26 września
niedziela
Wawrzynca, Kosmy, Damiana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Biblia w oryginale nie tylko dla wybranych

Ocena: 5
959

Szkoła języków biblijnych Lingua Sacra po raz kolejny zaprasza wszystkich chętnych do nauki języków biblijnych – greki i hebrajskiego – oraz łaciny. Nowe grupy początkujące ruszają już w październiku.

Zajęcia greki_online, fot. materiały organizatora

Wielu z nas zna dzisiaj przynajmniej dwa lub trzy języki obce. Potrafimy się komunikować – czytać i pisać, słuchać i mówić – z ludźmi z całego świata. Czy jednak w tym pluralizmie języków pomyśleliśmy kiedyś – jako chrześcijanie – o tym, by nauczyć się języka, w którym zostało dla nas spisane Słowo Boga?

Traduttore traditore

Jako ludzie wierzący lub poszukujący otwieramy Biblię. Czytamy i staramy się zrozumieć tekst, dotrzeć do jego sensu i znaczenia, by wreszcie pozwolić samemu tekstowi skierować nas ku Osobie, Osobie, która jest Słowem.
Często słyszymy w kazaniach lub czytamy w książkach, że ten czy inny termin biblijny w oryginale greckim – gdy mowa o Nowym Testamencie – albo w języku hebrajskim – gdy czytamy Stary – brzmi tak a tak i oznacza więcej niż polskie tłumaczenie. I jest to prawda. Każdy tłumacz Biblii wie, że jedną translacją nie można oddać całego bogactwa znaczeń, jakie zawarli w tekście Bóg i natchniony autor ludzki. Traduttore traditore – „tłumacz to zdrajca”. Dlatego warto czytać różne tłumaczenia, warto spojrzeć na przypisy, wreszcie – warto poznać języki, w jakich Pisma zostały spisane.

Od myśli do realizacji

Właśnie dlatego w październiku 2019 r. – odpowiadając na potrzebę i pragnienie słuchaczy Podyplomowych Studiów Formacji Biblijnej na UKSW – Szkoła języków biblijnych Lingua Sacra ruszyła z pierwszymi kursami greki i hebrajskiego. Każdy z kursów trwa 4 semestry i liczy w sumie 120 godz. zajęciowych – tyle, ile jest potrzebne, by rozpocząć przygodę z samodzielnym czytaniem Biblii w oryginale.
Od tamtego czasu sporo się wydarzyło – ze względu na pandemię COVID-19 Lingua Sacra z dnia na dzień przeniosła zajęcia w przestrzeń online. W tej początkowej trudności organizatorzy i wykładowcy postanowili jednak dostrzec możliwość, a nie przeszkodę. Od roku akademickiego 2020/2021 na stałe wprowadzone zostało nauczanie hybrydowe: zajęcia w Szkole odbywają się jednocześnie stacjonarnie i zdalnie – dla osób, które mieszkają daleko od Warszawy lub z innych względów nie mogą co tydzień dojeżdżać na Stare Bielany, gdzie odbywają się zajęcia. Nauczanie zdalne w Lingua Sacra stało się na tyle dogodne dla wielu słuchaczy, że zdecydowano się je kontynuować również po zakończeniu pandemii, gdy warunki zewnętrzne nie będą do tego zmuszały.

Łacina – trzeci język „biblijny”

Czy można zrozumieć naszą kulturę, naszą wiarę bez łaciny? To pytanie padło również w Szkole języków biblijnych Lingua Sacra, dlatego mimo trudnej sytuacji pandemii w II semestrze roku akademickiego 2020/2021 ruszyła pierwsza grupa zajęciowa kursu języka i kultury łacińskiej. To trzeci ze „świętych” języków, jakich można się uczyć w Lingua Sacra – język Wulgaty, język liturgii, język teologii, ale też język nauki i kultury europejskiej, w której się poruszamy.

Traduttore traditore – czy to znaczy, że trzeba się odwrócić od tłumaczeń i czytać tylko oryginały? Oczywiście, że nie. Ale ze wszech miar warto się odwoływać do tekstów oryginalnych – hebrajskich, greckich i łacińskich. Zapisy na kursy już otwarte – Szkoła języków biblijnych Lingua Sacra czeka na chętnych do końca września, a pierwsze zajęcia już 2 października!


Rekrutacja i więcej informacji:
bractwoslowa.pl/dzialania/lingua-sacra
0048 662 059 248; sjb.linguasacra@gmail.com

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 26 września

XXVI Niedziela zwykła
Słowo Twoje, Panie, jest prawdą,
uświęć nas w prawdzie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mk 9,38-43.45.47-48
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Powołani (komentarz "Idziemy")

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarze

- Reklama -

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter