24 września
niedziela
Gerarda, Ruperta, Tomiry
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bitwa pod Grunwaldem

Ocena: 3.5
1080

O szczególnych losach obrazu Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem” będzie można usłyszeć 6 czerwca o godz. 17.30 w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, ul. Kanonia 1, w Warszawie.

fot. www.facebook.com/MuzeumMAW

Dzieło to należy do jednego z najpopularniejszych obrazów w dziejach malarstwa polskiego, przechodziło burzliwe koleje losu. Obraz uratowany został przed zniszczeniem przez niemieckich okupantów w czasie II wojny światowej. Nie został jednak uchroniony od procesów degradacji materiału, jakie spowodowało ukrycie obrazu pod ziemią. Tematem wykładu będzie walka wielu generacji polskich konserwatorów o uratowanie i zachowanie dzieła dla przyszłych pokoleń.

Historia konserwacji obrazu miała swój początek w pracowni Mistrza, następne prace miały miejsce w latach 20. i 40. XX wieku. Podczas wykładu będzie można usłyszeć o ostatnim  wypożyczeniu obrazu do Wilna w 1999, które okazało się spektakularnym sukcesem i otworzyło nowy rozdział w stosunkach polsko-litewskich, a także o ostatnich szeroko zakrojonych pracach konserwatorsko-restauratorskich, zakończonych w 2012 roku.

Wykład poprowadzi Dorota Ignatowicz, która od 1987 r. jest pracownikiem Muzeum Narodowego w Warszawie, w Pracowni Konserwacji Malarstwa Sztalugowego. W latach 1994-2023 pracowała na stanowisku Głównego Konserwatora Muzeum Narodowego w Warszawie. Przeprowadza konserwacje i restauracje obrazów na podłożu płóciennym, powstałych od XVI wieku do współczesności.

Bilet w cenie 15 zł do nabycia w kasie Muzeum.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 24 września

Niedziela, XXV Tydzień zwykły
Dla mnie bowiem żyć – to Chrystus,
a umrzeć – to zysk.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 20, 1-16a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Do każdego inaczej

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter