

•    9 maja godz. 16.30 Kościół ewangelicko-augsburski św. Mateusza w Łodzi (ul. Piotrkowska 279/283):
- Rozważanie III (przed nabożeństwem): ks. Michał Makula - proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej św. Mateusza w Łodzi;
- Nabożeństwo spowiednio-komunijne. Rozważanie III (kazanie) abp Grzegorz Ryś - metropolita łódzki Kościoła Rzymskokatolickiego w RP.
 
Ze względów organizacyjnych prosimy o zgłoszenia osób planujących osobisty udział w rekolekcjach na adres mailowy: malzenstwa.mieszane@gmail.com  w terminie do 4 maja br.
Jeżeli warunki epidemiologiczne pozwolą, możliwy będzie nocleg w Ośrodku Rekolekcyjno-Konferencyjnym Uroczysko Porszewice https://uroczyskoporszewice.pl/ położonym ok 15 km od Łodzi. Dojazd we własnym zakresie.

Na sobotni wieczór planowane jest - jeśli pozwolą na to warunki epidemiologiczne - spotkanie plenerowe (piknik) dla uczestników rekolekcji, a w niedzielę o 12.00 - spacer z przewodnikiem po ekumenicznej Łodzi.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 grudnia

Sobota, I Tydzień Adwentu
Dzień Powszedni/ wsp. św. Jana Damasceńskiego, prezbitera i doktora Kościoła/wsp. św. Barbary, dziewicy i męczennicy
Szczęśliwi wszyscy, co ufają Panu
+ Czytania liturgiczne (rok  C, II): Mt 9,5-10,1.5a.-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter