18 sierpnia
czwartek
Ilony, Bronislawa, Heleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Blisko Nas - bieżące informacje (grudzień)

Ocena: 5
2043

Bieżące informacje z Warszawy i okolic: rekolekcje z o. Augustynem, ks. Skrzypczakiem, ks. Chmielewskim, adwent w Radiu Warszawa, spektakl „Pan Przemówił” w praskim seminarium, Misyjny Wieczór Modlitwy, Betlejemskie Światło Pokoju, spotkanie w Domu Arcybiskupów Warszawskich w ramach konsultacji synodalnych, rekolekcje u jezuitów i franciszkanów.

Fot. Michał Ziółkowski, Monika Odrobińska, Bożena Sztajner, Wyższe Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej

Od podziałów do komunii. W sali konferencyjnej Domu Arcybiskupów Warszawskich przy ul. Miodowej 17/19 w Warszawie odbędzie się 14 grudnia o godz. 18.00, drugie spotkanie w ramach konsultacji synodalnych na poziomie diecezjalnym na temat „Synodalność. Od podziałów do komunii”.

Klerycy na scenie. Klerycy praskiego seminarium zapraszają na spektakl „Pan Przemówił”, który jest wystawiany w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego DW-P przy ul. Mehoffera 2 w Warszawie w terminach: 11 grudnia (sobota) o godz. 15.00 i 18.30, 12 grudnia (niedziela) o godz. 18.30, 15 grudnia (środa) o godz. 18.30, 18 grudnia (sobota) o godz. 15.00 i 18.30, 19 grudnia (niedziela) o godz. 15.00 i 18.30. Więcej na stronie: www.sztuka2021.pl. Patronat medialny nad wydarzeniem objął tygodnik „Idziemy”.

Zobacz:

Misyjny Wieczór Modlitwy. Fundacja Dzieło na Misji zaprasza na Misyjny Wieczór Modlitwy, który odbędzie się 11 grudnia w Bazylice św. Krzyża w Warszawie, ul. Krakowskie Przedmieście 3, po Mszy św. odprawianej o godz. 18.00. Tematem spotkania jest misyjne serce Ojca. W programie Adoracja Najświętszego Sakramentu, Różaniec misyjny oraz konferencja, którą wygłoszą siostry Servidores (Słudzy Ewangelii Miłosierdzia Bożego).

Betlejemskie światło. W bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie, 12 grudnia o godz. 16.00, podczas Eucharystii, harcerze przekażą metropolicie warszawskiemu oraz mieszkańcom Warszawy - Betlejemskie Światło Pokoju.

Relikwie św. Papczyńskiego. Parafia św. Wawrzyńca w Gliniance 5 grudnia wprowadziła relikwie św. Stanisława Papczyńskiego. Instalacji relikwiarza dokonał ks. Klaudiusz Rokicki, marianin, pochodzący z parafii św. Wawrzyńca.

Lektorzy i akolici. W Archidiecezjalnym Seminarium Misyjnym „Redemptoris Mater” przy ul. Heroldów 12 w Warszawie, 15 grudnia o godz. 17.00 klerycy przyjmą posługi lektoratu i akolitatu. Eucharystii będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.

Rekolekcje z o. Augustynem. W par. Wszystkich Świętych na pl. Grzybowskim 3/5 w Warszawie, odbędą się w dniach 12-14 grudnia rekolekcje adwentowe „Miłość i szczęście. W codziennej bliskości z Jezusem”, poprowadzi ceniony rekolekcjonista o. prof. Józef Augustyn SJ. Nauki rekolekcyjne na Mszach świętych o 6.30, 8.00, 9.30, 11.00, 12.30, 18.30 a w poniedziałek i wtorek  o 9.00 oraz 17.00 i 18.30.

Rekolekcje z ks. Skrzypczakiem. W kościele akademickim św. Anny w Warszawie, w dniach 12-15 grudnia rekolekcje adwentowe „Ogień w Kościele”, poprowadzi ks. prof. Robert Skrzypczak. Nauki rekolekcyjne w niedziele, podczas Mszy świętych o godz. 10.00, 12.00, 15.00, 19.00, 21.00. Od poniedziałku do środy o godz. 18.30 Eucharystia z homilią, godz. 19.30 nauka główna.

Adwent w Radiu Warszawa. Ks. Janusz Stańczuk poprowadzi radiowe rekolekcje w Radiu Warszawa „Adwentowy dom” – od 13 do 17 grudnia o godz. 13.10, 19.30 i 23.30 oraz na stronie www.radiowarszawa.com.pl. Na antenie Radia od poniedziałku do piątku o godz. 6.30 trwa transmisja Mszy św. roratnich. Od pon. do pt.  rozgłośnia zachęca do audycji „Droga do Betlejem. Radiowe Roraty” o 19.45. Jest to wieczorna pozycja dla młodszych i starszych, dzięki której z pełnym zaangażowaniem można kroczyć adwentowymi ścieżkami do Boga.

Więcej informacji: Adwent z Radiem Warszawa

Rekolekcje akademickie. Duszpasterstwo Akademickie ARKA wraz z ks. dr. Pawłem Cieślikiem, zaprasza na rekolekcje adwentowe, które odbędą się 12, 13 i 14 grudnia o godz. 19.30 w parafii Nawrócenia św. Pawła, przy ul. Kobielskiej 10 w Warszawie. Nauki rekolekcyjne poprowadzi ks. Dominik Chmielewski – salezjanin, znany i ceniony kaznodzieja internetowy, założyciel formacji Wojowników Maryi.

Rekolekcje u jezuitów. Sanktuarium św. Andrzeja Boboli przy ul. Rakowieckiej 61 w Warszawie, zaprasza na rekolekcje adwentowe z o. Pawłem Sawiakiem SJ „To jest Ciało moje”. Nauki rekolekcyjne w dniach w dniach 11-15 grudnia. 11 grudnia  podczas Mszy św. o godz. 19.00 (niedzielnej), 12 grudnia: 10.00, 13.00, 17.00, 21.00; 13-15 grudnia: 9.00, 12.00, 17.00, 19.00.

Rekolekcje u franciszkanów. Od 15 do 17 grudnia ks. Dominik Chmielewski SDB wygłosi rekolekcje adwentowe w parafii św. Antoniego z Padwy przy ul. Senatorskiej 31 w Warszawie. Plan rekolekcji: codziennie o godz. 18.00 Eucharystia z homilią, a o godz. 19.00 – konferencja.

O Odnowie w Duchu Świętym. W sali konferencyjnej Domu Arcybiskupów Warszawskich, ul. Miodowa 17, odbędzie się 13 grudnia o godz. 12.00, prezentacja II tomu książki Marka i Małgorzaty Nowickich „Upili się młodym winem”. Publikacja to cenny przyczynek do historii Odnowy w Duchu Świętym w Polsce w latach 1979-1988. W spotkaniu udział wezmą: bp Krzysztof Włodarczyk, prof. Jan Żaryn, pastor Wiesław Ziemba, Jacek Ręka. Wstęp wolny.

70. rocznica święceń bp. Kazimierza Romaniuka. W tym roku bp Kazimierz Romaniuk obchodzi 70-lecie święceń kapłańskich. Z tej okazji zaplanowano na 17 grudnia, o godz. 12.00 w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika, uroczystą jubileuszową Mszę Świętą pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza.

Rekolekcje w archikatedrze. Od 19 grudnia do 22 grudnia rekolekcje adwentowe w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela na warszawskiej Starówce, poprowadzi ks. Leszek Kryża, chrystusowiec. W niedzielę nauki rekolekcyjne na Mszach św. o godz. 9.30, 11.00, 12.30, 18.00, 19.00 i 21.00. W poniedziałek, wtorek i środę nauki rekolekcyjne na Eucharystiach o godz. 19.00.

Biskupi w święta. W diecezji warszawsko-praskiej bp Jacek Grzybowski odprawi w Wigilię o północy Pasterkę w parafii Narodzenia Pańskiego na Witolinie a 26 grudnia o godz. 13.00 weźmie udział w jubileuszach małżeńskich w parafii Bożego Ciała na Kamionku. Bp Romuald Kamiński będzie sprawował uroczystą Eucharystie 26 grudnia o godz. 12.00 z okazji Diecezjalnego Dnia Rodziny w parafii Świętej Rodziny na Zaciszu w Warszawie; tego samego dnia o godz. 18.00 poświęci dzwon w parafii MB Częstochowskiej w Zielonce. W Archidiecezji Warszawskiej bp Rafał Markowski odprawi Pasterkę w parafii św. Mikołaja Biskupa w Łomnej, bp Piotr Jarecki w parafii św. Ignacego z Loyoli w Warszawie.

Małżeńskie jubileusze. W Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, 26 grudnia o godz.12.00, zostanie odprawiona pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza, Msza św. w czasie której zebrani będą dziękować Bogu za dar rodziny. Do 25 grudnia można przesyłać intencje, które zostaną złożone na ołtarzu podczas Mszy świętej. Tego dnia zebrani będą się modlić za małżonków, którzy w tym roku obchodzą okrągłą rocznicę ślubu.

Zakopower kolędowo. Rada i Zarząd Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy oraz parafia Matki Bożej z Lourdes, zapraszają na koncert „Zakopower kolędowo”, który odbędzie się 18 grudnia o godz. 19.15 w kościele Matki Bożej z Lourdes, przy ul. Wileńskiej 69 w Warszawie. Przed wydarzeniem o godz. 18.30 Eucharystia. Z uwagi na obowiązujące obostrzenia epidemiologiczne liczba miejsc jest ograniczona.

Wystawa szopek. W niedziele Świętej Rodziny 26 grudnia pomiędzy 12.00 a 18.00 Zgromadzenie Rodziny Miriam Betlejem przy ul. Kampingowej 18 w Józefowie, zaprasza na obejrzenie wystawy szopek z różnych stron świata, wspólne śpiewanie kolęd, wykonanie samemu lub z dziećmi własnej szopki. Wstęp wolny. Tel. 22 789 28 63.

Szlakiem betlejemskich stajenek i konkurs. Już po raz  ósmy Lokalna Organizacja Turystyczna „Skarbiec Mazowiecki” zaprasza na świąteczne spacery z konkursem „Pójdźmy wszyscy do …. warszawskich stajenek pełnych historii” - 27 grudnia (poniedziałek), 28 grudnia (wtorek) i 29 grudnia (środa), start w dwóch turach o godz. 13.00 oraz 14.00, z Księgarni na Miodowej, ul. Miodowa 17/19. W jednym spacerze może wziąć udział max. 15 osób, decyduje kolejność zgłoszeń. Rejestracja mailem: lotskarbiecmazowiecki@gmail.com lub na miejscu 15 minut przed rozpoczęciem każdego spaceru. W dwugodzinnym spacerze przewodnicy poprowadzą na spotkanie ze Świętą Rodziną i dawnymi mieszkańcami stolicy. Będą odkrywać tajemnice ukryte w architekturze kościołów i szopek, związane z nimi ciekawostki. Szczegóły na www.historiawkosciolach.pl

Rondo Dmowskiego zagrożone. Stołeczni radni 9 grudnia przegłosowali uchwałę o przyjęciu petycji o zmianę nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet. Petycja skierowana została do Rady Warszawy przez osobę prywatną. Przyjęcie petycji nie jest jednoznaczne ze zmianą nazwy ronda, ale oznacza, że Rada Warszawy zajmie się tą kwestią. - Roman Dmowski jest jednym z ojców polskiej niepodległości. Usunięcie go z nazwy warszawskiego ronda to historyczne barbarzyństwo – ocenił prezes IPN Karol Nawrocki.

Instytut Zdrowia Kobiet. Radni m.st. Warszawy przyjęli uchwałę o połączeniu szpitala „Inflancka" ze szpitalem Bielańskim. Na ich miejsce powstanie Instytut Zdrowia Kobiet. Placówka, zostanie uruchomiona w przyszłym roku w budynku szpitala "Inflancka". Zapewni specjalistyczną opiekę medyczną, m.in.: w zakresie położnictwa, patologii ciąży, diagnostyki i terapii płodu, leczenia niepłodności, endokrynologii ginekologicznej, ginekologii onkologicznej, operacyjnej, geriatrycznej czy zespołu zdrowia psychicznego.

Budżet Obywatelski w Józefowie. Po raz pierwszy mieszkańcy podwarszawskiego Józefowa, będą mogli zdecydować, na co zostanie wydanych 665 tys. zł z miejskiej kasy. Pomysły w ramach Budżetu Obywatelskiego, można zgłaszać do końca grudnia. Głosowanie już w lutym. Więcej inf. na: www.budzetobywatelski.jozefow.pl

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 sierpnia

Czwartek, XX tydzień zwykły
Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych,
lecz słuchajcie głosu Pańskiego.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 22, 1-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter