2 kwietnia
niedziela
Wladyslawa, Franciszka, Teodozji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Blisko Nas: z Warszawy i Mazowsza

Ocena: 0
9123

Zapraszamy do zapoznania się z ciekawymi i ważnymi informacjami i ogłoszeniami z regionu Warszawy i Mazowsza.

fot. arch.www.idziemy.pl

Punkty cyfrowego wsparcia. Biblioteka Filia nr 26 w Warszawie-Wawrze przy ul. Błękitnej 32 zaprasza na bezpłatne porady związane z obsługą komputera, smartfona oraz innych cyfrowych urządzeń, które odbywają się w ramach programu Kreatywni 50 Plus. Obowiązują zapisy pod nr. tel. 606 990 225, wtorki godz. 10.30-13.30 i czwartki godz. 10.00-13.00. Wykaz Punktów Cyfrowego Wsparcia Seniorów w pozostałych dzielnicach: www.wsparcie.um.warszawa.pl 

Wsparcie dla opiekunów. Opiekunowie seniorów na warszawskiej Woli otrzymają bezpłatne wsparcie. W dzielnicy rusza nowy program „Blisko Bliskich – Wola 2023”. Osoby opiekujące się osobami starszymi, będą mogły podnieść kompetencje w opiece nad bliskimi czy uzyskać pomoc psychologiczną. Projekt będzie trwał do końca roku. Uczestnictwo jest całkowicie bezpłatne. Więcej inf. na www.wola.um.warszawa.pl.

Nowe przepisy. Za pozostawienie bagażu w komunikacji miejskiej w Warszawie będzie groził mandat. Kara może wynieść nawet 500 zł. Taką decyzję podjęła Rada m.st. Warszawy na ostatniej sesji. Nowe przepisy wejdą w życie 8 kwietnia. Zabronione będzie korzystanie w pojazdach Warszawskiego Transportu Publicznego z urządzeń transportu osobistego i wspomagającego ruch, czyli m.in. hoveboardów, monocykli, deskorolek elektrycznych.

Konsultacje dla rodzin. Saskie Centrum Rodziny Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej w Warszawie zaprasza mieszkańców województwa mazowieckiego na nieodpłatne konsultacje w ramach pomocy psychologicznej, interwencji kryzysowej, konsultacji rodzinnych oraz zajęć terapeutycznych dla dzieci i młodzieży z problemami emocjonalnymi oraz ich rodzin bezpośrednio a także on-line. Inf. i zapisy: tel. 506 804 516, e-mail: saskie.centrum@caritas.pl, miejsce konsultacji: ul. Francuska 34 w Warszawie.

Wyszukiwarka rekolekcji. Wydział Duszpasterstwa Rodzin DW-P uruchomił bezpłatną wyszukiwarkę rekolekcji i warsztatów dla małżeństw i rodzin www.kodr.pl. – Jest ona odpowiedzią na potrzeby kobiet i mężczyzn, małżeństw, związków niesakramentalnych oraz małżeństw niepłodnych, które szukają dla siebie wydarzeń oraz miejsc, gdzie będą mogli razem spędzić czas, wzmocnić swoją wiarę oraz nabyć nowych umiejętności w budowaniu relacji małżeńskiej i rodzicielskiej – pisze ks. Robert Wielądek, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin DW-P. 

Ku czci patrona Józefowa. Bp Romuald Kamiński 19 marca przewodniczył Eucharystii w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Józefowie koło Otwocka. Modlono się w tym dniu za wstawiennictwem Patrona Rodzin i Patrona Miasta Józefowa.

Aplikacja w Sulejówku. Na terenie Sulejówka zaczęła działać aplikacja do zgłaszania usterek w infrastrukturze publicznej w mieście. Za pośrednictwem strony internetowej www.sulejowek.wdialogu.pl mieszkańcy mogą wysłać do Urzędu Miasta informację o istniejącym problemie wraz z lokalizacją, opisem i dokumentacją fotograficzną. A po dokonaniu zgłoszenia śledzić jego realizację. 

Strefa płatnego parkowania na Pradze. Rada m.st. Warszawy zadecydowała o włączeniu Saskiej Kępy i Kamionka do Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego. Przepis zacznie obowiązywać od 2 listopada 2023 r. Wprowadzenie opłat ma zniechęcić część kierowców spoza Pragi do pozostawiania auta na cały dzień. 

Kwiaty dla św. Jana Pawła II.  Parafia św. Józefa Robotnika w Wołominie, ul. Piłsudskiego 44 zachęca, aby w geście wsparcia dla św. Jana Pawła II, oprócz modlitwy przynosić kwiaty na pomnik papieża na Placu 3 Maja w Wołominie. –Zjednoczmy się i przynośmy tam choćby po jednym kwiatku albo więcej. Tyle ile państwo możecie. Namawiajcie znajomych – zachęca parafia na profilu Facebook.

Siłownie dla seniorów. W lutym ruszyła kolejna edycja akcji skierowanej do starszych mieszkańców Warszawy. Seniorzy mogą trenować w siłowni za darmo po okazaniu dokumentu potwierdzającego ukończenie 60. roku życia. Chętni skorzystają z miejsc treningowych w hali „Koło” przy ul. Obozowej 60 we wtorki w godzinach 8.00–12.00 oraz hali „Reduta” przy ul. Redutowej 37, w czwartki w godzinach 8.00 – 12.00. Akcja potrwa do końca roku.

Małżeńskie Drogi Krzyżowe. Na stronie www.diecezja.waw.pl można pobrać rozważania drogi krzyżowej napisane przez małżeństwa na Wielki Post. W tym roku poszczególne rozważania stacji drogi krzyżowej napisały małżeństwa z Domowego Kościoła, ze Stowarzyszenia Najświętszej Rodziny oraz Equipes Notre Dame. – To propozycja do samodzielnej modlitwy oraz we wspólnotach parafialnych – pisze dyr. Wydziału Duszpasterstwa Rodzin DW-P ks. Robert Wielądek. 

Dwie nowe linie SKM. Od 12 marca, po raz pierwszy na tory wyjadą pociągi nowej linii Szybkiej Kolei Miejskiej – S4. Połączy ona Piaseczno – przez Warszawę Gdańską – z Wieliszewem. Dzień później ruszą pociągi linii S40, które będą obsługiwały w dni powszednie trasę Piaseczno – Warszawa Główna. Na nowych trasach będą obowiązywały wszystkie bilety ZTM.

Otwarto poradnię w Wołominie. W Przychodni Specjalistycznej Szpitala Matki Bożej Nieustającej Pomocy, ul. Gdyńska 1/3 w Wołominie otwarto poradnię laktacyjną dla mam. Szczegółowe inf. i zapisy na wizyty pod nr. tel. 22 76 33 922.

Bezpłatna pomoc prawna w Mińsku Maz. Rejestracja na porady prawne dla mieszkańców powiatu mińskiego odbywa się od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00, (wyjątek w środy do 17.00, w piątki do 15.00). Rejestracja internetowa na www.zapisy-np.ms.gov.pl a mailowa: npp@powiatminski.pl. Informacja o adresach i godzinach pracy punktów porad dostępna jest w Biuletynie Informacji Publicznej Powiatu Mińskiego na www.bip.powiatminski.pl.

Psychiatryczny oddział dzienny. Mazowieckie Specjalistyczne Centrum Zdrowia im. prof. Jana Mazurkiewicza w Pruszkowie, ul. Partyzantów 2/4 (wjazd od ul. Sadowej), otworzyło oddział dzienny. Placówka jest ukierunkowana na diagnostykę i leczenie pacjentów z chorobami psychicznymi.. Będzie tu przyjmować pacjentów pełnoletnich. Izba Przyjęć całodobowo tel. (22) 739 13 26.

Dołącz do Róży Różańcowej. Siostry loretanki z Loretto zapraszają młodzież do włączenia się w Różę Różańcową. Szczegóły s. Wioletta CSL, tel. 728 858 155.

Program przeciwdepresyjny. Samorząd Województwa Mazowieckiego zachęca do udziału w bezpłatnym programie walki z depresją dla dzieci i młodzieży z województwa mazowieckiego, od 12 do 21 roku życia. W ramach programu: badania przesiewowe w kierunku wykrycia depresji, konsultacja ze specjalistą, sesje terapeutyczne. Więcej inf. o zapisach, i miejscach udzielania świadczeń: www.zdrowemazowsze.mazovia.pl, tel. (22) 597 99 00.

Punkt konsultacyjny Caritas. Od 16 stycznia wystartował ponownie Punkt Konsultacyjny Caritas diecezji warszawsko-praskiej, w którym bezpłatną pomoc mogą otrzymać mieszkańcy gminy Legionowo. W ofercie konsultacje z psychoterapeutą uzależnień, prawnikiem, psychologiem dla osób dorosłych oraz psychologiem dla dzieci i młodzieży. Punkt znajduje się na parterze w budynku Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej przy ul. Sowińskiego 37 w Legionowie. Kontakt i zapisy: tel. 786-813-721.

Wirtualna strzelnica. W LO im. Waldemara Milewicza na warszawskiej Woli otwarto wirtualną strzelnicę. W pierwszej kolejności korzystać z niej mogą uczniowie szkoły, organizacje zajmujące się obronnością oraz w dni wolne mieszkańcy Warszawy, którzy ukończyli 15. rok życia.

Odbiór elektrośmieci z domu. Do tej pory mieszkańcy stolicy mogli zamówić odbiór elektrośmieci z domu tylko w przypadku większych odpadów – lodówek, pralek oraz telewizorów powyżej 24 cali. Teraz można zamówić odbiór mniejszych starych lub zepsutych telewizorów i monitorów bez względu na ich wielkość czy wagę,  przy okazji można również pozbyć się małego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Aby skorzystać z usługi trzeba zadzwonić pod nr tel. 22 22 333 00 lub wypełnić formularz online na www.elektrosmieci.pl. Usługi świadczy bezpłatnie organizacja ElektroEko.

Opera o Warszawie. Sinfonia Varsovia wraz z instytucjami partnerskimi pracuje nad pierwszą operą warszawską. Libretto oparte będzie na książce „Najlepsze miasto świata” Grzegorza Piątka. Opera ma być inspirowana odbudową Warszawy po II wojnie światowej. Premiera zaplanowana jest na otwarcie sezonu 2025/2026 w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, a jednocześnie na zakończenie 68. MFMW „Warszawska Jesień” – w 80. rocznicę rozpoczęcia odbudowy Warszawy.

Nowoczesne centrum. Parafia św. Barbary przy ul. Nowogrodzkiej 51 w Warszawie chce wybudować w ciągu najbliższych lat 4-piętrowy budynek. Znajdą się w nim m.in. pomieszczenia dla grup i wspólnot, podziemny parking oraz centrum ewangelizacyjne. 

Tramwajem do marianów. Przy kościele NMP Matki Miłosierdzia w Warszawie, wzdłuż ul. Bonifacego powstaną tory tramwajowe. Tramwaje będą mogły skręcać w kierunku centrum i Wilanowa. Długość trasy wyniesie około 800 m, a odcinek będzie zakończony wspólną pętlą tramwajowo-autobusową przy Szkole Podstawowej im. Raoula Wallenberga. Prace budowlane na odcinku mają rozpocząć się pod koniec 2023 r.

Czyste powietrze w stolicy? Warszawa wprowadza strefę czystego transportu. Ograniczy ona wjazd do centrum stolicy starym samochodom, które najbardziej zanieczyszczają powietrze. Strefa ma funkcjonować już w połowie 2024 r. Wstępny projekt strefy czystego transportu obejmuje Śródmieście oraz przylegające fragmenty: Woli, Ochoty, Saskiej Kępy, Grochowa i Pragi. Uwagi mieszkańców zbierane są pod adresem email: sct@um.warszawa.pl. Więcej inf. o strefie czystego transportu można uzyskać w serwisie Urzędu Miasta: www.transport.um.warszawa.pl 

Bezpłatny sprzęt rehabilitacyjny. Z usługi skorzystać mogą mieszkańcy Warszawy, którzy złożą wniosek oraz posiadają zaświadczenie od lekarza, wskazujące na konieczność korzystania z określonego typu sprzętu, aby go wypożyczyć, trzeba wypełnić wniosek oraz przedstawić zaświadczenie lekarskie. Dokumenty można składać osobiście w siedzibie Centrum Usług Społecznych (CUS) „Społeczna Warszawa” przy ul. Skaryszewskiej 3, 03-802 Warszawa lub wysłać pocztą na adres CUS, albo przez EPUAP na adres: /CUSWarszawa/SkrytkaESP. Więcej inf. na temat funkcjonowania wypożyczalni znajduje się na stronie: www.wsparcie.um.warszawa.pl oraz pod nr. tel. (22) 277 49 70.

Materiały synodalne. Na stronie www.diecezja.waw.pl zostały zamieszczone prezentacje pomocne przy organizowaniu spotkań Rady Parafialnej, Zespołów Synodalnych bądź spotkań z liderami wspólnot, które będą dotyczyć refleksji i opiniowania dokumentu roboczego II etapu Synodu o Synodalności.

Egzorcyści w diecezji. Kuria diecezji warszawsko-praskiej informuje, że ks. Marcin Hołuj zakończył pełnienie posługi diecezjalnego egzorcysty 15 grudnia 2022 r. W diecezji warszawsko-praskiej aktualnie tę posługę pełnią: ks. Przemysław Śliwiński CP oraz ks. Janusz Grygier.

In vitro w Warszawie. W latach 2023-2025 stolica przeznaczy na niezgodny z nauczaniem Kościoła katolickiego program in vitro ponad 40 mln zł.

Zgłoś niebezpieczeństwo. W Warszawie działa SMS interwencyjny dedykowany pasażerom naziemnej komunikacji zbiorowej oraz osobom głuchoniemym. Wystarczy wysłać wiadomość o treści „POMOC” pod numer 723 986 112. W odpowiedzi na SMS otrzymuje się szablon do uzupełnienia. Należy wpisać numer boczny pojazdu, numer linii, kierunek podróży, miejsce zdarzenia – na przykład nazwę przystanku, ulicy lub charakterystyczny budynek, rodzaj zagrożenia oraz liczbę sprawców. Uzupełniony szablon należy odesłać pod ten sam numer.

Komunikat liturgiczny. Komisja Liturgiczna diecezji warszawsko-praskiej przypomina, że w Modlitwie eucharystycznej należy zawsze wymienić imię biskupa diecezjalnego. Nie wymienia się imiennie biskupa przewodniczącego liturgii, jeśli nie jest on biskupem miejsca. Nie stosuje się zatem np. grzecznościowej formuły „obecnym wśród nas biskupem N.” itp. Jeżeli celebrans chce wspomnieć imię biskupa pomocniczego, co jest fakultatywne, stosuje formułę: z naszym biskupem Romualdem i z biskupem Jackiem”. 

Pomoc w katechezie parafialnej. Na stronie internetowej diecezji warszawsko-praskiej www.diecezja.waw.pl zamieszczony został wykaz materiałów pomocnych w katechezie parafialnej przygotowującej do pierwszego pełnego uczestnictwa w Eucharystii i sakramencie bierzmowania.

Dla małżonków w kryzysie. W archidiecezji warszawskiej pod bezpłatnym numerem tel. 22 11 200 36 działa ogólnopolski „Telefon zaufania dla małżonków w kryzysie”, który powstał w ramach działalności Fundacji „Blisko Rodzinie” z myślą o osobach, które mają trudności w swoich związkach małżeńskich, doświadczają swojej sytuacji jako niemożliwej do rozwiązania i postrzegają to, co do tej pory robili jako nieskuteczne. Zespół tworzą świeccy psychologowie oraz psychoterapeuci doświadczeni w pracy z małżeństwami.

Gmina Radzymin przygotowała aplikację dla mieszkańców „Mój Radzymin”. W sekcji „dla mieszkańca” zawiera inf. o wywozie śmieci, możliwości zgłoszenia usterki, korzystania z e-administracji, aktualności i wydarzeniach z życia gminy.  Natomiast w sekcji „dla turysty” można znaleźć mapy i miejsca warte zobaczenia w regionie oraz interaktywną trase ścieżek rowerowych. Szczegółowe inf. na www.radzymin.pl.

Młodzi u Zbawiciela. W parafii Najświętszego Zbawiciela przy ul. Marszałkowskiej 37 w Warszawie odbywa się comiesięczna „modlitwa Warszawy”, czyli adoracja Najświętszego Sakramentu z uwielbieniem dla młodych wyznawców Chrystusa. Spotkania prowadzi Duszpasterstwo Akademickie Sandał i Wspólnota Młodzieżowa RUAH.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 2 kwietnia

Niedziela Palmowa
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci,
i to śmierci krzyżowej.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 26,14-27,66
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Komentarz „Idziemy” - Rozdarta zasłona


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

Materiał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter