19 lipca
piątek
Wincentego, Wodzislawa, Marcina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Co nowego na świecie?

Ocena: 4.6
844

Prezentujemy najnowsze informacje ze świata. 

Fot. pixabay.com/CCO

Nowy sekretarz papieża. Argentyński ksiądz Daniel Pellizzon z Buenos Aires został nowym osobistym sekretarzem papieża Franciszka - poinformowała archidiecezja tej metropolii na Twitterze. 40-letni kapłan ma rozpocząć pracę w Watykanie na początku sierpnia. Zastąpi ks. Gonzalo Aemiliusa z Urugwaju, który skończył pełnić tę misję.

Z Warszawy do Watykanu. Ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, dotychczasowy dyrektor Biura ds. Komunikacji Zagranicznej Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski został mianowany przez Stolicę Apostolską szefem Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego i portalu Vatican News. Zastąpi na tym stanowisku jezuitę o. Krzysztofa Ołdakowskiego.

Nominacje Polaków. Ks. prałat Piotr Tarnawski, dotychczas radca nuncjatury apostolskiej w Federacji Rosyjskiej, został przeniesiony do sekcji spraw ogólnych Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, zaś ks. Krzysztof Seroka z nuncjatury apostolskiej w Ugandzie do nuncjatury apostolskiej na Białorusi – poinformowano w Watykanie. 

Amnestia dla młodych. Parlament Portugalii przyjął ustawę o amnestii z okazji Światowych Dni Młodzieży oraz towarzyszącej im wizyty papieża Franciszka. Zatwierdzony akt łaski obejmie skazanych, mających od 16 do 30 lat i odbywających kary za przestępstwa, które nie były ciężkimi. 

Nowa wojna? Premier Armenii Nikol Paszynian oświadczył, że „bardzo prawdopodobna” jest nowa wojna z Azerbejdżanem. Oskarżył przy tym Baku o dokonanie ludobójstwa Ormian w Górskim Karabachu.

Pociski dyktatora. Korea Północna wystrzeliła kolejne dwa pociski balistyczne krótkiego zasięgu, które spadły do Morza Japońskiego - poinformowały agencje Kyodo i Yonhap, powołując się na południowokoreańskie siły zbrojne i japońską straż przybrzeżną.

Przeciw nielegalnej imigracji. Projekt ustawy o nielegalnej imigracji, którego celem jest zatrzymanie niekontrolowanego napływu nielegalnych imigrantów do Wielkiej Brytanii, został ostatecznie zatwierdzony przez brytyjski parlament.

Ukarani uczestnicy zamieszek. Ponad 1000 osób zostało skazanych w związku z zamieszkami na przedmieściach francuskich miast po zastrzeleniu przez policję pod koniec czerwca siedemnastolatka w Nanterre. 600 osób zostało już osadzonych w zakładach karnych - poinformował minister sprawiedliwości Francji Eric Dupond-Moretti w telewizji RTL.

Amerykanie w Korei. Po raz pierwszy od 40 lat amerykański okręt podwodny uzbrojony w rakiety z głowicami nuklearnymi przypłynął do Korei Południowej - poinformował przebywający w Seulu przedstawiciel Białego Domu Kurt Campbell.

Cicha dyplomacja. Prezydent Chin Xi Jinping, a także minister obrony Li Shangfu rozmawiali w Pekinie z weteranem amerykańskiej dyplomacji 100-letnim Henrym Kissingerem. Rozmowy odbyły się w czasie, gdy dialog na wysokim szczeblu między Chinami a Stanami Zjednoczonymi pozostaje zamrożony.

Niewygodni na Białorusi. W Mińsku na Białorusi został aresztowany białoruski dziennikarz 55-letni Ihar Karniej, który przez wiele lat współpracował z Radiem Swoboda. Na plebanii parafii katedralnej w Mińsku przeprowadzono przeszukanie - poinformowało białoruskie centrum praw człowieka Wiasna. Wcześniej aresztowano katechetę z tej katedry Uładzisława Bieładzieda, który m.in. na początku lipca został skazany na 15 dni aresztu za „dystrybucję materiałów ekstremistycznych”, a władze kościelne odwołały też na ks. Antoniego Klimantowicza z funkcji proboszcza katedry. Duchowny był dyskredytowany w państwowych mediach białoruskich.

Niebezpiecznie na basenie. Debata na temat bezpieczeństwa na niemieckich kąpieliskach ogarnęła cały kraj. Była minister ds. rodziny Nancy Faeser uważa, że „kontrole tożsamości i obecność policji na niewiele się zdadzą, jeśli arabska młodzież generalnie nie przestrzega norm naszego społeczeństwa”. 

Kolejne represje w Nikaragui. Reżim lewicowego prezydenta Nikaragui Daniela Ortegi zablokował fundusz wypłat emerytalnych dla księży katolickich, tzw. Narodowy Fundusz Ubezpieczeń Kapłańskich. Założony przez Konferencję Episkopatu Nikaragui przed dwiema dekadami fundusz ma aktualnie nieaktywny rachunek bankowy, co sprawia, że nie jest możliwe wypłacanie emerytur księżom katolickim, którzy ukończyli 65. rok życia.

Młodzi uzależnieni we Włoszech. Ze sprawozdania Departamentu Polityki Antynarkotykowej Rady Ministrów Włoch o uzależnieniach ludzi w wieku od 15 do 19 lat wynika, że 28 proc. spośród nich używa narkotyków, prawie 11 proc. sięga po środki psychoaktywne, 78 proc. regularnie pije alkohol.

Ślimak-gigant. Na Wyspach Kanaryjskich, w szczególności na Teneryfie, wykryto w lipcu gigantycznego afrykańskiego ślimaka lądowego (Lissachatina fulica), osiągającego wielkością królika. Ślimak - gigant stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi, ponieważ może przenosić groźne choroby, jak salmonellozę i zapalenie opon mózgowych. Oprócz tego zagraża rolnictwu i ekosystemowi wysp, atakując uprawy bananów, pomidorów i dziką roślinność.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz tygodnika "Idziemy"

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 lipca

Czwartek, XV Tydzień zwykły
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Szymona z Lipnicy, prezbitera
Przyjdźcie do Mnie wszyscy,
którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 11, 28-30
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter